מחקר "כללית": עלייה של 70% בסיכוי לתחלואה קשה אצל לא מחוסנים

מכון המחקר של קופת החולים בחן בחודשיים האחרונים 50 אלף נדבקים שלא חוסנו, וזיהה זינוק במספר המקרים שבהם המאובחנים הידרדרו למצב קשה. הסיבה לכך לטענתם - התפשטות הזן הבריטי

זמן צפייה: 01:09

מכון המחקר של קופת החולים "כללית" פרסם הערב (חמישי) מחקר שנערך בחודשיים האחרונים, ממנו עולה כי בינואר נרשמה עלייה של 70% בסיכוי לתחלואה קשה בקרב לא מחוסנים. ההסבר לכך, לפי מכון המחקר, הוא התפשטות המוטציה הבריטית בישראל.

המחקר נערך על 50 אלף נדבקים שלא חוסנו, וגילה זינוק בהידרדרות לתחלואה קשה ביחס לצפוי - לאור נתוני החודשים הקודמים. מדובר בתקופה שבה היה הסגר השלישי ושיא מבצע חיסוני קורונה, כך שהעלייה בתחלואה הקשה היוותה תופעה לא מוסברת - התחזיות ניבאו ירידה מיידית ומשמעותית במספר החולים הקשים החדשים מדי יום. בפועל, הירידה במספר היומי הכולל של החולים הקשים לא הייתה משמעותית.

חיסון קורונה
חיסון קורונה | צילום: רויטרס

בתקופה זו הפך הזן הבריטי לדומיננטי בישראל. הוא נצפה לראשונה בישראל בסוף דצמבר ועד תחילת חודש פברואר כבר גרם, לפי הערכות משרד הבריאות, לרוב ההדבקות. מחקרים בעולם הראו כי מדובר בזן מדבק יותר, ומכמה דיווחים ראשוניים בבריטניה, עלה כי זן זה עשוי לגרום גם לתחלואה קשה ותמותה ניכרת יותר.

"הנתונים שלנו מספקים הסבר אפשרי מדוע בשבועות הראשונים של השנה לא נצפתה ירידה חדה כמצופה במספר החולים הקשים החדשים מדי יום, למרות העמקת מבצע החיסון והיעילות הרבה של החיסונים", הסביר פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר. "לפי התוצאות שבידינו, חלק מהירידה הכוללת בחולים הקשים בכל הגילים עקב ההתחסנות נצפתה באיחור והיקף מוגבל מהצפוי - בשל עלייה חדה מקבילה בשיעורי התחלואה הקשה מבין הנדבקים בקרב הלא מתחסנים בכל קבוצות הגיל – עליה של כ-70% ביחס לתקופה של עד לפני חודש".