עד לדיון בהסדרת מעמדם: אזרחית הפיליפינים ובנה שוחחרו ממעצר

אופרסינה קואנקה ובנה מייקל ג'יימס, שנעצרו בשבוע שעבר ע"י משטרת האוכלוסין, שוחחרו עד לקיום הדיון בבקשה ההומניטרית. "נפלו פגמים מהותיים בשימוע. המעצר מסב נזק בריאותי לנער"

זמן צפייה: 00:27

אופרסינה קואנקה, אם ממוצא פיליפיני המתגוררת בישראל, ובנה מייקל ג'יימס שוחחרו היום (ראשון) ממעצר עד לדיון בהסדרת מעמדם. זאת, לאחר שנעצרו בשבוע שעבר על ידי פקחי ההגירה בביתם שביהוד. בהחלטת בית הדין כתב הדיין רג'א מרזוק: "נפל פגם מהותי בהליך השימוע ומתן ההחלטה בעניינם". עוד התייחס מרזוק למייקל ג'יימס וכתב כי "המעצר עשוי להסב לו נזק בריאותי שלא משרת את תכלית מעצרו".

האם ובנה, שעולה לכיתה ז' במסגרת חינוך מיוחד, שוחררו בתנאי שיתייצבו בדיון הבא, והובהר להם כי יורחקו במידה והליך הסדרת מעמדם יידחה.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

בפעם השנייה השבוע: אם פיליפינית וילדיה נעצרו ע"י פקחי הגירה

"לא פושעים": מאות תלמידים הפגינו נגד גירוש הילדים הפיליפינים

האם הפיליפינית ושני ילדיה שנעצרו הבוקר נשלחו לגירוש מיידי

בקשת המשפחה להסדרת מעמדם בישראל היא במסגרת הליך בקשה מטעמים הומניטריים. בסיכום דבריו, כתב מרזוק כי "לא ניתנה התייחסות עניינית לטענות בדבר מצבו של מייקל ג'יימס".

הפגנה נגד גירוש הילדים הפיליפינים, כיכר הבימה בתל אביב
הפגנה נגד גירוש הילדים הפיליפינים, כיכר הבימה בתל אביב | צילום: חדשות 13

כזכור, יום לאחר המעצר, הפגינו כמה מאות אנשים מול משרד הפנים בקריית הממשלה שבתל אביב במחאה על תחילת הגירוש של עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן, שנולדו וגדלו בישראל. המפגינים נשאו שלטים שנשאו סיסמאות כגון "לא מוותרים על מייקל", וכן "אל תגרשו את החברים שלי", וקראו לשר הפנים אריה דרעי להקפיא את הגירוש.

הפגנה במתקן יהלום שנתב״ג חבריו של קיאן בן העשר שעצור לפני גירוש
הפגנה במתקן יהלום שנתב״ג חבריו של קיאן בן העשר שעצור לפני גירוש | צילום: רונן לייבוביץ

יומיים לאחר שנעצרו מייקל ואמו, עצרה משטרת האוכלוסין וההגירה אם פיליפינית נוספת, ג׳רלדין אסטה, ושני ילדיה, קיאן בן העשר וקיאנה בת החמש, בביתם שברמת גן. לטענת מקורבים לאם, היא מתגוררת בארץ כבר 14 שנים ומעולם לא קיבלה צו גירוש או התרעה עם תאריך גירוש כפי שבדרך כלל נהוג לפני שמבצעים מעצר, ועל כן הופתעה כשהפקחים הגיעו לביתה. כרגע השלושה נמצאים במתקן של רשות האוכלוסין וההגירה בבית דגן, אך עדיין לא ברור אם יוצאו מיד לגירוש או שיקבלו צו עם תאריך לגירוש.

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, התייחס למעצרם בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "הנה, דבר אכזרי כזה. מוציאים את האמא ממררת בבכי, שני ילדים רועדים, שני תיקים עם קצת בגדים, וככה גומרים חיים של אנשים".