משרד הבריאות משנה מדיניות: מאשר לקופות לחסן גם ילדים מחלימים

בעקבות העלייה במספר הנדבקים בקורונה, בעיקר בקרב נערים וילדים, המשרד קבע כי ניתן לחזק את ההגנה מפני הנגיף בקרב ילדים שכבר החלימו מהמחלה באמצעות מנת חיסון • פרסום ראשון

זמן צפייה: 06:26

משרד הבריאות שינה את מדיניותו ואישר היום (שני) לקופות החולים לחסן במנה אחת גם ילדים שהחלימו ממחלת הקורונה, כדי לחזק את ההגנה מפני הנגיף - כך פורסם לראשונה בחדשות 13. זאת, ברקע העלייה במספר הנדבקים, בעיקר בקרב נערים וילדים.

בתוך כך, המשרד עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 145 נדבקים חדשים בקורונה, לאחר שבוצעו כ-40 אלף בדיקות, מהן 0.4% היו חיוביות. כעת, מניין החולים הפעילים עומד על 1,245, מתוכם 22 במצב קשה ובהם 16 מונשמים. מספר מקרי המוות מסיבוכי המחלה עומד על 6,429. יש לציין כי על פי מחקר חדש, החיסונים של פייזר ומודרנה יכולים להחזיק יותר זמן מהצפוי, וככל הנראה לא נידרש להתחסן בפעם השלישית - בכפוף לכך שהמוטציות לא השתנו בקיצוניות.

מוקדם יותר היום קרא ראש הממשלה נפתלי בנט לבני הנוער לצאת ולהתחסן. לדבריו, "תוקף החיסונים עומד לפוג בקרוב ואז כבר לא יהיה לנו מספיק חיסונים זמינים לכולם. יש חלון קצר של 11 ימים ואנחנו במרוץ נגד הזמן". בנט התייחס לסיכוני הווריאנט החדש: "זן 'הדלתא' משתולל ברחבי העולם, הוא מאוד מדבק ופוגע באנשים שלא מחוסנים – כלומר בכם, בני הנוער".

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: רויטרס

בתוך כך, שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, סיכמה עם מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי, ועם ראש שירותי בריאות הציבור שרון אלרעי פרייס, כי תלמידי י"א-י"ב יוכלו להיבחן בבחינות הבגרות ללא מסכות. זאת, ברקע השיעור הגבוה של המחוסנים והמחלימים מקורונה בשכבת הגיל הזו שכיום מתקרב לכ-80%. ההנחיות שיישמרו בכל מקרה הן שמירת מרחק של שני מטר בין הנבחנים, שמירה על חדר מאוורר וכללי היגיינה.

כזכור, קבינט הקורונה התכנס אתמול ודן באפשרות של החזרת הגבלות, בעקבות העלייה בתחלואה. בעוד שמשרד הבריאות המליץ להשיב את ההגבלות, רוב חברי הקבינט התנגדו לכך. השרים ביקשו להתמקד בעיקר בהידוק הפיקוח על נתב"ג, על כן, הוחלט כי יגובש מודל אכיפה בנושא הבידודים, בדגש על חוזרים מחו"ל. לפני פתיחת הישיבה, מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי הודיע על התפטרותו.

מעבר לצעדים הנקודתיים, ישנה מחלוקת על הנתונים שצריכים להכתיב את המדיניות - אם היא תיקבע על פי מספר הנדבקים או לפי מניין החולים הקשים. על כך מסר בכיר במשרד הבריאות לחדשות 13: "מי שלא יפעל עכשיו כדי להוריד את התחלואה - עלול להיקלע לסגר בקרוב".