טיול (הרבה) אחרי צבא: המבוגרים שיוצאים למסעות תרמילאים בעולם

מהפכת השמיים הפתוחים וירידת מחירי הטיסות פתחו טרנד חדש בעולם התיירות - מבוגרים בגיל הפנסיה שמגשימים חלום ויוצאים לטיולים מאתגרים מסביב לעולם. "עושים את מה שלא עשינו כשהיינו צעירים"

זמן צפייה: 05:07
כל צעיר ישראלי מכיר את הטקס: משתחררים מהצבא, חוסכים כסף - ויוצאים לטיול הגדול. טיפוס במעלה המאצ'ו פיצ'ו שבפרו, טרק בהימלאיה שבנפאל או בטן-גב בחופי ברזיל הם רק חלק מהאפשרויות הפופולריות בקרב משוחררים טריים. אבל שוק התיירות הישראלי השתנה, והחוויות האלו כבר לא שמורות רק לצעירים: יותר ויותר מבוגרים בגיל הפנסיה יוצאים למסעות תרמילאים מסביב לעולם. מהפכת השמיים הפתוחים הנגישה מגוון יעדים רחוקים, שבעבר דרשו מסעות ארוכים, והיום ניתן להגיע אליהם בקלות ובזול. ואכן, יותר מ-2,700,000 ישראלים מעל גיל חמישים טסו לחו"ל בשנת 2018 - צמיחה של כ-40% מאז 2015. לא עוד טיולים באירופה הקלאסית או קלאבים ביוון ובטורקיה – אחרי שנים של עבודה וטיפול בילדים, גם בני החמישים דורשים טיול שחרור. כתבות נוספות בחדשות 13 >> חשד לפגע וברח בנגב: בן 25 נהרג מפגיעת רכב בתל שבע "לה ביג מק": השוק הצרפתי מאוהב ברשת המזון המהיר "מקדונלדס" פרקליטה של שרה נתניהו ביקש לזמן לעדות את יועמ"שית משרד רה"מ
מרדכי דויטש ואשתו מטיילים
מרדכי דויטש ואשתו מטיילים
מרדכי דויטש בן ה-67 הוא אחד מאותם מבוגרים שלא מפחדים ממסעות מאתגרים, ויטוס עם אשתו בעוד כחודש למסע בארגנטינה, צ'ילה וברזיל, אחרי שכבר ביקר בפרו ובאקוודור. "למדנו, עבדנו, גידלנו ארבעה ילדים ועכשיו בגמלאות התפנה לנו זמן, ואנחנו עושים מה שלא עשינו כשהיינו צעירים". גם נעמה מונפרד בת ה-52 לא זכתה לטיול הגדול כשהשתחררה מהצבא ובימים אלה מפצה על כך בטיול ארוך בהודו. "בגיל שלי חיפשנו ללכת לעבוד, שיהיה כסף, לא היה לנו כל מה שיש לילדים היום. לא ידעתי אם זו טיפשות או אומץ, אבל הלכתי על זה". השינויים בשוק התעופה ופתיחת השמיים לתחרות הביאו להשקת קווי טיסה ישירים ומקוצרים, שהובילו לצניחה של עשרות אחוזים במחירי הכרטיסים. למשל, לפי נתוני אתר הזמנת הטיסות "טרווליסט", המחיר הממוצע של כרטיס טיסה לקוצ'ין שבהודו עומד היום על 559 דולרים לעומת 873 דולרים ב-2015, וכרטיס למומבאי יעלה 584 דולרים, לעומת 739 דולרים ב-2015. גם לאפריקה אפשר להגיע במחירי רצפה, החל מ-400 דולר, הודות לקו החדש שהשיקה רואנדה אייר, כשגם דרום אמריקה קרובה יותר מתמיד עם פתיחת הקווים הישירים לברזיל וצ'ילה.