מקו העוני - לעסק מצליח: המיזם שמשנה את חייהן של נשים

עמותת "יוזמות עתיד" מעניקה לנשים הלוואות נוחות ומספקת להן ליווי מקצועי - באופן שמאפשר לרבות להיחלץ מקשיים כלכליים ולהגשים את חלומן. "פרצה גבולות בלתי אפשריים"

זמן צפייה: 03:13

עד לפני שלוש שנים, טלי חבאני דוקרקר, הייתה שכירה שלא הצליחה לגמור את החודש. היא אם לארבעה שעבדה מגיל צעיר במספרות והייתה באופן מתמיד מתחת לקו העוני. "עבדתי תמורת אלפיים שקלים מהצהריים ועד הערב", אמרה טלי. "הייתי בחובות. זה מעגל שלא נגמר, המינוס וההלוואות ואת לא סוגרת את החודש". גם חדווה חלבי, אם לשמונה ילדים, הייתה מזכירה במשרד עורכי דין שהשתכרה שכר מינימום. "הבנתי שיש לי ידע, אבל אני לא מקבלת שכר מספיק". היום, בזכות עמותת "יוזמות עתיד", הן מנהלות עסקים מצליחים.

שתי הנשים הגיעו אל העמותה, ולאחר סינון ראשוני, כל אחת מהן קיבלה הלוואה להקמת העסק וכן מלווה מקצועית שבנתה איתה תוכנית עסקית, וליוותה אותה באופן צמוד. חבאני דוקרקר בחרה לפתוח מספרה. עו"ד אריאלה וולף, מלווה עסקית מטעם העמותה, סיפרה: "היא לא באה כאילו מהרקע הנכון. היא לא הגיעה עם כסף, ידע או השכלה עסקית. היא פרצה גבולות שהם בלתי אפשריים".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

"משענת לעתיד טוב יותר": המיזם העסקי שמסייע לנוער בסיכון

קבצנות דיגיטלית: האפליקציה שמאפשרת לתרום לנזקקים – ללא מזומן

"משענת לעתיד טוב יותר": המיזם העסקי שמסייע לנוער בסיכון

חדווה חלבי
חדווה חלבי | צילום: החדשות 13

גם חלבי פתחה עסק, שמתמחה במתן שירותי משרד לעורכי דין באזור הדרום. "אני הגעתי ופשוט ליוו אותי, ונתנו לי כלים איך בונים עסק, איך עושים את זה נכון". "אנו מאמינים שכל אחת יכולה לבוא עם מה שהיא חזקה בו ויודעת שאיתו היא יכולה להצליח. אנחנו רוצים בעיקר שכל אחת תבוא עם הכוח והעוצמה שלה", הסבירה יעל עובדיה, מנכ"לית העמותה. "אנחנו רוצים רק להאיר את היכולות, לחזק אותן ובעצם ללכת איתן קדימה".

כשלושת אלפים עסקים כבר הוקמו בסיוע התוכנית, בעיקר של נשים. העסקים שיפרו את מצבן הכלכלי באופן דרמטי. "תוך תשעה חודשים החזרתי 40 אלף שקלים להלוואה שקיבלתי עבור פתיחת המספרה", אמרה חבאני דוקרקר. "זה מטורף".  בשנה האחרונה אימץ המשרד לפיתוח הנגב והגליל את המיזם ותיקצב אותו. "לפעמים מדובר במעבר מאבטלה או הכנסה מאוד מצומצמת למצב של הכנסה הולמת או מעבר לכך", אמר יניב שטרן מהמשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל.

חבאני דוקרקר כבר פתחה שתי מספרות, ולחלבי סניפים בבאר שבע ובתל אביב, והיא החלה ללמוד משפטים לאחרונה. הן למעשה שתי נשים שחילצו את משפחותיהן מקו העוני ושינו את עתידן. "זה הצלחה, במיוחד שהתחלתי מאפס", סיכמה חלבי.

לפנייה לעמותת "יוזמות עתיד": https://yozmotatid.org.il/ , אתר העמותה: www.yozmotatid.org.il, טלפון: 2074*