"האובייקט המסתורי ביקום": חור שחור תועד לראשונה • צפו

בתמונה נראית הילה של אבק וגז מסביב לתופעה הנדירה, שבה כל החוקים הפיזיקליים אינם פועלים. זאת, בזכות רשת של 8 טלסקופים שנפרסו ברחבי העולם. "ראינו את מה שחשבנו שהוא בלתי נראה"

החור השחור
החור השחור שצולם ב-2019 | צילום: Physics World

לראשונה חוקרים הצליחו לתעד את תופעת הטבע המסתורית ביותר ביקום – החור השחור. כך פורסם היום (רביעי).

התמונה מראה הילה של אבק וגז מסביב לחור שחור, בלב גלקסיית "מסייר 87", הנמצאת 55 מיליון שנות אור מכדור הארץ . התיעוד פורץ הדרך הצליח בזכות רשת של שמונה טלסקופים שנפרסו ברחבי העולם ועזרו לאסטרונומים לצלם את התופעה.

החור השחור עצמו – מן מלכודת קוסמית ששום אור או חומר לא יכול להימלט מפניו, הוא בלתי נראה. אך התיעוד החדש מביא את האסטרונומים למפתן החור, ושופך מעט אור על התופעה בה כל החוקים הפיזיקליים מתפרקים.

 

כאמור, התמונה תועדה על ידי "Event Horizon Telescope", בקיצור EHT, רשת של שמונה טלסקופים שהשתרעו מאנטרקטיקה ועד ספרד וצ'ילה, במחקר שכלל מעל 200 מדענים. הם הצליחו לקלוט את הקרינה, שנמדדה במיליארד מעלות חום, הנפלטת על ידי חלקיקים מסביב לחור שיוצרים מערבולת שמסתובבת במהירות האור. בזכות המערבולת, ההילה נראתה בהירה יותר.

שפרד דולמן, מנהל רשת הטלסקופים וחוקר בכיר באוניברסיטת הרווארד,  סיפר: "חורים שחורים הם האובייקטים המסתוריים ביקום. ראינו את מה שחשבנו שהוא בלתי נראה". זירי יונסי, אחד החוקים בפרויקט, אמר כי "בפעם הראשונה צילמנו תמונה של האובייקט המסתורי הזה. זה ממש שער יציאה מהיקום לתוך מקום לא ידוע לחלוטין".

Sheperd Doeleman speaks during the first image of a black hole news conference in Washington, U.S., April 10, 2019. REUTERS/Jeenah Moon - RC1E1BB542F0 | צילום: רויטרס

כמו כן, התיעוד הצליח בעקבות שמיים בהירים בכמה יבשות בו זמנית ותיאום מדויק בין שמונה נקודות התצפית – שהתאפשר בזכות שעון אטומי שמדייק עצמו שנייה אחת בכל מאה מיליון שנים. ואז, בלילה אחד בשנת 2017, התיעוד קרה. "היה לנו מזל גדול, מזג האוויר היה מושלם", אמר יונסי.

חורים שחורים נובאו לראשונה בתיאוריית תורת היחסות של אלברט איינשטיין, אף על פי שאיינשטיין עצמו היה בספק בעצם קיומם. מאז, אסטרונומים אספו עדויות שונות לתופעה. החורים הם מאוד קטנים, כהים ורחוקים, שכדי לראות אותם באופן ישיר צריך טלסקופ עם רזולוציה שתוכל לתעד בייגל על הירח. בעבר, זה נחשב לאתגר שלא ניתן להתגבר עליו.

בתוך כך, צה"ל ניצל את הגילויים החדשים לתקוף את איראן, ופרסם בחשבון הטוויטר שלו: "חור שחור זה לא הדבר היחיד ששואב אור ומפיץ חושך. אהם אהם משמרות המהפכה של איראן".