ברקע משבר הקורונה: ההסתדרות מאיימת בסכסוך עבודה כללי במשק

בתום דיון חירום, קרא יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד לרה"מ להסדיר פיצויי מחלה לעובדים בבידוד ולסייע לעסקים שנקלעו למצוקה • נתניהו: "שר האוצר יקים קרן חירום לסיוע לעסקים חיוניים למשק"

זמן צפייה: 18:21
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הצהיר היום (חמישי) כי במידה שלא יינקטו צעדים משמעותיים להתמודדות עם משבר הקורונה - לא יהסס להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק. את הדברים אמר בתום דיון חירום. בר-דוד קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להכריז על חבילת סיוע מקיפה, מתן הלוואות בלון מטעם המדינה לעסקים שנקלעו למצוקה ופתרון גורף לתשלום דמי מחלה מהיום הראשון לכל העובדים שנמצאים בבידוד. בהמשך, ראש הממשלה ערך דיון בנושא ההיערכות הכלכלית להשלכות הקורונה, בהשתתפות שר האוצר, שר הכלכלה, נגיד בנק ישראל וראש המל"ל. נתניהו הכריז: "עד יום ראשון שר האוצר יקים קרן חירום לסיוע תזרימי לעסקים שהם חיוניים לתפקוד המשק". עוד בחדשות 13: בהלת הקורונה: צה"ל אסר על יציאת כל החיילים והקצינים לחו"ל ממילא ומתחם התחנה: המקומות שבהם שהתה חולת קורונה מארה"ב בי-ם מחולה אחד מאובחן – לעשרות אלפי תושבים בבידוד: כך התפשט הנגיף
נוסעים בנתב''ג שעוטים מסכות כהגנה מפני הדבקה בקורונה
נוסעים בנתב''ג עם מסיכת הגנה | צילום: רויטרס
נוסף לכך, התייחס נתניהו למשחק מכבי תל אביב בכדורסל שנערך אתמול חרף הנחיית הבידוד לשחקנים: "יש לי הערכה גדולה מאוד למכבי תל אביב בכדורסל, אך אני מגנה את העובדה שהם לא נשמעו להוראות והפרו אותן. אנחנו מעמידים בדרך זו הרבה אזרחים בסכנה של הידבקות. כבדו את ההוראות". "הצעד הבא יהיה שככל שיתפתח המשבר, משרד האוצר, בתיאום עם בנק ישראל, יציע כלים לסיוע תזרימי לעסקים שנקלעו למצוקה בעקבות המשבר", המשיך נתניהו. "כאמור, אני חושב שאנחנו מטפלים במשבר הזה גם מבחינה בריאותית וגם מבחינה כלכלית, בצד הטוב ביותר, אבל אין זה אומר שאין בפנינו אתגרים גדולים. גם בעניין הזה אני מבקש מהחברות, נשות ואנשי העסקים, מבעלי העסקים, לפעול בתיאום עם משרדי הממשלה. להישמע גם להנחיות, ולהיות ערוכים".
ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקורונה
ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקורונה | צילום: חדשות 13
בתוך כך, קבוצת "לופטהנזה", הכוללת גם את חברות התעופה "סוויס" ו"אוסטריאן איירליינס", הודיעה על ביטול כל טיסותיה לישראל עד סוף חודש מארס. מוקדם יותר היום הודיע צה"ל כי בתום הערכת מצב בנושא נגיף הקורונה, תיאסר יציאה לחו"ל של כלל החיילים והקצינים ממחר בשעה 12:00, אך יוקמו שתי ועדות לבחינת מקרים חריגים - בהיבטים מבצעיים ובהיבטי פרט. ישנם כ-600-500 חיילים הנמצאים בבידוד בית.
כמו כן, תרגיל ג'וניפר קוברה הדו-שנתי עם צבא ארה"ב בוטל, נספח צה"ל בסין הוחזר לישראל, בכל יחידה בצה"ל יוקם מנגנון פיקוד ושליטה לנושא הקורונה, ובוצע רכש אמצעים מיוחדים להתמודדות עם הנגיף.
נוסעים מנתב''ג עוטים מסכות נגד קורונה
נוסעים מנתב''ג עוטים מסכות נגד קורונה | צילום: רויטרס
ההתאחדות לכדורגל הודיעה כי בתום דיון הוחלט לדחות את מחזור ליגת העל הקרוב, שבמסגרתו אמורים להקיים משחקי הפלייאוף העליון, והם יתקיימו ב-14 במארס, במקביל למשחקי הפלייאוף התחתון. משרד הבריאות הישראלי אישר כי התיירים מיוון ששהו בישראל וברשות הפלסטינית אובחנו כנשאי קורונה. מוקדם יותר משרד הבריאות הודיע כי קבוצת מכבי תל אביב בכדורסל, שקיימה אמש משחק בהיכל מנורה מבטחים לעיני 3,500 צופים, לא הוחרגה מתחולת צו הבידוד, וכי הפרה שלו מהווה עבירה על החוק ועלולה לגרור נקיטת צעדי אכיפה נגד המפרים של הצו. כמו כן, משרד הבריאות הגיש תלונה נגד מנהל חנות "הפיראט האדום" באור יהודה, בטענה ששיקר לגבי משך השהות בחנות בזמן שנשא את הנגיף. כזכור, הוא אמר בתחילה ששהה בחנות שעות ספורות, ולאחר מכן התברר כי היה במקום במשך שעות ארוכות ויותר מיום אחד.