בעלי מוגבלויות אחרונים: עמדת משרד הבריאות לגבי תעדוף מונשמים

מסמך פנימי של המשרד וההסתדרות הרפואית מציג עמדה אתית על הסוגיה. סובל מנכות מלאה ולא מסוגל לדאוג לעצמו - יתועדף אחרון. אדם שתפקד באופן מלא טרם המחלה - יונשם ראשון

זמן צפייה: 03:52

מגפת הקורונה: מסמך פנימי של משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית בישראל שנחשף הבוקר (ראשון), מגלה מהי עמדתם לגבי תעדוף מונשמים החולים בקורונה.

על פי המסמך, חולה קורונה אשר סובל מאי ספיקה קשה של מערכת המוח, הלב, הכליות, הריאות, הכבד או עצב השריר יתעודף אחרון. גם אדם הסובל מטראומה או כוויות קשות, דמנציה קשה, או הסובל ממחלה סופנית, גוסס או כזה שסיכוייו להחלים מקורונה הינם 20% בלבד - יחובר אחרון למכונת הנשמה אם, חלילה, יהיה צורך לתעדף את המונשמים.

מנגד, חולה שתפקד באופן מלא טרום המחלה או שסובל ממוגבלות קלה יונשם ראשון. גם אדם שסבל ממחלה קלה, מכשל מערכתי אחד או כזה שיש לו סיכוי של יותר מ-80% לשרוד את הקורונה יקבל עדיפות.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

מספר המתים מקורונה עלה ל-171; 13,362 חולים – מהם 109 מונשמים

הליכוד ויתרה על הביטחונות שדרשה למקרה שנתניהו ייפסל כמ"מ

פסיכולוג עד הבית: כך מטפלים בחרדה בימי מגפת הקורונה

תעדוף הנשמה
תעדוף הנשמה

בין החולים שדורגו ראשונים לבין אלה שמוקמו במקום האחרון ברשימה, קיימות דרגות נוספות - שניות ושלישיות במספר, כך שחולה קורונה שאינו מסוגל כלל לעבוד, כזה שסובל ממחלה קלה, מכשל בשלוש מערכות או אדם שהסיכויים שלו לנצח את הנגיף הינם 50% - ידורג במקום השני. חולה כזה יקבל עדיפות על פני אדם שסיכוייו להחלים מקורונה הינם 20% בלבד, ומדורג במקום הרביעי והאחרון, אולם לא יקבל עדיפות על פני חולה שתפקד באופן מלא טרום המחלה, למשל.

במקום השלישי דורגו חולים המרותקים למיטה או לכיסא, סובלים ממחלה קשה, יש להם כשל של ארבע מערכות או יותר. הם יקבלו עדיפות לפני הסובלים מטראומה או מכוויות קשות - אך לא לפני החולים במחלה קלה או כאלה שיש להם סיכוי של יותר מ-80% להחלים מהווירוס.

מכונת הנשמה
מכונת הנשמה | צילום: חדשות 13

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אברמי טורם, הגיב למסמך וכתב למשרד הבריאות: "זהו מסמך שנגוע בכל ההמלצות שלו בהפליה קשה כלפי אנשים עם מוגבלות, מסמך המחזיר את ישראל שנות אחורה בכל הנוגע לשוויונם של אנשים עם מוגבלות. מדובר בהפליה המנוגדת לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ולאמנת האו"ם בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות".

קבוצות ארגוני הנכים והנכים הופכים לפנתרים מסרו בתגובה כי "אנו דורשים במיידית לשנות את ההחלטות שנתקבלו וצורת החשיבה של מקבלי ההחלטות אשר מעידה על דרך חשיבה מגמתית להשמדה וחיסול האוכלוסייה המוחלשת בעם תחת כנפי נגיף הקורונה. הממשלה מוותרת על כל אזרח שלא עומד תחת קריטריונים של הכנסת כסף לקופת המדינה. לא יתכן שאדם שרוב חייו שירת את מדינת ישראל ונכפתה עליו הגבלה כזו או אחרת יידחק בשולי החברה ויסומן כאזרח סוג ב'".

יו"ר ארגון נכי צה"ל, עו"ד עידן קלימן, התייחס אף הוא למסמך: "עמדת משרד הבריאות לא פחות ממחפירה. תעדוף המונשמים המורה על כך שכל אדם שסובל מנכות יתועדף אחרי אדם שאינו סבל ממחלה או נכות לפני שחלה בקורונה, שערורייתית ומציבה את נכי צה"ל וכוחות הביטחון כאזרחים סוג ב'". לדבריו, "נכי צה"ל שתרמו מגופם למען הקמת המולדת והשמירה על קיומה מוצאים עצמם כאזרחים שאינם שווי זכויות ויאלצו לחיות עם גזר דין ידוע מראש. אסור למדינת ישראל להפקיר את הנכים בכלל ונכי צה"ל בפרט ולהפוך אותם לאזרחים סוג ב', לא בימים כתיקונם ולא בימי קורונה".

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן הפועלת לשילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה, הוסיפה: "שיטת התעדוף שמציעה הוועדה רוויית דעות קדומות ותפיסות לא מתקבלות על הדעת לגבי אנשים עם מוגבלות. סיווג כל אדם, עם או בלי מוגבלות, לפי רמת התפקוד שלו ביום-יום היא הכללה מסוכנת, המתעלמת מהנסיבות האישיות והמיוחדות של כל אחת ואחד". לדבריה, "אם נאמץ קריטריונים מפלים כאלה לגבי הטיפול בקורונה, נתעורר ביום שאחרי הקורונה למציאות שבה ישנה לגיטימציה לאפליה גם בהקשרים אחרים. לכן, הקריטריון היחידי לתעדוף טיפול חייב להיות רפואי, ורפואי בלבד, כך שיתבסס על חומרת המצב הרפואי. המשבר שאיתו אנחנו מתמודדים הוא שעת מבחן מוסרית, ונצליח להתגבר עליו רק אם ניזהר מליפול לבורות מסוכנים של אפליה וסטריאוטיפים".