ניצחון למטופלים: בג"ץ עם צו ביניים שעוצר את רפורמת הקנאביס

שופטי בג"ץ הורו באופן חריג למשרד הבריאות ולמגדלי הצמח המשמש עבור רבים כתרופה, לחזור מיד למכירה ישירה ובמחירים נמוכים, כפי שהיו לפני שיושמה הרפורמה. "הבשורה הכי טובה ששמעתי לאחרונה"

זמן צפייה: 02:18

בג"ץ הוציא היום (חמישי) צו ביניים חריג שמבטל לעת עתה את רפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות - והורה למגדלים והספקים לחזור לאלתר למכור באופן ישיר את הצמח ובאותם מחירים נמוכים, כפי שהיה לפני אותה רפורמה.

חולים רבים המטופלים בקנאביס ברכו על החלטת בג"ץ והביעו הקלה לשמע ביטול הרפורמה. "סבלנו הרבה, אנחנו מחכים לזה הרבה זמן. הגיע הזמן שנמשיך עם החיים שלנו ולא נפחד כל חודש מה יהיה ואם נוכל לשרוד", אמר אחד המטופלים. "כולי תקווה שהדברים אכן יתממשו ושאני אוכל לחזור לישון בלילה, לאכול כמו שצריך ולתפקד", אמרה מטופלת נוספת.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

מחסלי הקנאביס: המשטרה השמידה חממות סמים בשטחי האש של צה"ל

בועת הקנאביס: החברות ששוות מיליונים – לפני שנטעו שתיל אחד

בעל פעוטון נעצר בחשד שגידל קילו וחצי קנאביס בחצר המקום

מריחואנה
מריחואנה | צילום: רויטרס

מטופלים אחרים הגיבו גם הם בשמחה: "תודה רבה לשופט מלצר שמראה שיש צדק במדינת ישראל". "אין לי מילים, אני בהתרגשות שיא. זו הבשורה הכי טובה ששמעתי בשנים האחרונות".

כזכור, בחודש מאי נכנסה לתוקף רפורמת הקנאביס הרפואי, שמעבירה את חלוקת הקנאביס ממגדלי הצמח לבית המרקחת. הרפורמה יצרה מחסור חמור בעקבות סירובם של מגדלי הצמח להפסיק את המכירה הישירה לחולים: בבית המרקחת "טללים" שברמלה מעריך הרוקח, שמבלה חלק ניכר מיומו במענה לשיחות ממטופלים המחפשים את התרופה, כי "אני מספק בערך 5% מהדרישה, או אפילו פחות".

הרפורמה בחלוקת הקנאביס כמעט הכפילה בכל בתי המרקחת את המחיר שבו נמכר הצמח: בעוד בעבר גרם אחד עלה  10 שקלים – כיום עומד המחיר הממוצע על 18 שקלים. לא זו בלבד- אלא שכעת גם אין שום פיקוח או הגבלה על גובה הרווח שיכולות רשתות הפארם ובתי המרקחת להפיק ממכירת הקנאביס. אורן לייבוביץ', שלפני כעשור נפגע בתאונת דרכים קשה, ומטופל בקנאביס רפואי מאז סיפר כי בעקבות הרפורמה עלה מחיר הקנאביס שהוא מקבל מ-370 שקלים ל-970 שקלים. כמעט פי שלושה.