אדלשטיין: "צריך סגר מלא - בלי התקהלויות ומערכת חינוך סגורה"

לקראת ישיבת הממשלה, שר הבריאות קרא אחרי דיון חירום עם אנשי משרדו להחמיר את ההגבלות: "לא לשחק בכאילו, אנחנו במצב חשוך - אבל השחר קרוב" • גנץ שינה עמדתו: שוקל לתמוך בסגירת כלל החינוך

זמן צפייה: 02:36

שר הבריאות יולי אדלשטיין קיים היום (שלישי) תדרוך בנושא העלייה בתחלואה, לאחר שקיים דיון חירום עם בכירי משרדו, וקרא להטיל סגר מלא במדינת ישראל. זאת, מספר שעות לפני ישיבת הממשלה שבה צפויה להתקבל ההכרעה.

"אנחנו מבקשים לבנות גשר בין מצב התחלואה הנוראי לבין הצלחת החיסונים", אמר אדלשטיין. "אנחנו נוכל לבנות את הגשר בתנאי אחד שלא נשחק בכאילו. אנחנו צריכים להגיע לסגר מלא במדינה, הכולל סגירה של מקומות עבודה שאינם חיוניים, עם מערכת חינוך סגורה ועם אפס התקהלויות. רק כך נוכל לעבור את ההתפרצות החדשה ולהגיע למצב שבו מיליוני אזרחים יהיו מחוסנים. אתם מבינים את המחיר של לא לעשות כלום היום. מאות רבות של מתים, עוד אלפים של חולים קשה ועוד עשרות אלפי מאומתים. זה יקרה אם לא נעשה כלום".

עוד כתבות בנושא >>

לקראת הידוק הסגר? 8,308 נדבקים ביממה; 1.37 מיליון התחסנו

מודרנה: ישראל אישרה את החיסון; משלוח ראשון – עד סוף החודש

נתניהו: "ב-48 השעות הקרובות נתכנס להחליט על הידוק הסגר"

עוד אמר שר הבריאות בתדרוך: "אנחנו סופרים היום 8,000 מאומתים ועוד לא נקטנו בשום צעדים. אני אומר שיש אפשרות לצאת מזה, אם נשים בצד את כל השיקולים הלא עניניים ונחליט על סגר מלא. אני הצלחתי להתנהל במשבר הזה, ולנהל אותו שבעה חודשים מבלי לקבל פעם אחת החלטה פוליטית, או כזו שטובה לי מהבחינה הזו או שמקדמת את מפלגתי". עוד קרא השר: "מספיק עם האנרכיה הזאת. תסתכלו בעיניים של האנשים".

בנוסף, התייחס השר לאפשרות שהחינוך החרדי יוחרג במסגרת הסגירה הכללית של מערכת החינוך: "אין שום הנחות לאף אחד במדינת ישראל. הסגירה תהיה סגירה. הגיע הזמן להבין את זה". כמו כן, התייחס השר לעובדה שישנם מתחסנים שלא עמדו בקריטריונים ובכל זאת חוסנו: "כן, היו עבריינים שניסו להתגנב ולקבל חיסון על חשבון הקשישים והחולים"

יחד עם זאת, אדלשטיין התייחס להוראתו להפסיק את מתן מנות החיסון הנוספות לבית החולים איכילוב בתל אביב, זאת בעקבות ההחלטה לחסן את צוותי ההוראה בעיר: "אירוע מצער שתוכנן היטב. אין לנו עודפי חיסונים, וכתוצאה מכך הציבור יקבל שירות פחות טוב. שהאחראים יחשבו על ההשלכות של מעשיהם עבור כולם".

חיסון קורונה
חיסון קורונה | צילום: רויטרס

לצד זאת, מוקדם יותר הבוקר הודיעה חברת התרופות מודרנה כי מנות החיסון הראשונות צפויות להגיע כבר במהלך החודש, אך כשנשאל על כך שר הבריאות הוא ענה: "לא ידוע לנו שום דבר על הקדמת חיסוני מודרנה. זה חבל מאוד, הלוואי וזאת לא הייתה הבשורה. לצערי, רק בעוד חודשיים נקבל את החיסונים שלהם, אך אם החברה תסכים להקדים את הגעתם, אנחנו נשמח אבל כרגע אין חדש".

מתחם חיסונים נגד קורונה בתל אביב
מתחם חיסונים נגד קורונה בתל אביב | צילום: חדשות 13

בהמשך לדבריו, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, הממונה על בריאות הציבור, הציגה את נתוני התחלואה לפיהם 65% מאזרחי המדינה נמצאים ביישובים אדומים וכתומים. כמו כן, ב-95 אחוזים מהיישובים מקדם ההדבקה הוא מעל 1, וכעת הוא עומד על 1.27 ואף צפוי לעלות - גם אם יוחלט על הטלת סגר מלא.

זאת ועוד, "מספר החולים הקשים והקריטיים ממשיך לעלות בכל יום ובקצב מהיר", אמרה אלרעי-פרייס וציינה כי מספר הבדיקות לא משפיע על העלייה במספרם. בנוסף, הממונה על בריאות הציבור אמרה כי "התחזית של משרד הבריאות לגבי מספר החולים הקשים התממשה ביתר חומרה, מה שיוצר עומס אדיר בבתי החולים".

ד''ר שרון אלרעי פרייס, ממונה על בריאות הציבור
ד''ר שרון אלרעי פרייס, ממונה על בריאות הציבור

במקביל, שר הביטחון בני גנץ שוחח עם ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש ושינה את עמדתו - שוקל לתמוך בממשלה בסגירת מערכת החינוך גם בכיתות הנמוכות, כך שכל בתי הספר יושבתו לאלתר, בתנאי שיקבל התחייבות לגבי מועדי החיסונים של עובדי ההוראה והשלמת ימי הלימודים החסרים בפסח ובחופש הגדול.

לדברי מקורביו, התחלואה עולה באופן ברור והמצב במגזר החרדי יוצא מכלל שליטה - כך שלמרות ההתנגשות החזיתית בין נתוני משרד הבריאות לנתוני משרד החינוך, ייתכן שלא יהיה מנוס מהשבתה גורפת.

בני גנץ בישיבת סיעת כחול לבן | צילום: חדשות 13

כאמור, הבוקר עדכן משרד הבריאות כי 8,308 נדבקים בקורונה אובחנו ביממה האחרונה, שהם 7.6% מ-108,755 בדיקות. עדכן כי עד כה התחסנו 1.37 מיליון ישראלים, מתוכם כמעט 146 אלף אתמול.

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי מניין החולים הפעילים עומד כעת על 55,312, מתוכם 764 במצב קשה, בהם 183 מונשמים ו-225 במצב בינוני. מספר מקרי המוות מסיבוכי המחלה עומד על 3,445.

סגן שר הבריאות יואב קיש התייחס לתחלואה הגואה בתכנית "העולם הבוקר" ואמר: "אלה מספרים עצומים, אנחנו בעומסים שלא הכרנו. זה לא דיפרנציאלי או מגזרי, כל המדינה חייבת להיכנס לסגר, ואני מקווה שזה יקרה עוד השבוע, הכי אגרסיבי ואפקטיבי שאפשר כדי שזה יהיה קצר". עוד אמר קיש: "יש לנו תקופת זמן של חודש-חודשיים עד שהחיסונים יהיו אפקטיביים. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו תחלואה משתוללת".

כאמור, הממשלה צפויה להתכנס בצהריים כדי לדון בהטלת הגבלות נוספות על הציבור ברקע העלייה המתמשכת בתחלואה. כזכור, אתמול הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "יש לקבל החלטה על הידוק הסגר במאמץ אחרון למיגור המגפה".

קבינט הקורונה
קבינט הקורונה | צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ