"מה אני אמור להגיד לחניכים?"

אמש נחשף בחדשות 2 כי חרף ההבטחות להכפלת התקציב, משרד החינוך צפוי לקצץ ב-20% את תקציב ארגון הנוער הגאה "איגי"

לאחר הרצח של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים בקיץ 2015, הבטיח שר החינוך בנט להכפיל את תקציב ארגון הנוער הגאה "איגי" מ-950 אלף שקלים ל-1.9 מיליון שקלים. "לא אתן שבמדינת ישראל בני נוער יחששו לצאת לרחוב בגלל אורח חייהם", אמר אז השר בנט. "אנו מגיבים בפעולות ולא רק בדיבורים, על מנת לחזק ולתת כלים לבני נוער הסובלים מגזענות והומופוביה בבתי הספר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אולם אתמול נחשף בחדשות 2 כי המציאות הפוכה, כשבארגון התבשרו כי יקבלו השנה מהמדינה 750 אלף שקלים בלבד. "מה אני, כמדריך, אמור להגיד לנער בבאר שבע או לנערה ברמת הגולן שרוצים שמישהו יתמוך בהם, ופשוט אין כסף לעזור להם?" תוהה אלן בסט, שעושה שנת שירות דרך הארגון בחיפה. "אני לא מבין: כשהיינו צריכים להילחם, תמכתם ואמרתם 'יש לכם את כל מערכת החינוך מאחורי הגב' - ועכשיו זה הפסיק להיות מושך לעזור לקהילה הגאה? במה אנחנו שונים מכם?"

"מקום חם כשהרגשתי הכי לבד"

"הארגון הזה נתן לי מקום חם כשהרגשתי הכי לבד וכשלא היה לי שום דבר", מספרת שירה שן, שמתנדבת בשירות לאומי במסגרת הארגון בעפולה. "לצערי לא הייתי במצעד הגאווה בירושלים לפני שנה וחצי, אבל אני זוכרת את המילים שלך, אדון נפתלי בנט - הבטחת לנו שתכפיל את התקציבים, והיינו מאושרים. סמכנו עלייך".

"שנה וחצי אחר כך, לא הכפלת שום דבר, אפילו קיצצת. קיצצת מעבודת הקודש שהארגון הזה עושה", היא מאשימה. " איך נוכל לקיים פעילות נורמלית, סדירה, בלי הכסף? איך עוד צעירים וצעירות כמוני יוכלו לבוא ולתרום לארגון הזה, לעשות בו שירות לאומי או שנת שירות אחרי שהוא עשה כל כך הרבה בשבילם? הבטחת לנו, בנט".

"הצטרפתי לקבוצה לפני שלוש שנים, מצאתי שם בית חם ומשפחה", מספר יערי בר-טל. "המשכתי לשנת שירות בארגון מתוך רצון לתת בחזרה ולהפוך לחלק מהארגון המדהים הזה שנתן לי כל כך הרבה. שנה שעברה, לאחר הרצח במצעד, הבטיח שר החינוך להכפיל את תקציב הארגון - כעת כולנו שמענו שהוא מתכוון בכלל לקצץ. בנט, איפה הכסף?".

"לקחנו הלוואה אישית כדי לממן הפעילות"

"בעקבות ההבטחה של שר החינוך בנט להכפיל את תקציב ארגון הנוער הגאה בעקבות הרצח של שירה בנקי ז"ל, התחלנו באיגי לקדם יוזמות ששכבו במגירה בגלל חוסר בתקציב ולהרחיב את הפעילות גם לפריפריה", מספרת מנכ"לית הארגון, מנדי מיכאלי. "במשך השנה התקציב לא הגיע וכראשי הארגון נאלצנו לקחת הלוואה אישית כדי לממן את ההוצאות".

"אמש קבלנו הודעה רשמית ממשרד החינוך שלא רק שהתקציב לא יגדל, אלא שהתמיכה השנה תרד ב-20%, זאת אומרת ב-200 אלף שקלים", היא ממשיכה. "המשמעות ברורה: צמצום וסגירה של הפעילויות שלנו ברחבי הארץ, ופגיעה ביכולת שלנו להגיע לנוער הגאה".

לדברי המנכ"לית: "אנחנו נאלץ לסגור קרוב לשליש מהיקף הפעילות שלנו. גם אם נסתכל על תקציב המדינה לשנתיים הבאות - לא ברור כמה כסף יוקצה, כך שייתכן שהתמיכה תמשיך לרדת עוד ועוד. הנוער הגאה קיבל היום את השיעור הגרוע ביותר בחינוך - הפרה בוטה של הבטחה שנועדה לתת לו מענה. הבטחות צריך לקיים".

שר החינוך בנט כתב בטוויטר כי "טענות איגי צודקות לחלוטין. איגי הוא ארגון נוער שמתוקצב מתוך 'דלי' משותף עם כלל הארגונים (אחריי!, נוער מד"א ועוד). אין דרך לתקצב ישירות ארגון בודד. בעקבות פגישתי עמם הגדלתי לכלל הארגונים תקציב מ-19 מיליון שקלים ל-35 מיליון שקלים, ותקציבם אמור היה לגדול בהתאמה. אלא שבינתיים נוספו ארגונים נוספים לאותו 'דלי' והכסף התחלק על פני יותר גופים, כך שבפועל איגי קיבלו פחות מקודם. זה ממש לא בסדר. כל זה לא צריך לעניין את איגי. הכסף קיים, הבעיה היא מכניקת ההעברה. אנו פועלים לפתור את זה. אעדכן".