המורים נגד מסקנות ועדת השכר

מנכ"לית משרד החינוך הציגה בוועדת החינוך בכנסת את מסקנות ועדת שכר עובדי ההוראה שהוקמה בעקבות מחאת המורים

הפגנת המורים (ארכיון) (עזרי עמרם, חדשות 2)

מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן, הציגה הבוקר (חמישי) בוועדת החינוך בכנסת את מסקנות הועדה בראשותה בנושא תשלומי שכר עובדי הוראה. הוועדה הוקמה על רקע מחאת המורים שפורסמה בחדשות 2 בעקבות קיזוז שגילו המורים להפתעתם במשכורת חודש ספטמבר. על אף ששר החינוך התחייב ליישם את מסקנות הוועדה, המורים לא הסתפקו בהן וקראו להקמת ועדת חקירה ממלכתית בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון בוועדה ציינה המנכ"לית כהן כי מחאת המורים פרצה על רקע הקיזוז ברכיב הנסיעות, שהציף סוגיות נוספות הנוגעות לתלוש השכר כמו שקיפות, ותק, מתן תגמולים ועדכון דרגות.

הפגנת המורים (ארכיון) (עזרי עמרם, חדשות 2)
הפגנת המורים (ארכיון) (עזרי עמרם, חדשות 2)

מסקנות הוועדה התייחסו למספר עקרונות הנוגעים לייעול תהליכי העברת השכר, שיפור השירות, שקיפות בתנאי ההעסקה וכן בשיתוף הפעולה בין הגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך. במסגרת המסקנות קבעה הוועדה כי ניכויי שכר יבוצעו בתיאום עם העובדים ובאישורם, וכן הסדרת העברת התשלומים בגין נסיעות - אותו סעיף שהיווה סלע המחלוקת.

''נחוש ליישם'', בנט (לע''מ)
''נחוש ליישם'', בנט (לע''מ)

מלבד זאת, הוועדה התייחסה גם לנושאים הקשורים בשיפור השירות למורים, בין השאר באמצעות מוקד טלפוני מהיר, והקמת מחשבון סימולציית שכר לעובד ההוראה לצורך חישוב שכרו עוד טרם קבלת התלוש.

בוועדה טוענים גם כי יש לעצב מחדש את תלוש השכר כך שיהיה ברור יותר, ולהעמיק את מאגרי השירות המקוונים בכדי להנגיש את המידע ולחסוך הגעה למוקדי השירות של המשרד. מסקנה נוספת שעליה דיברה מנכ"לית המשרד נוגעת לפתיחת "נתיב מהיר" ושירות אישי למנהלים וסגנים בטיפול בנתוני השכר של עובדי ההוראה שבאחריותם.

"מסקנות ועדת ההשתקה"

שר החינוך נפתלי בנט הודיע כי הוא נחוש ליישם את מסקנות הוועדה. "מדובר בתיקון חשוב וראוי", אמר. "כשהדברים מגיעים למעמד המורה בישראל ולזכויותיו, אני מתכוון לפעול בכל הכוח ולהפוך כל אבן. אנחנו מלאי הערכה למורים, לכן החלטנו לפני חודשיים להקים וועדה במטרה ליעל תהליכי עבודה של עשרות שנים במשרד החינוך, כך שמורים באמת יקבלו סוף סוף את המגיע".
[brightcove_iframe video_id='morim_vtr2_n20161215_v' autoplay='0' credit='"האם ביצעתם חשבון נפש?", המורים מוחים ("חדר מחנכנים ומחנכות")' kid='' duration=''']

על אף דברי השר, עובדי ההוראה לא הסתפקו במסקנות הוועדה וקראו להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדלים שהתרחשו לטענתם בתלושי השכר. "במשך למעלה משעה שמענו רק מה יש לעשות בעתיד, מסקנות, המלצות והבטחות ללא כיסוי וללא לוח זמנים", אמרו המורים המוחים. "הבוקר מודה מנכ"לית משרד החינוך, כי כבר למעלה משלוש שנים בהנהלת משרד החינוך יודעים על מחדל השכר ולא עשו דבר. היא  אומרת שהיא לא יודעת עד עכשיו איך לאכול את המחדל הזה".

המורים טענו כי "זו כבר הפעם השלישית שמנכ"לית משרד החינוך מוציאה דוח מהודר, מכנסת מסיבת עיתונאים ויוצאת בהצהרות. בכל נאומה של המנכ"לית לא שמענו לוח זמנים מדויק ולא מקור תקציבי, להפך, שמענו שאין כסף, ושבכל שנה מבקשים מהם לקצץ בכוח אדם".

"צוות משרד החינוך שהציג היום את מסקנות ועדת ההשתקה, הוא אותו הצוות בדיוק אשר תוך כדי המאבק שלנו ומאחורי גבנו חתם בהסתר על הסכם הדרגות", הוסיפו המורים. "זהו הסכם שדוחה לנו את הקידומים בחמש שנים במצטבר ומוריד לנו את השכר ב5% בממוצע ובכך פגע לנו בשכר ושלח אותנו לקו העוני".

פנו נציגי המורים אף פנו אל חברי הוועדה: "בזמן שהצהרתם בוועדת החינוך כמה מעמד עובדי ההוראה חשוב לכם, כמה אתם נחושים באמת לשפר לשנות ולעצור את מחדל השכר הגדול ואיך לא, וכרגיל, להלין עלינו כמה אנחנו צעירים במערכת ואין לנו סבלנות - האם עשיתם חשבון נפש עם עצמכם, ממש היום, לקראת חגיגות יום המורה - האם את/ה תרמתם או פגעתם בעובדי ההוראה בשנים האחרונות?", חתמו.

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ