בדרך לתואר? "שלא יעבדו עליכם"

לקראת עונת ההרשמה לשנת הלימודים האקדמית, משיקה התאחדות הסטודנטים קמפיין מודעות לנרשמים במטרה "שלא ללכת שבי אחר הפרסומים של המוסדות"

בשבועות האחרונים מתנהל קמפיין שיווק אגרסיבי שקורא לצעירים להירשם ללימודים אקדמיים בשנת הלימודים הבאה. המכללות והאוניברסיטאות קוראות לסטודנטים לעתיד לבוא דווקא אליהן ומבטיחות עתיד מזהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

''ברוכים הבאים למרכז האקדמי בחיאתק''
''ברוכים הבאים למרכז האקדמי בחיאתק'' | צילום: מתוך אתר התאחדות הסטודנטים

עבור המוסדות השונים, כל סטודנט שווה הרבה מאוד כסף. לא רק שהסטודנט משלם מכיסו את שכר הלימוד, אלא גם המועצה להשכלה גבוהה מתקצבת את המוסדות המוכרים לפי מספר הסטודנטים הלומדים בהם, ובמסגרת התחרות הזו - ישנן לא מעט הבטחות סרק ולפעמים גם אחיזת עיניים.

כך למשל, המוסדות נוטים לא פעם שלא לציין את שנות הלימוד הנדרשות במסלולים ארוכים ואף להשמיט מרכיבים נוספים בהכשרה, כגון, התמחות או הכשרה מעשית. כמו כן, המוסדות נמנעים מלציין את אחוז הסטודנטים שעוברים את מבחני ההסמכה, את זמן ההמתנה הארוך להתמחויות ולא מסבירים מה המשמעות של תואר שאינו מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

''שלא יעבדו עליכם''
''שלא יעבדו עליכם'' | צילום: מתוך אתר התאחדות הסטודנטים

"שלא יעבדו עליכם"

בימים אלה יוצאת התאחדות הסטודנטים הארצית בקמפיין נגדי שקורא לסטודנטים לעתיד להבין מה עליהם לבדוק בטרם הרשמה ללימודים וגם קורא למוסדות עצמם לנהוג בשקיפות ובאחריות, להתמקד בשיפור ההוראה ואיכות התואר, ולא "למכור" הבטחות ריקות.

"מוסדות אקדמיים רבים מציעים הצעות מפתות שאינן משקפות את האמת המלאה אודות המסלול או התואר הנלמדים בפועל", נכתב בדף ההסבר של "המרכז האקדמי בחיאתק", אתר שהקימה ההתאחדות ובו מידע מלא לנרשמים.

באתר, מציעה ההתאחדות לנרשמים מספר בדיקות שניתן לבצע לפני קבלת ההחלטה החשובה על סוג ומקום התואר. "שלא יעבדו עליכם. ללא מידע מהימן ושקוף, צעירים רבים מוצאים עצמם לומדים לתארים שאינם רלוונטיים להם או שפשוט אינם מעניינים אותם", נכתב. "אנחנו מזמינים אתכם לא ללכת שבי אחר הפרסומים ולבצע מספר בדיקות נוספות בטרם ההחלטה החשובה על סוג ומקום התואר".