ל-60% מהקשישים - אין ביטוח סיעודי

הביטוח הסיעודי מיועד בעיקר לגיל זקנה אך לפי נתוני רשות ההון, יותר מ-270 אלף בני 75 ומעלה לא מכוסים בביטוח סיעודי. מנגד, דווקא לשכבות הגיל הצעירות יותר יש כיסוי סיעודי

אילוסטרציה (חיים ריבלין)

הביטוח הסיעודי אמור לדאוג לנו בעיקר בגיל זקנה. במשך כל חיינו אנו משלמים כדי שחלילה ביום שבו כבר לא נוכל לבצע פעולות מוטוריות בסיסיות, יהיה לנו את הכסף כדי לשלם לעזרה הנדרשת. אולם הנתונים הרשמיים חושפים תמונה מדאגיה ביותר לפיה לרבים בשכבת הגיל שהכי זקוקה לכך - אין את האפשרות לקבל את הסיוע הנדרש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ליותר מ-5 מיליון ישראלים יש ביטוח סיעודי קבוצתי דרך מקומות העבודה וקופות החולים - האפשרות הנפוצה יותר. אבל לפי נתונים של רשות שוק ההון, דווקא למבוגרים אין לרוב את הכיסוי הזה: בארץ יש 413 אלף אזרחים מעל גיל 75, הגיל שבו הסיכוי שנצטרך את הביטוח הוא הגבוה ביותר. עם זאת, רק 134 אלף מתוכם - קצת פחות משליש - מחזיקים בביטוח סיעודי מקופות החולים.

60% מהקשישים - בלי ביטוח סיעודי (פלאש 90)
60% מהקשישים - בלי ביטוח סיעודי (פלאש 90)

גם אם נוסיף את המבוטחים דרך מקומות העבודה, עדיין לכ-60% מבני 75 ומעלה אין ביטוח סיעודי. המשמעות היא שמרבית הקשישים לא מכוסים ולא תהיה להם עזרה חיצונית כשהתפקוד שלהם ייחלש.

אצל שכבות הגיל הנמוכות לעומת זאת המספרים הפוכים: עד גיל 18, לכ-60% מהישראלים יש ביטוח סיעודי, שאמנם נחשב לרלוונטי רק בעתיד הרחוק מאוד, פשוט כי המחיר זול מאוד. עם זאת, יש לזכור שבסוף מדובר באינטרס של המדינה לדאוג לכך שנטל הטיפול לא ייפול על כתפיה.