מנכ"ל משרד החינוך ופרופ' גמזו סיכמו: שנה"ל תיפתח כמתוכנן

פרסום ראשון: עמית אדרי ופרויקטור הקורונה סיכמו שהלימודים יחלו באחד בספטמבר • יו"ר ועדת הקורונה: לפי הנתונים אין סיבה להשאיר את תלמידי ד'-ו' בבית. גרוטו: יש להתחיל עם המתווה הנוכחי

זמן צפייה: 01:29

פרסום ראשון: מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי, ופרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו, סיכמו היום (שני) כי שנת הלימודים תיפתח כמתוכנן באחד בספטמבר, בצל מגפת הקורונה. אך יש לציין כי תיבדק האפשרות לדחות את פתיחת התיכונים בערים אדומות. בד בבד, ועדת הקורונה דנה היום בנתוני התחלואה בקרב ילדים.

יו"ר הוועדה, חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון, אמרה בדיון כי "על פי נתוני התחלואה אין סיבה להשאיר את תלמידי ד' עד ו' בבית". אולם, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו השיב כי הוא מציע להתחיל במתווה הנוכחי, ולשנות אותו במקרה הצורך אחרי החגים. עם זאת, הבהיר כי מתווה החזרה ללימודים בכיתות ג' עד ו' יעלה שוב בקבינט המומחים.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

הקצין שהכה מפגין נחקר במח"ש; תיעוד: שוטרת מכה אישה מבוגרת

סערה בארה"ב: גבר שחור לא חמוש נורה בגבו ע"י שוטרים • תיעוד

אזהרה למלון "הים האדום": "שילוב מסוכן של קטינים ואלכוהול"

התלמידים חזרו לבתי הספר
התלמידים חזרו לבתי הספר

בתוך כך, משרד המשפטים גיבש מתווה להתאמת החוזים בענף גני הילדים הפרטיים, לפיו במקרה של אי פעילות של הגן לתקופה של עד 14 יום, בשל סגר או בידוד, ניתן לקבוע כי ההורים יישאו בעלות שלא תעלה על 30% מגובה שכר הלימוד.

כזכור, לפני כשבוע משרד החינוך פרסם את התוכנית הפדגוגית לשנת הלימודים תשפ"א. על פי התוכנית, מספר הבגרויות יצומצם לשש בלבד שלוש מהבגרויות יהיו במתמטיקה, אנגלית ושפת אם, שתיים יהיו בנושאים הומניים ואחת במקצוע מוגבר.

כמו כן, החומר לבגרויות ימוקד, כאשר במתמטיקה 5-4 יחידות חומר הלימוד צומצם בכ-10%. ב-3 יחידות תתאפשר צבירת ניקוד, כדי להגדיל את סיכויי התלמיד להצליח בבחינה. במקצועות עברית, ערבית, אנגלית, ואשכול הומניסטיקה חומר הלימוד צומצם ב-30%.

בית ספר תיכון
בית ספר תיכון | צילום: רויטרס

מעבר לכך, בתחילת שנת הלימודים יושלם החומר הלימודי וסגירת פערים מהשנה הקודמת. כל בית ספר יעשה מיפוי פנימי לזיהוי פערים לימודיים ויעבוד על חיזוק מיומנויות הלמידה מרחוק: לשם כך, במסגרת הלמידה בתוך מוסדות החינוך, ייעשה תרגול של למידה דיגיטלית ולמידה שיתופית בכיתות.

פתיחת הלימודים בגנים שבהם התלמידים בגילי 3, ההגעה תהיה מדורגת בקבוצות קטנות, 6-5 ילדים, לפי לוח זמנים שתפרסם הגננת. הפעילות תהיה קצובה, וההורים ייפרדו מהילדים בפתח הגן, או שישהו בחצר כשהם עוטים מסכות. ביום השני ללימודים ההגעה תהיה מדורגת לשתי קבוצות, על פי לוח זמנים שתפרסם הגננת. ההורים ייפרדו מהילדים בפתח הגן, ובתום הפעילות יאספו את ילדיהם. החל מהיום השלישי פעילות הגן תהיה בין 14:00-08:00. בגנים שבהם הילדים בני 5-4 הפעילות תהיה רגילה, החל מהיום הראשון. מומלץ להכין סרטון קצר או מצגת, כדי להציג את הצוות, את מבנה הגן ואת המרכזים והחצר.

החזרה ללימודים בכיתות א' תעשה באמצעות הגעה מדורגת, בקבוצות של עד 10 תלמידים, כאשר לכל תלמיד יתלווה הורה אחד. קבלת התלמידים בבית הספר תתקיים במתחמים נפרדים, ובכל מתחם לא ישהו יותר מ-20 אנשים. תוכנית הלימודים תכלול בתחילתה השלמת תהליכים חסרים מתקופת הגן – ומייד בהמשך הקניית מיומנויות של קריאה וכתיבה.