"עקרתי את המשפחה, מה נעשה?"

בשנת 2011 הוחלט כי מתמחים שיעברו לפריפריה יקבלו מענק בגובה 300 אלף שקל, אתמול פורסם כי המענק יבוטל

בשנת 2011 הבטיחה המדינה מענק של 300 אלף שקלים לכל רופא מתמחה שיעבור לפריפריה, אך אמש (שני) פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי בקרוב העברת המענקים הללו - תופסק למרות שכבר הובטחה למתמחים עד לשנת 2020. כעת המתמחים שכבר עשו את המעבר בעקבות המענק מספרים כיצד ביטולו פוגע בהם – ובחולים בפריפריה עצמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל תושב הדרום יודע להגיד שיש מחסור חמור במתמחים ובכוח אדם", מספרת שני, מתמחה בבית החולים סורוקה שהתחילה את ההתמחות שלה בשנת 2015. "צריך לחכות שעות לנוירולוג - כי יש אחד על כל אזור הדרום. אורתופדיה היא מחלקה מעולה, אבל היא קורסת כי אין כוח אדם: הם נותנים שירות לכל החיילים שמגיעים מאזור הדרום וקורסים תחת העומס. מדברים על לפתוח מחלקה נוספת- אבל מאיפה הם יביאו בכלל את הרופאים?".

שני, כמו גם מתמחים רבים נוספים ברחבי הארץ, העתיקה את מקום מגוריה לפריפריה בין היתר בגלל המענק שהובטח. "אני לא ילידת הדרום, באתי לפה במיוחד", מספרת שני. "עקרתי את עצמי מהמשפחה שלי מהחברים שלי. כשהמדינה קראה אני התייצבתי. אני ידעתי שהפיצוי על זה שאני עוזבת את החיים הנוחים שלי במרכז, יחד עם התמיכה של המשפחה, יגולם בזה שאני אמורה לקבל מענק של 300 אלף שקל שאמור לעזור לי. בלי שום קשר לכמה אני מרוויחה או כמה תורנויות אני עושה, המענק הוא משהו שהוא הסכם חיצוני, מחוץ למשכורת".

"הפרויקט הזה של המענקים הרים את הרפואה בפריפריה באופן משמעותי ורואים את זה בכל בית חולים. מספר המתמחים על, האיכות עלתה וזה מה ששיפר את הרפואה. בשנייה שזה עבד ואנחנו הגענו - מפסיקים את זה", מוסיפה.

תושבי הצפון סובלים כבר עכשיו

גם י' הוא רופא מתמחה שהעתיק את מקום מגוריו לאזור הצפון בגלל המענק שהובטח לו. "כל עניין המענקים השפיע דרמטית על ההחלטה להגיע להתמחות בפריפריות. כל בתי החולים בפריפריה קורסים ויש להם מחסור בכוח אדם. כבר עכשיו יש בעיה. בכל בתי החולים שהם לא באזור המרכז".

"גם אני לא קיבלתי את המענק – נתנו אותו למעט מאוד אנשים – וככל הנראה גם לעולם לא אקבל אותו. אני די אפאתי לעניין. לא באתי לכאן בגלל זה אבל זה כן אולי היה משפיע על ההחלטה שלי להישאר או לא. אבל תושבי הצפון סובלים כבר עכשיו", אומר י'.

המענקים שהובטחו לרופאים המתמחים היו מותנים במעבר לבתי חולים בפריפריה כמו זיו בצפת, סורוקה בבאר שבע, פוריה בטבריה ויוספטל באילת עד שנת 2020. למרות ההבטחה, העברת הכספים תיעצר בשנה הבאה והיא אינה כלולה בתקציב המדינה.

 

[brightcove_iframe video_id='9mivzak_vtr2_n20161108_v1' autoplay='1' kid='' duration='1929'']