חברה ישראלית מייצרת ערכות לבדיקת קורונה - משרד הבריאות מתעלם

ישראל רכשה 25 אלף ערכות ממעבדת "AID genomics", אלא שמאז ההזמנה האחרונה עברו עשרה ימים - ולמרות העלייה במספר החולים, החברה לא קיבלה הזמנות נוספות. "עד שיתעוררו לא יהיה לנו מה לספק"

זמן צפייה: 02:59

מעבדת "AID genomics" שיושבת היום בקומה השנייה של בניין משרדים קטן ברחובות מחזיקה באחד הנכסים החשובים ביותר במלחמה בקורונה - ערכות שבאמצעותן נעשות הבדיקות שקובעות מי נדבק בנגיף. בעוד ישראל נמצאת בשלבים הראשונים של ההתמודדות עם הנגיף והטיפול בו, המעבדה הזאת וחברת BGI שאיתה הם עובדים - כבר מנוסים מאוד. במשך חודשים ארוכים הם ישבו בווהאן, המקום שבו התפוצצה המחלה, ושם, לטענתם, הם הצליחו לפענח את הבדיקה האמינה ביותר למחלה.

לפני שלושה חודשים, עוד לפני שאובחן חולה אחד בישראל, הם סיפקו למשרד הבריאות כאלף בדיקות בלי תשלום. ישראל הזמינה כ-25 אלף ערכות, אלא שמאז ההזמנה האחרונה כבר עברו עשרה ימים - ואף שמספר החולים עולה מדי יום ביומו, החברה לא קיבלה הזמנות נוספות.

חוקרים במעבדה
חוקרים במעבדה | צילום: חדשות 13

"החשש העיקרי שלי הוא שעד שבישראל יתעוררו, לא יהיה לנו מה לספק", סיפר מנכ"ל החברה שניר זנו. "יש מדינות שלמות בתור. כל עשרים דקות עד שעה הצוות מקבל עוד ועוד פניות ממדינות בעולם". הבעיה הגדולה כיום היא לא רק בערכות הבדיקה אלא החוסר במטושים - יחידות שבאמצעותן לוקחים דגימת רוק מהנבדק. החשש הגדול הוא שברגע שהמטושים יסופקו כבר לא יהיו בדיקות, וגם אם כן, יעברו שבוע עד עשרה ימים עד שהם יגיעו לארץ.

לצד החברה הזאת יש גורמים נוספים שיכולים לסייע ולשחרר את צוואר הבקבוק. "בכל מעבדה הכי פשוטה באוניברסיטה, לא צריכה להיות מעבדה לווירולוגיה, יש את המכשור שאפשר לעשות את זה" אמר פרופ' אריאל מוניץ מאוניברסיטת ת"א, ,אפשר גם להכשיר שטח באוניברסיטה כדי לעשות את זה".