כדור המחלוקת: האם התרופה למלריה יעילה גם נגד קורונה?

"כלורוקווין" קנתה את שמה בטיפול נגד קדחת, ומומחים טוענים כי היא מזרזת את ההחלמה מהנגיף. מנגד, בקהילה המדעית הסתייגו מהקביעה וציינו שהמחקרים מוטים. "ירידה מרהיבה במספר החולים"

זמן צפייה: 02:40

מגפת הקורונה: לאחר שקיבלה רוח גבית מרופאים בישראל ובעולם ואף מהנשיא דונלד טראמפ, הצטרף פרופ' דידייה ראולט, מנהל המכון הרפואי למחלות זיהומיות במרסיי שבצרפת, לדעה הקובעת "כי יש טיפול תרופתי למחלת הקורונה"

טראמפ ציין את שם התרופה "כלורוקווין", ואמר לגביה כי "התרופה ידועה כתרופה למלריה, היא קיימת כבר זמן רב והיא חזקה מאוד". פרופ׳ ראולט סמך את דעתו על מחקר שהחל בסין ובו ערכו ניסוי, שלטענתו הוכיח כי שילוב של אנטיביוטיקה מסוג זה בתרופות למלריה - יעיל גם בטיפול בחולים בנגיף קורונה.

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

בצל המשבר: הנשיא ואומני ישראל בביצוע "עוד לא תמו כל פלאייך"

הליכוד הסכימה לוותר על תיק המשפטים; המועמד המוצע – ח"כ טרופר

ריבלין נגד אדלשטיין: "יש לציית לצווי בית המשפט"

התרופה הידרוקסיכלורוקווין בבדיקות מעבדה
התרופה הידרוקסיכלורוקווין בבדיקות מעבדה | צילום: רויטרס, חדשות 13

פרופ׳ ראולט הוסיף כי "כשמשווים את אחוז נשאי הנגיף אחרי טיפול תרופתי בשילוב של הידרוקסיכלורוקווין עם אזיתרומיצין, רואים שיש ירידה מרהיבה ממש במספרם״. במחקרו נטלו חלק 24 אנשים, שמהם, לטענתו, שלושה רבעים אובחנו בריאים ואינם נשאו את הנגיף תוך שישה ימים מתחילת הטיפול. לטענתו, הטיפול צריך להינתן לחולים לפני שמצבם מידרדר וכבר דורש הנשמה מלאכותית

בעולם המדעי מסמנים כמה בעיות במחקר הזה. מבין 24 משתתפים -  מטופל אחד מת, שלושה הוצאו לטיפול נמרץ, אחד הפסיק את הטיפול בגלל בחילות ולגבי אחר התברר כי לא נשא את הנגיף. ראולט לא כלל את השישה בחישובי הסטטיסטיקה.

למרות חילוקי הדעות, ביממות האחרונות הודיעו בארה"ב ובאירופה על ניסויים קליניים מבוקרים בתרופות האלה על אלפי חולים וחולות במדינות שונות. על פי פרסומים בישראל, החולה הקשה הראשון בקורונה, נהג האוטובוס שהיה מאושפז בבית החולים "פוריה", טופל בכלורוקווין ומצבו הוקל.