מנכ"ל משרד הבריאות: "לא צפויה חזרה לשגרת לימודים מלאה בקרוב"

משה בר סימן טוב התייחס לתוכנית היציאה מהמשבר, וציין כי אם המצב אחרי פסח יהיה דומה לזה הנוכחי - תתאפשר חזרה הדרגתית לפעילות. על מחדל הטיסות: "זה לא היה צריך לקרות"

זמן צפייה: 01:53

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התייחס הערב (שבת) לאסטרטגיית היציאה מהמשבר, והודיע כי "לא צפויה חזרה לשגרת לימודים מלאה בזמן הקרוב". עוד התייחס למחדל הנוחתים בנתב"ג ואמר: "זה לא היה צריך לקרות. לכן ניתנה הנחיית נתניהו ואני מקווה שהיא תיושם. יש לצמצם ככל הניתן את הטיסות". את הדברים אמר ב"מהדורת השבת".

בהתייחס לתוכנית החזרה לפעילות אמר בר סימן טוב: "לישראל יש הפריבלגיה לדון באסטרטגיית יציאה ואין לנו צרות כמו בניו יורק, ספרד, צרפת ואיטליה. אם אחרי פסח נהיה במצב דומה למצב היום – נוכל להחזיר פעילות. נעלה מדרג אחד, נחכה שבועיים לראות אם לא הייתה עלייה בתחלואה, ונעלה עוד שלב. הכללים הם אוניברסליים – כל המדינות שיש להן הפריבילגיה לחזור לפעילות נוקטות באותן פעולות".

משה בר סימן טוב, מנכ''ל משרד הבריאות
משה בר סימן טוב, מנכ''ל משרד הבריאות | צילום: חדשות 13

לגבי החזרת הלימודים – אנחנו יותר מודאגים", המשיך. "ילדים יכולים להיות מחוללי הדבקה. גם מדינות שחוזרות לפעילות לא מחזירות את בתיה"ס לפעילות. עדיין מתכונת העבודה תהיה מצומצמת, נימנע מהתקהלויות וממפגשים משפחתיים. דבר ראשון נחזיר יותר עבודה למשק, ונרצה לראות איך המגפה מתנהגת עם הכללים החדשים. אם תהיה התפרצות נהיה בבעיה. צריך לעשות את זה באופן מדוד ובזהירות. נעלה את המדרגה מ-15% ל-30%, נחזיר קצת תחבורה ציבורית, פעילות ספורט יחידנית. לאחר שבועיים שבהם נראה שהתחלואה בשליטה – נעלה עוד מדרגה בהיקף העובדים, נסתכל על תעשיות באופן דיפרנציאלי, נחזיר אולי פעילות מסחרית נוספת".

בר סימן טוב התייחס למחדל בתי האבות ואמר: "יש תעדוף ברור לבי האבות, התחלנו עם מד"א מבצע בדיקות בבתי אבות לפני יומיים. בתי אבות בכל מקום בעולם הם המקום הרגיש ביותר, אנחנו מודעים לזה. זאת אכן האוכלוסייה הפגיעה ביותר והמספרים בישראל הם מהנמוכים ביותר בעולם. צריך לעשות יותר בדיקות בבתי אבות ופעולות נוספות. משרד הבריאות לא יכול לעשות, בתי האבות הם באחריות משרד הרווחה, לכן פנינו לצבא".

מסרי הרגעה. מנכ''ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר היום,  כ-70 נוסעים נחתו בנמל התעופה בן גוריון. רק שבעה מתוך הנוסעים פונו למלונית, כל היתר חזרו לביתם ללא בידוק והשגחה, באמצעות קרובי משפחה או מוניות.

יש לציין כי כלל הנוסעים התקבשו לחתום על הצהרת בריאות, והתחייבו ללכת לבידוד. הנוסעים הגיעו לישראל באמצעות טיסת יונייטד איירליינס מנמל התעופה ניוארק שבניו ג'רזי. מדובר באחת מתוך שש הטיסות שקיבלו אישור חריג משרי הממשלה, בהם שר הפנים אריה דרעי, לנחות בישראל בזמן הסגר. יש לציין כי החוזרים מחוץ לארץ מהווים נתח משמעותי מסך הנדבקים ביממות האחרונות. כך לדוגמא ב-4 באפריל חזרו 16 נדבקים, וב-9 באפריל 90 נדבקים.

בתגובה הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על עצירת כלל הטיסות הנוחתות בישראל. מלשכת נתניהו נמסר כי ההודעה תקפה "עד להשגת הסדרה משפטית שתאפשר לפיקוד העורף לקחת את הנוחתים בארץ מייד עם ירידתם מהמטוס למלוניות". עוד נמסר, כי "מטוסים שכבר המריאו לישראל יורשו לנחות ומעבר לכך, יעצרו כל טיסות הנוסעים לישראל".