בנט בדיון בקריה: "החיסון פחות יעיל משמעותית מול זן הדלתא"

בדיון מיוחד שהתקיים עקב העלייה בתחלואה, רה"מ אמר כי תיבדק אפשרות חיסון שלישי למבוגרים. "מי שקיווה שהחיסונים לבדם יפתרו את הבעיה - הם לא. המטרה היא לקיים חיי שיגרה מותאמים לקורונה"

נפתלי בנט ראש הממשלה
ראש הממשלה בדיון בקריה | צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר היום (שישי) בפתח הדיון המיוחד המתקיים בקריה, כי "החיסון פחות יעיל משמעותית מול זן הדלתא". בדיון השתתפו מספר שרים בכירים, גורמים ממשרד הבריאות וממערכת הביטחון וגורמי מקצוע נוספים. בדיון לא הוחלט על הגבלות נוספות אלא רק על בחינה של ההתנהלות בהמשך ושל אירועים מסוימים.

"המטרה שלנו היא לקיים חיי שיגרה מותאמים לקורונה", אמר בנט. "כרגע בכל רחבי העולם מוטציית הדלתא ממש מזנקת, כולל במדינות מחוסנות. החיסונים מועילים כנגד הנגיף, ולכן אנו דואגים לרציפות חיסונים, אך הם לבדם אינם מספיקים". במשרד הבריאות אמרו שבמקום מגבלות התקהלות, במידה והעלייה בתחלואה תמשיך, הכיוון אליו הולכים הוא תו ירוק כולל.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

גנץ וסער סיכמו: תבחן ההצעה להקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות

מיום ו' הבא: הטסים לבריטניה, קפריסין וגיאורגיה יחויבו בבידוד

אסון השיטפונות בגרמניה: לפחות 80 הרוגים, כ-1,300 נעדרים

ראש הממשלה נפתלי בנט
ראש הממשלה נפתלי בנט במהלך הדיון | צילום: עמוס בן גרשום /לע''מ

בתום הדיון, פורסמו מספר נקודות בהן יתמקדו בהמשך, ביניהן, קידום של כניסת בדיקות קורונה ביתיות לשוק - ייתכן כבר בשבוע הבא; היערכות לאכיפה מוגברת של "התו השמח" לחתונות ואירועים; בחינת המדיניות בנתב"ג והיערכות לפתיחת שנת הלימודים וחגי תשרי. בעניי הבדיקות הביתיות, פורפסור נחמן אש הוסיף כי "יש לבחון את אמינות תוצאות הבדיקות האלו". על פי משרד הבריאות יידרשו לפחות שבועיים-שלושה להכנת הממשק הנדרש.

השרים העלו בעיות בתחומם, שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר כי " משרד הבריאות על אדי דלק, אנחנו חייבים תוספת משאבים ותקציב" והשר לביטחון פנים עמר בר לב ביקש עזרה באכיפה: "המשטרה סובלת מהיעדר כוח אדם ומתקשה לעמוד בעומס האכיפה של בידוד ומסכות. 1,600 פקחים עירוניים צריכים להיכנס לסייע משבוע הבא".

בנוסף, שרת התחבורה מרב מיכאלי ושר הדתות מתן כהנא יגבשו מתווה לקראת הנסיעות לאומן הצפויות בחגי תשרי ויוחמרו הקריטריונים להגדרת מדינות אדומות ביחד עם עדכונים שבועיים בנושא. ראש הממשלה ציין כי הולכת וגוברת הסברה שיכולת ההגנה של החיסונים קטנה יותר אל מול זן דלתא החדש ולכן ישנם צעדים נוספים שיינקטו. "מי שקיווה שהחיסונים לבדם יפתרו את הבעיה - הם לא".

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: רויטרס

לפי בנט, התפיסה מורכבת מכמה נקודות, בהן להגיע לרציפות חיסונית, מלאי חיסונים שוטף והגברת מאמצי החיסון; יצירת כללי קורונה לשגרה לטווח ארוך; עבודה של גורמי המקצוע עם גורמי השטח - לדוגמה, בעלי אולמות אירועים ועצמאים והכנסת בדיקות קורונה עצמאיות לשוק בישראל.

בתוך כך, הבוקר הודיע משרד הבריאות כי החל מיום שישי הבא, יתווספו למדינות שהשבים מהן חייבים בבידוד גם בריטניה, קפריסין, טורקיה, גיאורגיה, אוגנדה, מיאנמר, פיג׳י, פנמה, קמבודיה, קניה, ליבריה. יש לציין כי מדובר גם במחלימים ומתחסנים.