פרץ ברקע איומי השביתה: "מקדישים מאמצים לפתוח שנת הלימודים"

לאחר הכרזת הסתדרות המורים על סכסוכי עבודה נגד משרדי האוצר והחינוך, הודיע שר החינוך כי נפגש עם השר כחלון במטרה לפתור את המשבר שעל הפרק. "משימתנו לפתוח בצורה חלקה את הלימודים"

רפי פרץ
רפי פרץ | צילום: חדשות 13

שר החינוך רפי פרץ הודיע היום (שני) כי הוא פועל לפתרון המשבר מול הסתדרות המורים, במטרה להביא לפתיחת שנת הלימודים כסדרה. "נפגשתי אתמול בצהריים עם שר האוצר, משה כחלון ובשעות הערב עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, אנחנו עמלים ומקדישים כל מאמץ כדי להביא לפתרון בימים הקרובים", אמר. "משימתנו לפתוח בצורה חלקה את שנת הלימודים ואני אומר לכם נפתור את המשבר ושנת הלימודים תפתח כסדרה".

כאמור, ביום ראשון הכריזה הסתדרות המורים על סכסוכי עבודה נגד משרדי האוצר והחינוך, עקב פגיעה מתמשכת בעובדי ההוראה. זאת, לאחר שהכריזה בשבוע שעבר על סכסוך עבודה בנושא הרפורמה בחינוך המיוחד. ייתכן וסכסוכי העבודה החדשים יובילו להשבתה אפשרית של פתיחת הלימודים ב-1 בספטמבר. הם הוכרזו שבועיים לפני המועד, ומעתה כבר לא ניתן להכריז על סכסוכים חדשים שישפיעו על פתיחת הלימודים.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, אמרה כי "ישנה פגיעה יומיומית במעמד ובזכויות של עובדות ועובדי ההוראה, דבר שישליך ישירות על טיב החינוך של התלמידים במערכת החינוך. הכרזנו על כמה סכסוכי עבודה בתחומים שבהם המשא ומתן עם משרד החינוך והאוצר הגיע למבוי סתום. בכל מקום שבו תהיה פגיעה באנשי החינוך שלנו - נפעל. לא נשקוט עד שלא יימצא פתרון לכל הסוגיות".

עוד בחדשות 13:

הסתדרות המורים הכריזה על סכסוכי עבודה נוספים מול הממשלה

הסתדרות המורים הכריזה: סכסוך עבודה בשל הרפורמה בחינוך המיוחד

כיתה - ארכיון
כיתה - ארכיון | צילום: getty images

ביום חמישי הוגשו לממונה הראשית על יחסי עבודה, עו"ד רבקה ורבנר כמה סכסוכי עבודה שבהם עוסקת הסתדרות המורים בתקופה האחרונה, בהם פנסיה, הרפורמה בחינוך המיוחד, מורות נודדות ומנהלי מרכזי מחוננים.

מטעם הסתדרות המורים נמסר כי משרד החינוך מבקש ליישם רפורמה בחינוך המיוחד כפיילוט במחוז צפון ללא היערכות ראויה. "המשרד לא משתף איתנו פעולה ומקבל החלטות חד צדדיות, דבר שלא מתקבל על הדעת. בנושא הפנסיה - ניסינו לנהל משא ומתן עם האוצר על הסדרת תנאי הפנסיה, אך טרם האוצר נענה לדרישתנו, נוסחה פשוטה וקלה לחישוב שהיא נגזרת מהמשכורת האחרונה".

עוד נמסר כי המורות הנודדות, שעובדות במספר רב של מוסדות חינוך, בעיקר עם תלמידים בעלי לקויות שמיעה וראיה, נדרשות לנדוד ממקום למקום ולא מקבלות את תנאי העבודה שלהם הן זכאיות. "בנוגע למנהלי מרכזי מחוננים, בחודש מארס הגענו להסכמות בנושא, שכן אנשי חינוך אלו עובדים ללא הסכם, אולם עד כה לא קיבלנו לידנו טיוטת הסכם להתייחסות".

תלמידים - ארכיון
תלמידים - ארכיון

"הכרזנו בדצמבר 2017 על סכסוך עבודה בנושא ימי המחלה. לאחרונה, בית הדין ביטל את צו המניעה מלהכריז על שביתה. לא ייתכן שיורידו לעובד הוראה 1.4 ימים בממוצע על יום מחלה אחד שהוא נעדר בגינו. במקביל, בנוגע להסכמי שכר של מנהלות אשכולות גנים ומפתנים, אנו מנהלים משא ומתן כבר חודשים, לאחרונה הגענו להסכמות עקרוניות, אולם טרם נחתם הסכם", נמסר. "לפני כשבועיים, הועברה אלינו טיוטה ראשונית של הסכם קיבוצי על ידי האוצר, שהגבנו אליה ובשלב זה אנו ממתינים להתייחסות האוצר - כך לפי הסתדרות המורים".

כאמור, ביום רביעי הכריזה הסתדרות המורים על סכסוך עבודה בנושא הרפורמה בחינוך המיוחד. זאת, על פי הודעת הארגון, בשל "התעלמות משרד החינוך מדרישות הסתדרות המורים", ונוכח היערכות בלתי מספקת, לדבריהם, בבתי הספר וגני הילדים. מדובר במהלך שעשוי להגדיל את סיכויי ההסתדרות לקבל אישור מבית הדין לעבודה להשבית את הלימודים ב-1 בספטמבר.