בכיר במשרד הבריאות מזהיר: ישראל על סף התפרצות של קורונה

גורם במשרד הדגיש שאי אפשר לקשור את כל מקרי ההדבקה להתפשטות בתיכון בי-ם. "בבתיה"ח יש מקרים קשים שלא היו כמותם חודשיים" • פרופ' סדצקי: רואים תחלואה לא רק בבתיה"ס וזה מדליק נורה אדומה

זמן צפייה: 07:21
בכיר במשרד הבריאות הזהיר כי ישראל על סף התפרצות נרחבת של קורונה - כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות 13. לדבריו, הבעיה העיקרית היא בעיר ירושלים, ואף טען כי אי אפשר לקשור את כל מקרי ההדבקה להתפשטות המחלה בתיכון הגימנסיה בעיר. הגורם הדגיש שבימים האחרונים אושפזו יותר חולים במצב קשה ובינוני מאשר בכל החודש החולף, והוסיף כי "בבתי החולים יש מקרים קשים שלא היו כמותם חודשיים". במקביל, משרד הבריאות עדכן הערב כי 32 ישראלים אובחנו חולי קורונה פעילים, וכעת מספרם עומד על 2,103. מתוכם, 27 במצב קשה, בהם 25 מונשמים, ו-41 במצב בינוני. עד כה החלימו מהמחלה קרוב ל-15 אלף בני אדם. כמו כן, אתמול בוצעו 11,606 בדיקות. כמו כן, משרד החינוך עדכן הערב את נתוני התחלואה במערכת החינוך. 261 תלמידים ועובדי הוראה חולים, 51 בתי ספר נסגרו עד כה, ו-7,898 אנשים נמצאים בבידוד. לכתבות נוספות בחדשות 13 >> נתניהו הכריע: כל מוסד חינוכי שיאותר בו מקרה תחלואה – ייסגר פרסום ראשון: המשטרה חוקרת האיומים על התלמידה שנדבקה בקורונה האפידמיולוג הראשי של שוודיה מודה: "היינו עושים דברים אחרת"
קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: רויטרס
ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור סיגל סדצקי, אמרה הערב בריאיון בחדשות 13 כי "רואים תחלואה לא רק בבתי הספר וזה מדליק נורה אדומה בצורה משמעותית. כרגע רוב החולים הגיעו ממוסדות החינוך. בבתי הספר אין באמת אפשרות לשמור על קפסולות ועל מרחק, לכן הגענו למצב שהמוסדות החינוכיים לא מוגנים היטב. אני לא יכולה לנבא מה יהיה, אבל זו בדיוק העת להסיק מסקנות. כל אחת ואחד צריכים לקחת אחריות ולעטות מסכה ולהמשיך בריחוק החברתי". "נקטנו בפעולות שהורידו את שיערו התחלואה למצב מאוד טוב. קיווינו שהמחלה מושפעת ממזג האוויר ועם חילופי העונות ניפרד מהמחלה זמנית, לפחות עד החורף", המשיכה סדצקי. "אבל כאשר לא שומרים על הנחיות משרד הבריאות, המחלה כן מתפשטת - כבר שבוע שרואים עלייה גדולה בתחלואה - הסיפור לא מאחורינו".
ראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ סיגל סדצקי בתדרוך מיוחד
ראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ סיגל סדצקי בתדרוך מיוחד | צילום: חדשות 13
מוקדם יותר היום הודיע משרד הבריאות כי מבצע הבדיקות הסרולוגיות לאיתור נוגדנים יחל בשבוע הבא, בקרב 70 אלף בני אדם, שיעברו את הבדיקות בקופות החולים השונות. בבני ברק המבצע החל כבר היום, ולפי משרד הבריאות, בהמשך יוכלו להיבדק עשרות אלפים נוספים כחלק מבדיקת דם שגרתית. "הבדיקות הסרולוגיות הן כלי חשוב נוסף שיאפשר לנו תמונת מודיעין טובה יותר על מוקדי הקורונה בישראל", אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין. "כך, נוכל להתמודד טוב יותר עם גל נוסף של קורונה אם חלילה יתפרץ". מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב הוסיף כי "הכוח היחסי של מדינת ישראל בתחום הרפואה הקהילתית היה ונשאר בקופות החולים שלנו. הן בעלות הפריסה הגיאוגרפית הטובה ביותר ובעלות היכולת הטובה ביותר בקהילה לביצוע סקרים ומדגמים רפואיים".
קורונה בתל אביב
קורונה בתל אביב | צילום: רויטרס
פרופסור סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, הסבירה כי "מטרת הבדיקות הסרולוגיות היא לשקף המצאות נוגדנים לווירוס הקורונה באדם וכך לתת תמונה על מצב החשיפה למחלה בקרב האוכלוסיה".