300 שקלים לחיבור שקע, 1,000 להחלפת נתיך: מבחן המוסכים הגדול

תחקיר "ברקוד" בדק אילו בעלי מוסך ינצלו את חוסר הניסיון של הלקוחות ויגבו מחירים מופקעים - ואם בכל זאת יש על מי לסמוך. "המחירים הדמיוניים - ביזיון למקצוע"

זמן צפייה: 07:02

רבים מאיתנו נוהגים במכונית באופן יום-יומי, אך יודעים מעט מאוד על נתוניה הטכניים. כאשר דבר מה מרגיש לא כשורה, אנו פונים למומחים - המוסכניקים. כיוון שלא תמיד ניתן לדעת שהתקלה שעליה מדבר בעל המקצוע באמת קיימת, תחקיר "ברקוד" בדק כיצד פועלים במוסכים שונים באזור המרכז, כשמגיעים אליהם עם מכונית תקינה לחלוטין, שייצרו בה תקלה יזומה ופשוטה.

התקלה הראשונה שנבדקה הייתה ניתוק של אחד הקוילים במנוע. חזי בן דוד, מנכ"ל רשת מכוני בדיקות הרכב "קומפיוטסט", אמר כי "בסך הכול, כל מכונאי מתחיל אמור לזהות את התקלה, להכניס את השקע למקום - ובזה נגמר הסיפור. מרגישים רעידות וחוסר סחיבה של המנוע. מתוך ארבעת הצילנדרים, אחד פשוט מנותק ונדלקת נורת אזהרה. אם המוסך הגון, הוא לא יחייב כסף על טיפול כזה. אבל כיוון שבכל זאת נעשתה עבודה, זה אמור לעלות בין 80 ל-120 שקלים, לא יותר".

במוסך "ויטלי" בתל אביב, גבו 300 שקלים על סליל הצתה מנותק. כשציון המוסכניק, הבין שלא יקבל תשלום בעבור דרישותיו, הוא החזיר את הקויל, תוך כדי שהוא מחבר את השקע והתקלה נפתרה. במוסך "חיבה", ברחוב ישראל ב"ק 22 שבתל אביב, לעומת זאת, תיקנו את הבעיה מיד, ולא גבו בעבורה אפילו שקל. גם במוסך דאוד, ברחוב עולי ציון 15 שביפו, הציעו לתקן את התקלה ללא תשלום נוסף.

התקלה היזומה השנייה הייתה החלפת נתיך תקין במערכת ה-ABS בנתיך שרוף. "זה צריך לעלות 40-30 שקלים, אך במוסך לא אמין תקלה כזו עלולה לעלות הרבה מאוד כסף", הסביר בן דוד. במוסך "משה גמרו ובניו" בראשון לציון, חיברו מחשב לרכב על מנת לפתור את התקלה, וטענו כי יש צורך להחליף את כל מערכת ה-ABS. המחיר היה מעל לאלף שקלים, לא כולל מע"מ, וכל זה, כשהמערכת תקינה לחלוטין. בן דוד אמר: "מחירים דמיוניים, חבל שכך. זה פשוט ביזיון למקצוע".

ממוסך ויטלי נמסר בתגובה: "הלקוחות שהגיעו למוסך התלוננו על רעידות ברכב ונורה שדולקת, הצעתי בדיקה ממוחשבת אבל הן מיהרו. מבדיקה ידנית שביצעתי ראיתי שיש חלק שצריך להחליף לתיקון התקלה".  ממוסך "משה גמרו ובניו" נמסר: "לאחר חיבור הרכב למערכת דיאגנוסטיקה לצורך בדיקה ראשונית, נמצאה בעיית תקשורת ביחידה. בהתייעצות עם מעבדה המתמחה בתיקון ושיפוץ יחידות ABS התברר כי על מנת לאתר את מקור התקלה יש לפרק את המערכת ולהביאה לבדיקה. הוסבר מה עלות החלפת היחידה במידה ואכן תימצא לא תקינה במעבדה, זאת בכפוף להמשך הבדיקות".