נתניהו בקבינט הקורונה: נשקול להגביל התקהלויות - אם נזדקק לכך

בצל פתיחת הרכבת והעלייה במניין הנדבקים, נתניהו התריע מפני הגברה דרמטית של האכיפה והטלת סגרים אזוריים. "אנחנו עומדים בפני עלייה שיטתית בתחלואה ולכן אנו נדרשים לנושא"

זמן צפייה: 02:39
קבינט הקורונה התכנס הבוקר (שני) פעם נוספת, ודן בעלייה בשיעור ההדבקה בימים האחרונים. זאת, לאחר שהיום שהרכבת נפתחה לראשונה לאחר שלושה חודשים. בפתח דבריו בישיבה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אנחנו עומדים בפני עלייה שיטתית בתחלואה. אנחנו רואים את זה לא רק כאן, אלא רואים את זה לצערי, גם ברחבי העולם. מדינות שונות כבר נדרשות לכך - גם אנחנו בישראל". דרכי הפעולה האפשריות שיעלו לסדר היום בקבינט, כך לפי נתניהו, הן "הגברה דרמטית של האכיפה - וזה כולל גם את הגדלת הקנסות, מינהלת אכיפה ריכוזית תחת המשרד לביטחון פנים, ורתימת כל הכוחות וכוחות נוספים למשימת הפיקוח והאכיפה". עוד בחדשות 13: מנכ"ל משרד הבריאות: "לא חושב שצריך סגר – אך הנגיף לא נעלם" רה"מ: אם לא נקפיד על ההנחיות – נביא על עצמנו את השבת הסגרים פרשת טדי שגיא: מנכ"ל משרד הבריאות לא ינקוט צעדים נגד גרוטו
רישום תוצאות בדיקת קורונה
רישום תוצאות בדיקת קורונה | צילום: Shutterstock
"הדבר השני זה שימוש בכלים הדיגיטליים. אנחנו יודעים שהנושא הזה הוא בעייתי", הוסיף ראש הממשלה, "אבל מנגד אנחנו יודעים גם שהוא תרם לנו רבות לריסון המגפה, ונראה כיצד אנחנו יכולים להתגבר על הבעיות על מנת להשיג הורדה של התחלואה". בקבינט ידונו גם בסגרים אזוריים, וכן בהגבלת התקהלויות נוספת. "זה צעד מאוד חריף, אני מציע שנשקול אותו, נראה אם אנחנו נזדקק לו ומתי נזדקק לו", סיכם.
מבחנה עם דם של נבדק קורונה
מבחנה עם דם של נבדק קורונה | צילום: Shutterstock
אתמול, במהלך דיון ההכנה שקיים היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, הובהר כי בשלב זה תנסה הממשלה לבלום את העלייה על ידי הגברת האכיפה ועל ידי חיזוק מערך הבדיקות והחקירות האפידימיולוגיות של משרד הבריאות - כדי לקטוע במהירות רבה יותר את שרשראות ההדבקה, כך לפי פקיד בכיר שמעורה בפרטי הדיון. הפקיד הבכיר ציין כי במסגרת הגברת האכיפה תבוצע אכיפה מסיבית על התקהלויות המוניות וכי ניתנה הנחיה למשרד המשפטים לבחון את האפשרות להגדיל את גובה הקנס למפירי ההנחיות. כמו כן, הוחלט שיוכנסו נציגים של משרדי ממשלה רלוונטיים נוספים למרכז השליטה של משרד הבריאות. עוד ציין כי במהלך הדיון הוחלט כי ימשיכו לנקוט במדיניות של סגרים נקודתיים והכרזה על אזורים מוגבלים במהירות בכל מקרה שבו מזוהה עלייה בתחלואה. בכל הנוגע לחזרת לשימוש באמצעי השב"כ, משרד הבריאות יגבש עמדה בנושא. הפקיד הבכיר ציין כי נתניהו שוקל לחזור ולהשתמש בשב"כ אם העלייה בהדבקה תימשך. קבינט הקורונה צפוי לדון בנושא. בישיבת קבינט הקורונה תוצג גם ההתקדמות בפיתוח אפליקציית "מגן 2" של משרד הבריאות שאמורה להיות תחליף לשימוש באמצעי השב"כ.
אמצעי הגנה למניעת הידבקות בנגיף קורונה
אמצעי הגנה למניעת הידבקות בנגיף קורונה | צילום: Shutterstock
אמש, מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי נשא דברים ברקע העלייה בתחלואה, והביע דאגה ממספר הנדבקים העולה. לוי הצהיר: "אני לא חושב שצריך סגר - אבל המחלה לא נעלמה. אנחנו יכולים לפעול במשנה זהירות, המסכה והתנהגות נכונה אלו הדברים שישמרו אותנו מהסגר".
"בתחלואה הנוכחית אנחנו רואים יותר חולים צעירים, מאשר ראינו בחודשים מארס-מאי", הסביר לוי את השינוי בדפוס התחלואה. "שנית, הנדבקים מפוזרים היום ביותר מ-50 יישובים - מה שצלמד אותנו על התפשטות קהילתית רחבה. אם בחודשים הקודמים הסיבות היו שבים מחו"ל, הרי שכרגע זה לא קיים והתחלואה היא קהילתית - דבר שמציב אתגר גדול על קטיעת שרשרת ההדבקה והתחקירים האפידמילוגיים".