אמ"ן: החיסונים לא ישפיעו ממשית על מגפת הקורונה עד סוף החורף

נתוני הדוח של מרכז השליטה הלאומי למאבק בקורונה מצביעים על עלייה במדדי התחלואה ועל היקף הדבקה גבוה. אמ"ן מזהיר מפני חגיגות חנוכה שכוללות ארוחות עם משתתפים רבים

מתחסן נגד קורונה
מתחסן נגד קורונה | צילום: צילום מסך

מדוח אמ"ן שפורסם הבוקר (ראשון) עולה כי החיסונים לא צפויים להשפיע באופן ממשי על מהלך המגפה בישראל עד שלהי החורף הנוכחי. על פי הדוח, "עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף תוביל להפחתה ניכרת של קצב ההדבקה ותצמצם את ממדי התחלואה. עד לתחילת השפעת החיסונים על תמונת ההדבקה הארצית, זהו האמצעי הפשוט, הזול והזמין ביותר לשמירה על שגרת קורונה".

נוסף על כך, מרכז השליטה הלאומי למאבק בקורונה הזהיר מפני התקהלויות במהלך חג החנוכה, בייחוד של בני הגיל השלישי ואוכלוסיות עם מחלות רקע. כמו כן, המרכז המליץ על הימנעות משירה ואכילה בהשתתפות אנשים רבים ואיוורור של חללים סגורים.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

1,288 נדבקים אובחנו אתמול – 2.9% מהבדיקות חיוביות

אחרי שחלה בקורונה: ח"כ ביטן אושפז בטיפול נמרץ בשל קשיי נשימה

מבצע החיסונים בישראל: במשרד הבריאות שוקלים לוותר על התעדוף

חיסונים
חיסונים | צילום: חדשות 13

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 1,288 ישראלים אובחנו אתמול חיוביים לקורונה. זאת, כאשר 2.9% מ-44,810 הבדיקות היו חיוביות. מדובר בשיעור הבדיקות החיוביות הגבוה ביותר בימים האחרונים, שמצביע על המשך המדמה המדאיגה של עלייה בתחלואה.

עוד עולה מהנתונים כי 321 חולים במצב קשה, המספר הנמוך בשבוע האחרון, מהם 128 מונשמים, כשמתוכם 107 מוגדרים במצב קריטי. 117 חולים במצב בינוני. מניין המתים עלה ל-2,983. כ-1,950 אנשי צוות רפואי נמצאים בבידוד.

כמו כן, לאור העלייה במספרי חולי הקורונה, נפתחה בבית החולים הדסה עין כרם שבירושלים מחלקת קורונה נוספת. כעת, פועלות בבית החולים שלוש מחלקות קורונה ויחידת טיפול נמרץ אחת. יש לציין כי המרכז הרפואי הדסה טיפל במספר חולי הקורונה הגבוה ביותר בארץ לאורך החודשים האחרונים, ובימי השיא טופלו במחלקות מעל 150 חולים בו זמנית. לפי שעה, מאושפזים בו 56 חולים, בהם 24 במצב קשה וקריטי, 7 מתוכם מונשמים.

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: רויטרס

אמש פורסם בחדשות 13 כי במשרד הבריאות שוקלים לוותר על מתווה התעדוף, שקובע אילו אוכלוסיות יהיו הראשונות בישראל לקבל את החיסון - ולחסן ראשית את כלל האוכלוסיה מבלי תעדוף. אם יוחלט לעשות זאת, כל מי שירצה יהיה יכול להתחסן, ורק אם תהיה היענות רבה והמלאי יתחיל לאזול - מתווה התעדוף ייכנס לפועל.

בנוסף, קופות החולים פנו למשרד הבריאות ואמרו שביכולתן להתחיל לחסן כבר ב-20 בדצמבר. היום ייערך דיון בין נציגי בתי החולים למשרד הבריאות על האפשרות להקדים את המבצע, שיחל רק לאחר קבלת אישור ממשרד הבריאות לחיסון. ההערכה היא כי האישור יתקבל בתוך ימים ספורים.

בתוך כך, בממשלה צפויים לאשר סבב הגבלות נוסף טרם קבלת החיסונים. לפי הערכות מערכת הבריאות בהתאם לנתוני התחלואה, ב-20 בדצמבר יכריזו על תחילת שלב "הריסון המהודק" – שבו מערכת החינוך תיסגר ביישובים אדומים וכתומים, התפוסה בתחבורה הציבורית תרד ב-50% והמסחר ייסגר. אם בתום שלושה שבועות מקדם ההדבקה לא יירד מתחת ל-1 – לפי חישוב זה, ייכנס לתוקף סגר כללי ב-10 בינואר.