על כנפי נשרים: המאבק המתמשך נגד הכחדתו של מלך העופות

הרעלתם של שמונה נשרים בחודש מאי האחרון הייתה מכה לאלו שנאבקים למען שימור הציפור הנדירה. את הנשר שגסס הצליחו להשיב לטבע - אך המלחמה על חייהם עדיין נמשכת. "הנשר הוא סמל לאיכות החיים"

זמן צפייה: 06:41
באביב האחרון פקד את רמת הגולן אחד מאסונות הטבע הכואבים שנרשמו בישראל. שמונה נשרים, כמחצית מאוכלוסיית העופות הנדירים האלה בצפון, הורעלו ומתו - ועל ידם נמצא נשר אחד גוסס. בתום מבצע מורכב הוא ניצל, הצליח לפרוס כנפיים ולשוב לטבע. הבוקר הזה בחודש מאי האחרון זכה על ידי אוהבי הנשרים לכינוי "יום שישי השחור". הנשר הגוסס הפך ברגע אחד לבעל החיים שאחרי החלמתו מדינה שלמה עקבה בדאגה - עד השחרור המרגש בחזרה אל הטבע. מבצע ההצלה של הנשר הגוסס מרמת הגולן נמשך מאז אמצע חודש מאי מסביב לשעון. כאשר פקחי רשות הטבע והגנים עוקבים אחרי תנועתו דקה אחר דקה. "כיום יש בישראל כ-170-180 נשרים. לפני 20 שנה היו לנו מעל 400", סיפר אוהד הצופה, אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים. לכתבות נוספות בנושא >>  הרעלת הנשרים בגולן: מעצר החשוד הוארך ב-48 שעות לאחר 6 ימי אשפוז: שוחרר לטבע הנשר שהורעל ברמת הגולן • תיעוד "אירוע חמור": כמחצית מאוכלוסיית הנשרים הורעלה ברמת הגולן
נשרים בכרמל | צילום: חדשות 13
בחדר הצמוד אליהם, שומרי על ביצי הנשרים ומאכילים כל פרט שנולד. "בספרד החליטו להעלות את רף הענישה", סיפר הצופה, "על הרעלה שכזו אנשים נכנסים לשנה מאסר ומשלמים קנס של מאות אלפי אירו. ואם הם חקלאים אסור להם לגדל בעלי חיים, כי הבינו שאחרת זה לא ייגמר. בישראל רף הענישה הוא פשוט מגוחך. הנשרים זה הסניטרים של הטבע. באין נשרים - אנחנו נפגעים". מהחי בר שבכרמל מתנהלת מלחמה יומיומית מעוררת הערצה נגד ההכחדה של אוכלוסיית הנשרים בישראל. "נשר זה סמל של איכות החיים שלנו. לא יהיו נשרים – לא יהיו עובדי ניקיון. זה מלך העופות", סיפר יגאל מילר, אחראי גרעיני הרבייה של עופות דורסים ברשות הטבע והגנים. 170 נשרים בלבד חיים היום בשטח ישראל. כל אחד מהם זוכה למעקב צמוד ולטיפול ברגע של מצוקה. כל אחד מהם הוא חלק מאוכלוסייה שנמצאת בסכנת הכחדה. מדינת ישראל משקיעה משאבים רבים כדי שלא ייכחדו הנשרים בישראל.