מסתמן: ילדים, נשים בהיריון ומחלימים מהנגיף - האחרונים להתחסן

בשל העובדה כי השפעת החיסון על אוכלוסיות אלה עדיין לא התבררה מספיק, במשרד הבריאות החליטו שלא לקחת סיכון - ולדחוק אותם לסוף התור; בדיקה מיוחדת של חדשות 13: מי מהשרים יסכים להתחסן?

זמן צפייה: 04:19

בעוד שבמערכת הבריאות נשלמות ההכנות להגעת החיסונים לישראל כבר בשבועות הקרובים, יש כמה חלקים באוכלוסייה שלא יוכלו להתחסן - לפחות לא בשלב הראשון, בהם ילדים מתחת לגיל 18, נשים הרות ומדוכאי חיסון. הסיבה לכך היא משום שאלו, כמו גם מחלימים מהנגיף, לא לקחו חלק במחקרים של החברות הגדולות, וההשפעות של החיסון לטווח הארוך עדיין לא התבררו מספיק.

בינתיים, במשרד הבריאות מתלבטים באשר לתעדוף קבלת החיסונים, ובשלב זה טרם התקבלה החלטה האם לתת קדימות לצוותים הרפואיים ולחסן קודם את העובדים במחלקות הקורונה, במחלקות הפניומיות וכן במיון, ולאחר מכן לחסן את הצוותים האחרים. הכול תלוי בשאלה כמה חיסונים יגיעו לארץ בפעימה הראשונה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש שבמשלוח הראשון יגיעו לפחות 80 אלף מנות חיסון, והנחה את קופות החולים לחסן בכל יום. הבעיה היא, שבמצב כזה לא יוכלו לתעדף את המבוגרים בני ה-65 ומעלה, כי כלל לא בטוח כמה מהם יבואו לקופות לקבל את החיסון.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

נתניהו: קיימת עלייה תלולה בתחלואה – הקבינט יחליט לגבי חנוכה

אוחנה על היורה מערד: "מה הרשויות מצפות מאזרח למופת שיעשה?"

הרשתות מאיימות: אם הקניונים ייסגרו – נשאיר את החנויות פתוחות

המרוץ לחיסון בבית החולים הדסה
המרוץ לחיסון בבית החולים הדסה | צילום: דוברות הדסה

במערכת הבריאות מתכוננים למבצע חיסונים יוצא דופן וגדול מאוד, שבו בכוונתם לחסן כ-1.7 מיליון ישראלים בתוך 21 ימים. נזכיר כי בקבינט הקורונה הבטיחו שבשבועות הקרובים יגיעו לישראל מנות שיספיקו לפחות לחסן 2 מיליון ישראלים.

כעת, החשש הוא מהתפרצות נוספת של המגפה דווקא בימים הכי קריטיים של המבצע. בפייזר הסבירו כי על מנת שהחיסון יעבוד, המתחסן צריך לקבל את המנה השנייה של החיסון בין היום ה-19 ל-22 מהרגע שבו קיבל את המנה הראשונה.

אולם, אדם שנדבק בקורונה לא יכול להתחסן, כך שכאמור, החשש הוא שאנשים שיתחסנו יידבקו בקורונה בין היום הראשון ל-22. במצב כזה, המתחסן ייאלץ לקבל את החיסון אחרי שיחלים, גם אם יעברו 22 ימים - ובפייזר לא מתחייבים שהחיסון יהיה אפקטיבי.

חיסוני קורונה
חיסוני קורונה | צילום: צילום מסך

בתוך כך, בחדשות 13 בדקנו האם השרים יהיו הראשונים להתייצב בקופות החולים ולקבל את החיסון. בין השרים שהשיבו על השאלה בחיוב, ניתן למצוא את שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר הפנים אריה דרעי, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ועוד. מנגד, ראש הממשלה טרם השיב, וכך גם השרים אבי ניסנקורן, איציק שמולי, גילה גמליאל ועוד.