"הכול ננעל": כך פעלה חברת סייבר נגד האקר שדרש כופר מבית עסק

כאשר ננעלו שרתי המחשבים במשרד רואי חשבון בתל אביב, הוזעקו בכירי הפצחנים לנסות לשחרר את התוכנה – או לפחות למזער את הנזק הכלכלי. "לא יכולתי להתחבר לשרת"

זמן צפייה: 04:10
הסיוט הגדול של כל בעל עסק הוא ליפול קורבן להאקרים שהשתלטו על מחשבי החברה, ודורשים כופר תמורת שחרור הנעילה – מה שעלול לגבות מהעסק מיליונים. מאות עסקים בישראל נפגעים כל שנה מתוכנות כופר, ולרוב הם חוששים להיחשף – אך משרד רואי חשבון בתל אביב אישר להציץ אל תהליך שחרור המשרד שנפל בשבי האקר איראני. רואת החשבון עידית טיומקין, לא תשכח בקלות את גילוי הודעת הכופר. "ראיתי שאני לא יכולה לפתוח קבצים ולהתחבר לשרת, הכל ננעל", היא נזכרת. עובדי המשרד נשלחו באותו יום הביתה מוקדם, חסרי מעש, והנזק הכלכלי החל לעלות. המשרד הזמין את חברת הסייבר White Hat – אחת החברות הבכירות בישראל בתחום. עוד בחדשות 13: בצל הליך ההדחה: האקרים רוסים פרצו לחברה שבה עבד בנו של ביידן "כמו שבב קטן": בטייוואן שוקלים הקמת יחידת סייבר בהשראת ישראל
האקר, סייבר
האקר, סייבר | צילום: fotlia
לאחר בירור ראשוני של צוות מומחי החברה, התגלה כי מדובר בהאקר מקצועי ומתוחכם, והסיכויים לפרוץ את ההצפנה שלו – קלושים. במצב כזה אין ברירה, והצוות מנהל משא ומתן עם ההאקר במטרה למזער את סכום הכופר. "אנחנו לא רוצים שיבינו שעומד כאן מישהו רציני, שיחשבו שאנחנו משרד קטן", מסביר אחד המומחים. לבסוף, בסיוע חברת White Hat, שילמו במשרד רואי החשבון 1,300 דולר לשחרר את שרתיהם, נוסף על הנזק הכלכלי העקיף שנגרם, אך מתקפה כזאת יכולה להיות קטלנית לעסק. "אני מבין שעסקים קטנים לא יכולים להחזיק איש אבטחת מידע", אומר שרון נמירובסקי, מייסד חברת הסייבר. "אבל בחייאת, תעשו גיבוי בסוף כל יום, זה דבר בסיסי".