רק 35 נדבקים בחד"כ: ההצבעה בוועדת הקורונה על פתיחה נדחתה

משרד הבריאות הציג בדיון נתונים לפיהם בתקופה של חודש ושבוע נרשמו 21 נדבקים בלבד במסעדות ו-6 בברים. בחתונות לעומת זאת נרשמו 170 הדבקות בתקופה שנבדקה. ההכרעה נדחתה למחר

זמן צפייה: 03:28

ועדת הקורונה דנה היום (ראשון) באפשרות לבטל חלק מהמגבלות שהוטלו על המשק, בעקבות נתונים על נתוני הדבקה נמוכים בחדרי כושר, ברים ומסעדות, שהציג בפניה משרד הבריאות. הישיבה ננעלה מבלי שהתקבלה החלטה, וההכרעה נדחתה למחר.

משרד הבריאות הציג בדיון נתונים לפיהם בחמשת השבועות האחרונים, 35 אנשים בלבד נדבקו בחדרי כושר, 21 במעסדות ושישה בברים - מתוך הנדבקים שמקור ההדבקה שלהם ידוע. יש לציין כי מקור ההדבקה של רוב הנדבקים איננו ידוע.

ח"כ יפעת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה, בתשובה לנתוני משרד הבריאות: "יכול להיות שאנחנו נחיה במציאות הזו שנה שלמה, ולכן צריך להרגיל את הציבור להתנהגות שתאפשר לנו לחיות בצל הקורונה תוך כדי שאנחנו נשמרים ומסוגלים לקיים שגרה של המשק ככל שאפשר. 35 אנשים שנדבקו בחדרי הכושר מכל האלפים שנדבקו כאן בחודשים האחרונים זה מעלה סימן שאלה. אנחנו צריכים למצוא את הדרך לעשות את הדברים באיזונים הנדרשים".

לכתבות נוספות בנושא >> 

השרים אישרו: מועדונים, אולמות, ברים וחדרי כושר ייסגרו מיידית

"בסוף לא יהיה אוכל ישראלי": המסעדנים שחוששים מהשלכות המשבר

בר בימי קורונה
בר בימי קורונה | צילום: רויטרס

פרופ' חגי לוין התייחס אף הוא ואמר: "עלינו להבין שגם אם נפתח מקומות תהיה הידבקות אך אי אפשר למנוע את האיזון הכלכלי. עלינו לפעול ולהחליט על בסיס נתונים ושקיפות. אני מציע לחשוב על הסיכון הקונקרטי להתפרצויות - האם המקום הוא סכנה ויכול לייצר התפרצות רחבת היקף. בבריכות שחייה אין סיכון ספציפי, אין עדות בהעברה במים, יש סיכון בהתקהלות ואסור להקל בכך ראש אך רופאי בריאות הציבור אומרים שצריך לקבוע מהם הכללים, להתוות את הקו ולפקח"

עוד צוין במסמך של משרד הבריאות כי קיים צורך לאזן בין השיקולים האפידמיולוגיים לבין פעילות המשק ופעילות הציבור בשגרה בצל הקורונה., אך עם זאת, נטען כי "ככל שההנחיות מתירות פעילויות רבות יותר - עלול להיווצר רושם מוטעה בקרב הציבור שהקפדה על ההנחיות אינה תמיד הכרחית. אסור לשכוח שבכל התקהלות קיים פוטנציאל הדבקה".

מנכ"ל איגוד המסעדות שי ברמן התייחס לנתונים ואמר כי "ממשלת ישראל צריכה להתכנס היום בלילה ולהודיע על ביטול ההגבלות במסעדות וברים. מסתבר שאין גבול לחובבנות של הממשלה, שקיבלה החלטה ,שחירבה תעשייה שלמה ומפוארת והרסה את חייהם של עשרות אלפי אנשים, מבלי שהיו לפניה נתונים ועל סמך תחושות בטן. בכוונתנו לפנות למבקר המדינה, על מנת שיחקור את הפארסה הזו".