בכירים במערכת הבריאות: יש קיבעון מחשבתי סביב התנהלות הבדיקות

גורמים במערכת הבריאות העבירו ביקורת חריפה בישיבה שהתקיימה אצל רה"מ על התעקשות המשרד לא להגדיל את כמות הבדיקות: "נוהגים כמו אגף המודיעין של צה"ל ערב מלחמת יום הכיפורים"

זמן צפייה: 01:23

בכירים במערכת הבריאות פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך הדיון שהוא כינס בעניין בדיקות הקורונה בטענה כי יש לשנות את מדיניות משרד הבריאות בנושא. הגורמים העבירו ביקורת חריפה על התעקשות משרד הבריאות לא להגדיל את מספר הבדיקות ומצד שלי לכפות סגר מלא.

אחד הבכירים בישיבה אמר כי "משרד הבריאות נוהג כמו אגף המודיעין של צה"ל ערב מלחמת יום הכיפורים. אתם שבויים בקונספציה, אתם בקיבעון מחשבתי, אתם חייבים לשנות משהו".

בנתיים שר הביטחון בנט קיבל לידי מערכת הביטחון את האחריות על אוכלוסיות הקשישים ובעלי המוגבלות, וצה"ל יחל לדאוג להם לאספקה גם של מזון וגם של תרופות עבור לאנשים שלא יוכלו לצאת מהבית ברגע שיוחלט להטיל את הסגר.

לכתבות נוספות בנושא >> 

עימותים בצמרת משרד הבריאות לגבי היקף ההדבקה בקורונה

טיוטת התקנות החדשות: מאסר או קנס למי שיתרחק מעל 100 מ' מבית

התפשטות נגיף הקורונה במדריד
התפשטות נגיף הקורונה במדריד | צילום: רויטרס

מוקדם יותר פורסם כי במהלך הדיון הארוך שכינס ביום שני ראש הממשלה נתניהו בעניין הטלת ההגבלות החדשות על האזרחים התרחש ויכוח בין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לבין המשנה שלו איתמר גרוטו מול כל משתתפי הישיבה לגבי היקף ההדבקה בקורונה בישראל, כך לפי כמה גורמים שהיו עדים לוויכוח.

במהלך הדיון נשאל המשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו שעד אז כמעט ולא הוזמן לדיונים אצל נתניהו לגבי הערכתו בעניין קצב ההדבקה של הנגיף בישראל. גרוטו אמר כי הוא מעריך שמספר הנדבקים האמיתי בישראל הוא פי 50 מהמספר שידוע כרגע. "להערכתי 50 אלף חולים", אמר גרוטו. נתניהו הופתע מהדברים. "לא הבנתי, תחזור על זה. למה אתה מתכוון?", אמר נתניהו. גרוטו חזר על הדברים: "להערכתי יש 50 אלף חולים".

משה בר סימן טוב, מנכ''ל משרד הבריאות
משה בר סימן טוב, מנכ''ל משרד הבריאות | צילום: חדשות 13

בשלב הזה התערב בדברים מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וסתר את הדברים שאמר המשנה שלו בטענה שהיא הערכת חסר של המצב. "אין בישראל 50 אלף נדבקים", אמר בר סימן טוב. "אנחנו אולי טועים אבל לא בפער כזה. איך יודעים את זה? לפי מספר החולים בבתי החולים. לכן אין להערכה הזו כל שחר".

בר סימן טוב התכוון שדבריו של גרוטו הם הערכת חסר כיוון שאם מתוך 50 אלף חולים רק 30 נמצאים במצב קשה ומונשמים הרי שהאחוז שלהם מתוך כלל הנדבקים נמוך משמעותית מהממוצע בעולם. בר סימן טוב טען כי העובדה שיש 30 מונשמים מצביע על כך שמספר הנדבקים קטן בהרבה והאחוז של חולים קשים מתוך כלל הנדבקים גבוה יותר.

במהלך אותו דיון יצא שר הבריאות יעקב ליצמן נגד אנשי משרדו ובקשתם להטיל הסגר מלא על אזרחי ישראל. "אני חולק על עמדת משרד הבריאות", אמר שר הבריאות. "לדעתי אנחנו במצב טוב יותר". בשלב זה השתמש ליצמן בציטוט מן המקורות. "אין לו לדיין אלא את מה שעיניו רואות", אמר והתכוון לכך שהוא לא רואה התפרצות קיצונית של המגיפה בישראל. "לא צריך סגר מלא אלא רק על מי שמעל גיל 70. צריך לשקול צעדים נוספים אבל לא סגר מוחלט על האוכלוסייה. הציבור עוד לא התרגל לצעדים הקודמים", הוסיף ליצמן.