בדרך לגיבוש תקנות חירום חדשות: ויכוח בין משרד הבריאות והאוצר

בכירים במשרד הבריאות מסרו לחדשות 13 כי הם מבקשים לצמצם עוד יותר את פעילות התעשייה, אך הגורמים הכלכליים מתנגדים. מלשכת רה"מ נמסר כי נתניהו החליט להמשיך לאפשר משלוחים ממסעדות

זמן צפייה: 04:17

במהלך היום (שלישי) נערכים דיונים בין גורמי הממשלה בנוגע לגיבוש תקנות חירום חדשות. עד כה טרם גובש הנוסח הסופי, וישנם חילוקי דעות בין משרד הבריאות למשרד האוצר בדבר היקף המגבלות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נושא המשלוחים ממסעדות היה במחלוקת בין משרדי הממשלה. ראש הממשלה הכריע כי יתאפשרו משלוחים ממסעדות בהתאם להוראות משרד הבריאות. לא יתאפשר איסוף עצמי.

במוקד הוויכוח בין המשרדים ניצבת דרישת משרד הבריאות לצמצם משמעותית את פעילות התעשייה בישראל. בכירים במשרד הבריאות מסרו לחדשות 13 כי הם ביקשו לצמצם עוד יותר את העבודה במפעלים ולעבור לפעילות שלדית בלבד בתעשייה.

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: רויטרס

זאת ועוד, גורמים בדיונים מסרו כי המשמעות של ההסגר המלא שדורשים כעת במשרד הבריאות היא שלא תהיה החרגה של 30% עובדים שעדיין יכולים להגיע למקום העבודה - אלא פעילות אך ורק של מקומות עבודה חיוניים. ככל הנראה נתניהו יסכם על מתווה פשרה שבו יפריד בין תעשייה (שתמשיך לעבוד במגבלות הקיימות) לבין מסחר (שיושבת כמעט במלואו).

משרדי הממשלה והיועצים המשפטיים ממשיכים לעבוד על נוסח החלטת הממשלה, וטרם נקבע מועד לישיבת הממשלה.

בתוך כך, בשל משבר הציוד העולמי הנחה ראש הממשלה נתניהו להקים חמ"ל לאומי בראשות ראש המוסד כדי לקדם את הרכש הרפואי לצד מנכ"ל משרד הביטחון. זאת, כפי שפורסם בחדשות 13.

בחמ"ל הלאומי ישתלבו גורמים נוספים ממשרד הבריאות, משרד האוצר, משרד המשפטים וגורמים נוספים הרלוונטיים למאמצי הרכש. כמו כן, הנחה רה"מ נתניהו את התעשיות הביטחוניות לבחון אפשרות לייצור עצמי.

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום הפיץ המטה לביטחון לאומי  טיוטה ראשונית של תקנות החירום החדשות, שיובאו לאישור הממשלה מאוחר יותר.

בטיוטה, שתוקפה יהיה לשבוע בלבד, ביקש המטה החמרה של הגבלות התנועה הרגלית, ביטול התחבורה הציבורית בכלל וצמצום סוגי הטקסים הדתיים שאליהם תותר יציאה. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כתב בחשבון הטוויטר שלו בשל פרסום הטיוטה: "חשוב להבהיר: סופרמרקטים ובתי מרקחת לא ייסגרו ולא תיאסר יציאה לקנות בהם, וכן חנויות המוכרות מוצרים חיוניים נוספים. כמו כן, תוטל חובה על המעסיקים במקומות העבודה שישארו פתוחים, למדידת חום של הנכנסים".

משטרת ישראל ואגף פיקוח ואכיפה של משרד הבריאות מבצעים אכיפת בידוד בית
משטרת ישראל ואגף פיקוח ואכיפה של משרד הבריאות מבצעים אכיפת בידוד בית | צילום: משרד הבריאות

סעיפי הטיוטה הם:
• תותר יציאה, לצורך להתאווררות, למרחק של עד 100 מטר מהבית.

• יצומצמו סוגי הטקסים הדתיים שאליהם ניתן יהיה לצאת מהבית. תותר יציאה מהבית רק לצורך הלוויה. תיאסר יציאה מהבית לצורך חתונה, טבילה במקווה ותפילה בבית כנסת.

• יצומצמו סוגי השירותים הרפואיים שלקבלתם ניתן לצאת מהבית. ההיתר יהיה רק לקבלת שירות רפואי דחוף שלא ניתן לדחות.

• תותר פתיחת אך ורק של חנויות לממכר מזון, בתי מרקחת וחנויות שעיקר עיסוקן מוצרי הגיינה (רשתות פארם)

• לא תותר נסיעה ברכב פרטי של יותר מאדם אחד – אלא במקרה שבו כל הנוסעים הם מאותו בית מגורים. בתקנות הקודמות מותר היה לנסוע באותו 2 אנשים שגרים בשני מקומות מגורים שונים.

• בנסיעה במונית תותר הסעה של נוסע אחד בלבד בנוסף לנהג.

• לא תותר תחבורה ציבורית למעט הסעות מאורגנות לעובדים חיוניים.