בלבול בירושלים: האם לצהרונים מותר לשבות?

ביהמ"ש הבהיר שאסור למוסדות החינוך לשבות, אך מפעילי הצהרונים טענו כי מותר להם, ובאוצר טענו ההיפך. הנפגעים הם ההורים והילדים

הצהרונים שובתים. אילוסטרציה (חדשות 2)
אחרי שבית המשפט הוציא צו מניעה נגד השביתה במוסדות החינוך בירושלים, החליטו בציל"ה, התכנית להפעלת הצהרונים, כי השביתה לא חלה עליהם וכי חלק מהצהרונים לא יפעלו היום (שני) למרות הצו. זמן קצר לאחר שפרסמו את ההחלטה, הוציא בית המשפט הבהרה נוספת, אך זו רק העלתה את סף הבלבול של ההורים והילדים. בהברה השלישית קבע בית המשפט חד משמעית, כי על כל הצהרונים להיפתח כרגיל. למרות ההחלטה, רוב הצהרונים בבירה ללא פועלים - כך גילו ההורים והילדים. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת בתוספת של בית המשפט נכתב כי "מובהר את המובן מאליו, כי הצו חל ככל שיש למשיבה - לעירייה - שליטה ופיקוח על אותם גופים המפעילים את מוסדות החינוך מטעמה". את המשפט הזה פירשו בציל"ה כאישור לשבות, אך במשרד האוצר טענו דווקא את ההיפך. בעקבות הבלבול הרב, בעיקר של ההורים והילדים שלא ידעו מה קורה בסוף היום, הוציא בית המשפט הבהרה נוספת, ובה קבע כי על ראש העיר לדאוג כי כל הצהרונים ייפתחו. במשרד האוצר הדגישו כי תקציב הצהרונים "סוכם עוד בטרם הכרזת העירייה על קיום השביתה, לשביעות רצון העירייה, האוצר ומשרד החינוך. עיריית ירושלים קיבלה תוספת של 6 מיליון שקלים מעבר לסיכום התקציבי החתום לשנה זו - סך הכל מדובר ב-57 מיליון שקלים. צר לנו שלמרות שהעירייה ידעה כי התקציב הדרוש להפעלת הצהרונים קיים ויתוקצב, בחרה לצרף את הצהרונים לשביתה על גבם של תושבי העיר וילדיהם. צירוף הצהרונים לשביתה, על אף צו מפורש של בית המשפט האוסר על כך, הינו המשך ציני של מאבק העירייה והתמקדותם בקידום אינטרסים אישיים ולא מקצועיים". "צו בית המשפט המחוזי אינו חל על המנהלים, מפעילי הצהרונים וארגון המורים", נכתב מוקדם יותר בהודעה שנשלחה להורים בעיר מטעם נציגי מפעילי הצהרונים. "לצהרונים מזה 5 חודשים לא הועברו כספים לתשלום לספקים ולפעילות שוטפת. אי לכך, תופסק הפעלת הצהרונים עד לקבלת התקציב או הודעה אחרת מאיתנו.
מחאת עובדי העירייה, הבוקר (ניצן כרסנטי)
מחאת עובדי העירייה, הבוקר (ניצן כרסנטי)
"כולנו מצטערים על עוגמת הנפש שנגרמה לנו כתוצאה ממשבר תקציב הבירה", אמרו עוד בארגון. "בתקווה לסיום מהיר של המשבר". הבוקר השיגו המנהלים הקהילתיים חוות דעת משפטית, לפיה הם כן יכולים להשבית את צהרוני ציל"ה, כי הם מופעלים על ידם ולא על ידי העירייה, אליה התייחס הצו. "גורמים מסוימים לחצו להשבית את מערכת החינוך, אבל ישנן דרכים יצירתיות ויעילות יותר להפעיל לחץ על משרד האוצר", אמרה חברת מועצת העיר פלר חסן-נחום. "אסור לנו לגרור למאבק הזה את ההורים העובדים והילדים הקטנים בירושלים - גם ככה מספיק קשה לשלב בין חיי משפחה ובין הניסיון להתפרנס בכבוד, ואין בעיניי הצדקה להכבדה נוספת". בית המשפט המחוזי בעיר הוציא במהלך הלילה (ראשון) צו ארעי נגד השביתה במוסדות החינוך בעיר, עליה הכריז ראש העיר ניר ברקת. עם זאת, השביתה בשאר השירותים העירוניים, כמו פינוי אשפה, נמשכת גם היום. בעקבות השביתה הורגשו עומסי תנועה במספר מוקדים בעיר.
ברקת, הבוקר (ניצן כרסנטי)
ברקת, הבוקר (ניצן כרסנטי)
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, פנה לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה למנוע את השביתה "הפראית והלא אחראית", כדבריו, עליה הכריז ברקת, בנוגע להשבתת הלימודים בבתי הספר העל יסודיים ובצהרונים. בבית המשפט החליטו להוציא צו ארעי. "לאחר עיון בבקשה, כולל מכתבו של ראש העיר, ניתן צו ארעי כמבוקש האוסר על עיריית ירושלים להשבית את מערכת החינוך על זרועותיה בעיר ירושלים מחר", נכתב. צו זה תקף עד יום רביעי. בעקבות השביתה שכן יצאה לפועל וההפגנות של עובדי העירייה נרשמו עומסים ושיבושים במספר מוקדים ברחבי הבירה, ביניהם גם רחוב עזה, בו התאספו עובדי עירייה רבים עם שלטים. המשטרה חסמה לזמן מסוים את הרחוב, שנפתח מאוחר יותר לתנועת כלי רכב.
ערימות האשפה יימשכו גם היום?
ערימות האשפה יימשכו גם היום?
בנוסף, עקב אשפה שפוזרה על מסילת הרכבת הקלה הורגשו שיבושי תנועה במסלול הרכבת: המסילה באזור שוק מחנה יהודה נחסמה והרכבת הקלה פועלת בשירות מקוצר בין פסגת זאב לשער שכם ובין הר הרצל לתחנה מרכזית. "אני מברך על כך שבית המשפט נעתר לצו הארעי ומנע את הנזק הבלתי סביר ובלתי מוצדק שהיה נגרם להורי ולתלמידי העיר ירושלים", אמר באב"ד. "משרד האוצר ימשיך לפעול על מנת לחזק את העיר ירושלים ולשמור על רווחת תושבי העיר שלצערי, הפכו כלי בידי ראש העיר בניסיונותיו לקדם את תקציב העירייה בדרכים לא מקצועיות ולא ענייניות". אתמול הכריזה עיריית ירושלים על שביתה כללית בעיר כחלק מסכסוך תקציבי מול משרד האוצר. החל מהבוקר מתקיימת מחאת עובדי עירייה שבמסגרתה הם מפגינים במספר מוקדים. במסגרת המחאה, מושבתים כלל השירותים העירוניים, הכוללים פינוי האשפה, תשלומי הארנונה ועוד. עובדי עיריית ירושלים אף הגדילו לעשות וסגרו למשרדי האוצר את אספקת המים.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ