פרסום ראשון: בשל המחסור - משרד הבריאות הורה למחזר ציוד מגן

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות הנחה את בתי החולים להיערך למחזור מסכות, סרבלים, וחלוקים משומשים, שיישמרו בקופסאות סגורות • משפחות הדיירים ב"משען" יגישו תלונה במשטרה על הזנחת חסרי ישע

זמן צפייה: 11:51

פרסום ראשון: משרד הבריאות הורה לבתי החולים להיערך למחזור ציוד מיגון נגד נגיף הקורונה, כגון מסכות, סרבלים וחלוקים חסיני נוזלים משומשים, כהכנה למחסור חמור בציוד מגן. מדובר בציוד מוזהם, ולכן כעת עושים נעשים ניסיונות כדי לטהר אותו. במכתב ששלח המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, תואר תהליכי השמירה על הציוד שיוגדר כ"חיוני" ומיון כל פריט, שיישמר בקופסא סגורה רק אם לא נקרע או נפגע.

מסכת N95 נגד הדבקה בקורונה
מסכת N95 נגד הדבקה בקורונה | צילום: רויטרס

בתוך כך, מחר מתכננים בני המשפחות של כמה מהדיירים בבית האבות "משען" בבאר שבע להגיש תלונה במשטרה נגד משרד הבריאות ונגד הנהלת משען, בחשד להזנחה של חסרי ישע. הם טוענים שאם הטיפול היה ראוי לא היו מגיעים לשיעורי תחלואה ותמותה גבוהים במקום.

ממשען נמסר בתגובה: "אנו דוחים את הטענות כלפינו מכל וכל, ולראייה אנו מקבלים כל העת מסרים של הערכה מצד מרבית המשפחות. לגופו של עניין: הצוות הרפואי של משען מבצע במדויק את הנחיות משרד הבריאות. אנשי המשרד הם שמחליטים מתי ואילו בדיקות לבצע, את מי לבודד, ואת מי להעביר למוסד אחר ואת מי לאשפז".

"מראשית המשבר קרא מנכ"ל משען להרחיב את הבדיקות לכלל הדיירים אולם משרד הבריאות, לצערנו, השתהה בקבלת ההחלטה וביישומה. אנו חווים כעת את התוצאות של העניין. בנוסף קראנו למערכת הבטחון לסייע בטיפול בדיירים מאחר וחלק ארי של הצוות במקום נידבק ובודד. אנו מקווים שצה"ל יתגבר את הצוות הסיעודי בשבוע הבא. אנו דורשים ממשרד הבריאות ומשרד הבטחון לקחת אחריות על גורלם של האוכלוסיה המבוגרת הנימצאת בבתי הדיור המוגן".

ייצור מכונות הנשמה
ייצור מכונות הנשמה | צילום: מיכאל וינרסקי

מנכ"ל רשת משען, עמרי כהן דרש הערב מראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב במתן מענה לכלל הדיירים בבתי הדיור המוגן ברחבי ישראל. "אני זועק הערב את זעקת הקשישים ובתי הדיור המוגן ברחבי ישראל", אמר כהן. "רשת משען מנהלת 9 בתי דיור מוגן ברחבי הארץ בהם חוסים אלפי דיירים. מצב הדיירים בבתי הדיור המוגן הוא דקה לפני בני ברק. יש לעשות הכול על מנת שבתי הדיור המוגן לא יהפכו לגרסה קשה יותר של בני ברק".