יום 6 לשביתת העובדות הסוציאליות: "גאווה והערכה זה לא מספיק"

במכתב אנונימי שכתבה עובדת סוציאלית לחדשות 13, היא מסבירה את מה שעומד מאחורי השביתה שלה ושל חברותיה למקצוע, וטוענת: "זו לא מחאה שלנו - זו המחאה של החברה הישראלית"

זמן צפייה: 00:32

היום (שבת), זהו היום השישי לשביתת העובדות הסוציאליות שמוחות על "קריסת שירותי הרווחה". עובדת אנונימית ששובתת כתבה לחדשות 13 על חשיבות השביתה, וטענה כי "זאת לא המחאה שלנו, זאת המחאה של החברה הישראלית. של כל מי שליבם נעצר למראה ילד קטן וחסר ישע שנפגע, לתמונה של עוד אישה שנרצחה, לקשישים הערירים שיושבים לבד בביתם, ולכל אלפי האנשים והנשים שזקוקים לנו. אני גאה להיות עובדת סוציאלית, אבל גאווה והערכה זה לא מספיק".

העובדת סיפרה כי היא עובדת "בלשכת רווחה בעיר גדולה. אני אחראית על ילדים, קטינים שנפגעים ונמצאים במצבי סיכון. כן, אלו שיש לנו חובת דיווח עליהם, אלה שאנחנו לא רוצים לשמוע את הסיפורים מאחורי הפנים, כי זה כל כך מזעזע את הלב והופך את הבטן. אני כמעט שנה עובדת בתור עובדת סוציאלית, אני כל כך בתחילת הדרך, אבל אולי דווקא משום כך אני כל כך משתגעת. אם הייתם יודעים במה אני מטפלת הייתם אומרים לי 'אני לא רוצה לשמוע את הסיפורים שלך'".

"ואני מבינה את זה, אבל אני כן מוכנה. וכמוני, יש אלפים. ואנחנו לא צריכות שיעריכו אותנו, ויגידו איזה עבודה חשובה אנחנו עושות, אנחנו צריכות שיכבדו אותנו. כמו כל מקצוע אחר. אני מנסה להציל נפשות. פעם הייתי חושבת שזו אמירה הירואית, אבל באמת ובתמים זה מה שאני מנסה לעשות. להציל נפשות. קטנות. רכות.
עם עיניים תמימות ומבוהלות. לעיתים בוגרות יותר וכואבות. החיים שלהם ושלהן כבר נדפקו. זאת האמת. אבל אנחנו מנסות שהם יצליחו בכל זאת להמשיך לחיות עם צלקת, ולא עם פצע פתוח מדמם וכואב".

לכתבות נוספות בנושא >> 

מחאת העובדות הסוציאליות: "לא נטפל במקרי חירום בערים האדומות"

מחאת העובדות הסוציאליות: צומת עזריאלי בתל אביב נחסם לתנועה

מחאת העובדות הסוציאליות
מחאת העובדות הסוציאליות | צילום: חדשות 13

"ואין לנו מספיק מענים, כי אין מספיק תקציבים", היא טוענת. "יצאתי לשביתה כשכואבת לי הבטן. השארתי מאחור משפחות וקטינים שמדירים שינה מעייני.  אבל בעצם, לא רק אני השארתי אותם מאחור, אלא כולנו. כחברה וכמדינה. אני רוצה שיידעו. שידברו על זה. שבפעם הבאה שתהיה תוכנית או כתבה בטלוויזיה סוחטת דמעות על אישה נפגעת אלימות או ילד בהזנחה - תדעו שאנחנו שם. בכל המקרים האלה. למרות שאף פעם לא מזכירים אותנו".

"אנחנו שם. אני שם. נושאת באחריות, בחיל ורעדה, בדיני נפשות. אבל אני שם לבד. בלי מדיניות שמאפשרת לי מספיק לעזור ולסייע, ובלי מדיניות שנותנת לי בעתיד משכורת ראויה. שמכבדת. שמכבדת את האחריות שאני נושאת בה. לבדי", היא מספרת.

מחאת העובדות הסוציאליות
מחאת העובדות הסוציאליות | צילום: עיריית צפת

כאמור, העובדות הסוציאליות שובתות זה היום השישי, כאשר ביום חמישי איגוד העובדות הסוציאליות הודיע כי הוא מחריף את צעדי המחאה נגד "קריסת שירותי הרווחה". בהודעת האיגוד נכתב כי בשל סירוב פקידי האוצר לנהל משא ומתן לסיום המשבר בשירותים החברתיים, לא ייענו פניות להחריג מהשביתה ערים אדומות, שבהן מספר הנדבקים בקורונה גבוה: "לצערינו, בשל הניתוק והאדישות של פקיד האוצר, לא נוכל לסייע לתושבים בערים מוכות הקורונה".

במקביל, 140 ראשי רשויות פנו לשר האוצר ישראל כץ והפצירו בו לפתור את המשבר עם העובדות הסוציאליות. לדבריהם, "אנו שותפים לדרישות העובדות הסוציאליות להפחתת המעמסה, הבטחת האבטחה ואמצעי המוגנות נגד האלימות כלפיהם ושיפור מעמדם ושכרם. כמי שמשמשים המעסיק הגדול ביותר של עובדים אלה, ובהיותנו קרובים אל עשייתם מדי יום ביומו, בשיגרה ובחירום כאחד, אין לנו ספק שדרישותיהם אלו הינם צו השעה".