ראש המל"ל לשעבר: ישראל לא השכילה לנצל יתרונותיה בניהול המשבר

גיורא איילנד תקף את התנהלות הממשלה בהתמודדות עם הנגיף ואמר כי המרחק הגיאוגרפי מסין, גבולותיה הסגורים של ישראל ומערך החירום המפותח יכלו לסייע להפעיל נהלים הדומים לקוריאה הדרומית

זמן צפייה: 07:37

מגפת הקורונה: ראש המל"ל לשעבר, אלוף במיל' גיורא איילנד, תקף הערב (שבת) בריאיון לחדשות 13 את התנהלות הממשלה בניסיון ההשתלטות על התפשטות נגיף הקורונה, ואמר כי "ישראל לא השכילה לנצל את יתרונותיה בניהול המשבר".

"לישראל היו שלושה יתרונות ברורים: המגפה התחילה בסין, מדינה רחוקה שנתנה לנו זמן היערכות ארוך יותר מאשר מדינות כמו קוריאה הדרומית וטיוואן. בנוסף, לישראל יש שער כניסה אחד – ואם סוגרים את נתב"ג הבעיה נפתרת בקלות. ויש לנו גם מערכת חירום מפותחת במיוחד, כמו לקוריאה ולטיוואן שהשכילו לעשות בזה שימוש".

"היו צריכים לפני חודשיים לקרוא למנהל נתב"ג – שלא יכנס לישראל אף אחד שחולה בקורונה, תתייעץ בעולם מה צריך לעשות. אף אחד לא נתן לו את המשימה הזאת", פירט איילנד והוסיף לגבי המשך ניהול המשבר: " החלוקה צריכה להיות ברורה: יש מי שמנהל את המשבר עכשיו, צוות נוסף של אנשים מומחים יבחנו את כל מרחב האפשרויות לאחרי פסח, וצוות שלישי יפעל לקראת הקיץ –  וידאג לשינויים העצומים שידרשו מבחינה ארגונית ותקציבית".

עוד בחדשות 13:

לאחר שנפגש עם נשאית קורונה: השר סמוטריץ' נכנס לבידוד

7 חולי קורונה ומאות בבידוד במושב בדרום; התושבים נשארים בבתים

 

ראש המל''ל לשעבר, אלוף גיורא איילנד
ראש המל''ל לשעבר, אלוף גיורא איילנד | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר הערב התראיין ראש הממשלה בנימין נתניהו לחדשות 13 בנוגע למשבר הקורונה, ואמר כי "אם לא תהיה ברירה - נטיל קנסות על אזרחים או נלך להסגר מלא". בכך אישר נתניהו את פרסום חדשות 13, לפיו דן בהטלת קנסות על יציאה מהבית שלא לצורך הצטיידות או קבלת טיפול רפואי - אף שצו משרד הבריאות לא אוסר על יציאה גורפת מהבית.

ראש הממשלה התייחס גם לנושא הבדיקות, ולפרסומים לפיהם המעבדות פועלות בצורה חלקית בלבד. "אני לא חושב שתהיה בעיה של בדיקות, מעריך שנעלה לעשרת אלפים בדיקות ביום השבוע – וזה יציב אותנו בראש טבלת הבדיקות העולמית", אמר. כזכור, מוקדם יותר השבוע הורה השבוע על הגברת קצב הבדיקות, אך משרד הבריאות לא הצליח להגיע ליעד של 2,000 בדיקות ביום שהציב לעצמו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

"גם סין לא בדקה מיליארד בני אדם. אם אתה חולה ובדקת ומצאו שאתה חולה, תישאר בבית – הבדיקה לא תרפא אותך", המשיך. "אם אתה בודק או לא בודק, זה בסדר. אנשים עם תסמינים, בין אם הם נבדקים או לא, צריכים להישאר בבית. אנחנו יכולים לדבר עוד על נושא הבדיקות, אבל זה לא מה שיעזור לנו".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הדגיש הערב: "אנחנו מקבלים דיווחים על כך שמזג האוויר היפה הוציא אנשים לרחובות. זו סכנה גדולה שתבטל את האפקטיביות של כל המאמצים שלנו. בבקשה תחזרו הביתה. זו הדרך היחידה לשלוט על התחלואה. הקפידו על ההנחיות של משרד הבריאות, אחרת נמצא את עצמנו בהתפרצות משמעותית".