ועדת הקורונה אישרה: ממחר - אירועים יוגבלו עד 50 אנשים

הגבלת כמות האנשים על מועדונים, ברים, אולמות וגני אירועים תכנס לתוקף החל ממחר. נציג משרד הבריאות: "מצאנו קשר הדוק בין חתונות לקצב הדבקה". נציג האולמות: "ענף השמחות יקרוס"

זמן צפייה: 06:51
מגפת הקורונה: בתום דיון בוועדת הקורונה בכנסת שנערך היום (ראשון) הוועדה אישרה כי ההגבלות שנקבעו בממשלה יכנסו לתוקף החל ממחר. ברים, מועדונים, אולמות וגני אירועים יוגבלו לתפוסה של עד 50 בני אדם. בתוך כך, משרד הבריאות ידרוש לבטל קייטנות מעל כיתה ד׳, ומתקיימת מחלוקת על סגירת אולמות התרבות. במסגרת הדיון, נציג התאחדות האולמות אמר כי "חייבים שהמדינה תסייע, או שענף השמחות יקרוס. מצבנו כל כך קשה, שיש כבר אולמות שקיבלו צווי פינוי. האולמות לא יכולים להתמודד עם ההוצאות". נציג משרד הבריאות טען מנגד כי "מצאנו קשר הדוק בין אירועים מסוג חתונות לקצב הדבקה". נציג התאחדות האולמות הוסיף כי "מי שיצטרך לתת את הפתרון הוא משרד האוצר, אין אולמות שמסוגלים לפתוח ל-50 איש, זה לא רלוונטי. 50 איש - זה סגירה של הענף". נציג האוצר אמר בתגובה לדברים כי הם "מגבשים תוכנית בראייה ארוכת טווח. הנחת המוצא היא שנדרש לתת את המענה הכלכלי, שום תוכנית כלכלית לא יכולה לגשר על מצב של סגירה לאורך זמן. המענק יוכל לתת בפרק זמן מהיר מזומנים כדי להציל את החודשים הקרובים". לכתבות נוספות בנושא >> מבצע האכיפה: אלפי שוטרים התווספו – המאמצים מורחבים לתחב"צ התפרצות הקורונה בבני ברק: 210 תלמידי ישיבה נדבקו בנגיף יותר מ-800 נדבקים התגלו אתמול; עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו | צילום: רויטרס
נציג משרד הבריאות הוסיף כי מתוך 1,400 אנשים שלא נדבקו בבית, 185 היו באירועים עצמם. נציגת הזוגות התרעמה על ההגבלות ואמרה: "זכותי לקבל את הכסף שלי, מי דואג לי? איך אפשר לסגור אירועים בלי להגיד איך? מי מפצה? אנחנו במלחמות על החיים שלנו. 1,000 זוגות נמצאים שם. זה הגיוני שאנחנו צריכים להילחם על הלחם שלנו?". ראש האופוזיציה יאיר לפיד התייחס להנחיות החדשות שהתקבלו ואמר כי "50 איש בהיכל נוקיה ו-50 איש במתנ"ס זה לא אותו סיכון. אין שום הגיון בהנחיה להגביל ל 50 אנשים בכל מקום. ההנחיה הייתה צריכה להתקבל לפי גודל המקום אבל אף אחד בממשלה העצלנית הזאת לא בא לעבוד. גוזרים קריסה כלכלית למאות אלפי אנשים. מנותקים נמאסתם!". מוקדם יותר היום בפתח ישיבת הממשלה, הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בשל העלייה במניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל, בקרוב תידרש הממשלה להכריז על הגבלות נוספות במשק. "אנחנו נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליטו קבינט הקורונה והממשלה בסוף השבוע שעבר", הודיע נתניהו. "אנחנו בעיצומה של מתקפת קורונה מחודשת - התפרצות חזקה מאוד שעולה ומתפשטת גם בעולם וגם אצלנו", אמר. לדבריו, "ארגון הבריאות העולמי ציין את המזרח התיכון כמוקד התפשטות עולמי. זה לא פוסח על ישראל. אנחנו גם רואים שההתפרצות תלווה גם בהכפלה של מספר החולים הקשים – דבר שיאתגר את מדינת ישראל ואת מערכת הבריאות".
רישום תוצאות בדיקת קורונה
רישום תוצאות בדיקת קורונה | צילום: Shutterstock
בישיבה, גם שר האנרגיה יובל שטייניץ התריע כי ישראל נמצאת במצב חירום, או אפילו "מצב מלחמה". לטענתו, כדי שנוכל להתמודד עם התפשטות הנגיף בלי סגרים מלאים, חייבים - לצד המגבלות החדשות - לעשות שימוש רחב היקף ביכולות לאינטליגנציה מלאכותית. "כמי שעמד בראש ועדת השרים לענייני איכוני שב"כ, יש לפתח במהירות האפשרית אפליקציה - מעין מגן 2 - אותה יחויבו להתקין כלל אזרחי ישראל כתנאי לכניסה למקומות סגורים ואף ליציאה מהבית. האפליקציה תסייע בהרחבת המודיעין האפידמיולוגי, במעקב ובניטור, תוך שמירה על זכויות הפרט. בהנחה שלא יימצא חיסון בקרוב זו הדרך לאפשר תמונת מודיעין טובה ואתה חזרה לשגרה בטוחה יותר".
יולי אדלשטיין בהצהרה לתקשורת בעקבות העלייה בהדבקה
יולי אדלשטיין בהצהרה לתקשורת בעקבות העלייה בהדבקה
מוקדם יותר היום עדכן משרד הבריאות עדכן כי 800 נשאי קורונה התגלו אתמול בישראל - כך שמניין הנדבקים בנגיף עלה ל-29,366 בני אדם. כעת בארץ, 11,189 חולים פעילים, בהם 86 במצב קשה, מתוכם 29 שמחוברים למכונת הנשמה. מניין הנפטרים עומד על 330. עוד עדכנו במשרד כי מצבם של 78 מהחולים מוגדר בינוני, 335 מהנדבקים מאושפזים בבתי החולים השונים, ובסך הכול - 1,815 רופאים ואנשי צוות נמצאים בבידוד, מתוכם 841 אחיות ו-294 רופאים. בין החולים, 1,286 מורים ותלמידים. כמו כן, אתמול בוצעו 16,342 בדיקות - 4.9% מהן יצאו חיוביות.