פייסבוק ואינסטגרם משנות מדיניות: "תוכן מכחיש שואה - יימחק"

החברות שינו את ההגדרות לפרסומים של "דברי שנאה" וכעת פוסטים שאינם הולמים - יימחקו. בנוסף, הרשתות החברתיות ימליצו לגולשים שמחפשים מידע על מקורות אמינים. "צעד נוסף במאמץ להילחם בשנאה"

זמן צפייה: 03:13

הרשת החברתית פייסבוק הודיעה הערב (שני) כי היא משנה את מדיניותה בכל הנוגע להפצת דברי שנאה והכחשת שואה, כך שבקרוב - כל פוסט שאינו הולם את זכר השואה יימחק מאתר. כמו כן, הרשת תציע לגולשים שיחפשו מידע מקורות עם תוכן אמין. כל זאת, תקף גם לאינסטגרם שנמצאת תחת בעלותה של פייסבוק.

"היום אנו מעדכנים את מדיניות דברי השנאה שלנו, שמעתה תאסור כל תוכן שמכחיש או מסלף את השואה", הסבירו מטעם הרשת, שהוסיפו כי "ארגוני מחקר של מגמות דיבור שנאה בכל העולם מדווחים על עלייה במתקפות המקוונות נגד קבוצות רבות, ואנו ממשיכים במאמצינו להסיר תוכן כזה".

עד כה חסמה פייסבוק יותר מ-250 קבוצות עליונות לבנה, וכן עדכנה את מדיניותה באופן שיכלול התייחסות גם לקבוצות של מיליציות ו-QANon (תאוריית קונספירציה של הימין הקיצוני בארצות הברית). "אנחנו חוסמים באופן שגרתי אנשים פרטיים וארגונים שעוברים על המדיניות שלנו נגד דבור שטנה", המשיכו.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

ריבלין בפתיחת מושב הכנסת: מנו מפכ"ל והעבירו תקציב עכשיו

גנץ: "לא נצביע היום בעד אי האמון – זהו צעד של יחסי ציבור"

ההפגנות בבלפור חוזרות? מצב החירום המיוחד ככל הנראה לא יוארך

פייסבוק
פייסבוק | צילום: רויטרס

לאחרונה אסרה הרשת גם על פרסום סטריאוטיפים אנטישמיים בדבר כוחם הקולקטיבי של יהודים, "שלעיתים מתארים את העם היהודי כמי שמנהל את העולם, או את המוסדות המרכזיים בעולם", לשון ההודעה. "צעד זה מסמן צעד נוסף במאמץ שלנו להילחם בשנאה על גבי הפלטפורמה והוא נתמכת על ידי העלייה, המתועדת היטב, של האנטישמיות בעולם ורמת הבורות המדאיגה, במיוחד בקרב צעירים, בנושא השואה".

בפייסבוק סיפרו כי על פי סקר שנערך לאחרונה בקרב מבוגרים בארה"ב בגילאי 39-18, כרבע מהנשאלים מאמינים שהשואה היא מיתוס, שהיא מוצגת באופן מוגזם, או שהם לא בטוחים. ולכן בהמשך השנה, תתחיל הרשת כאמור להפנות כל מי שיערוך חיפוש בפייסבוק סביב מונחים הקשורים לשואה או להכחשתה, למידע אמין מחוץ לפייסבוק.

הלוגו החדש של אינסטגרם
הלוגו החדש של אינסטגרם | צילום: יח''צ

"מזה שנים רבות אנחנו עובדים צמוד עם קהילות ברחבי העולם, במטרה להבין טוב יותר כיצד שנאה, ולרבות אנטישמיות, באות לידי ביטוי ברשת. מאמצים אלה כוללים דיונים שוטפים עם קבוצות רב-לאומיות, כמו הקונגרס היהודי העולמי והוועד היהודי האמריקאי, וכן ארגוני הגנה על קהילות יהודיות מקומיות".

"אכיפה מלאה של מדיניות כזו לא יכולה להיכנס לפועל בן לילה. סוגי תוכן שונים יכולים להפר מדיניות וייקח לנו קצת זמן להכשיר את בודקי התוכן ואת המערכות שלנו. אנו אסירי תודה לשותפינו הרבים על הפתיחות והנכונות שלהם לסייע למאמצינו לשמור על הפלטפורמה שלנו בטוחה", סיכמו.

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, בירך על ההחלטה: "כמי שיזם את הדיון בנושא יחד עם יו"ר ועדת העליה והקליטה ח"כ דוד ביטן אני מברך על ההחלטה החשובה. זה אומנם צעד קטן אך ניצחון גדול במאבק באנטישמיות".