הוכפל התקציב לארגוני הנוער? לא לפי הנתונים

שר החינוך הצהיר אתמול כי הוסיף לתקציב ארגוני הנוער כ-16 מיליון שקלים, אולם מנתוני התקציב עולה כי התוספת קטנה בהרבה

בעקבות חשיפת חדשות 2 לפיה תקציב ארגון הנוער הגאה איגי יקוצץ ב-20% במקום ההכפלה שהובטחה לו, שר החינוך נפתלי בנט צייץ אתמול (רביעי) בטוויטר כי העלה את תקציב ארגוני הנוער מ-19 מיליון שקלים בשנת 2015 ל-35 מיליון שקלים בשנת 2016 - אולם תקציב "איגי" נפגע, במקום לגדול, בשל גידול מקביל שחל בכמות ארגוני הנוער הנתמכים על ידי משרד החינוך. אולם עיון בנתוני תקציב המדינה מעלה שהתמונה שמצייר שר החינוך אינה מדויקת, בלשון המעטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנתוני אתר "מפתח התקציב", תקציב ארגוני הנוער בשנת 2015 עמד למעשה על כ-29.5 מיליון שקלים, לא 19 מיליון. משכך, התוספת התקציבית שניתנה לא מהווה הכפלה, כי אם תוספת צנועה משמעותית. במשרד החינוך הסבירו כי "התקציב של כלל ארגוני הנוער עמד בתחילת 2015 על 19 מיליון שקל, בסוף 2015 הוא זינק ל-29 ובשנת 2016 הוא גדל ל-35 מיליון" - כלומר, ההחלטה על הגידול בתקציב קרתה בתקופה בה נפתלי בנט כלל לא שימש שר חינוך. ואכן, דוברו של שי פירון, שר החינוך הקודם, מסר כי אכן נעשתה העלאה תקציבית בזמנו, טרם השבעת הממשלה הנוכחית.

בנט נתן הבטחה ריקה

זאת ועוד - לשר החינוך כלל אין הסמכות להעביר כספים לארגון נוער ספציפי, אלא לכלל ארגוני הנוער, כפי שעולה מתקנת ארגוני הנוער במשרד החינוך. משכך, עצם ההבטחה שנתן השר לראשי ארגון הנוער הגאה הייתה הבטחה ריקה, כפי שהודה בעצמו באותו הציוץ: "איגי הוא ארגון נוער שמתוקצב מתוך 'דלי' משותף עם כלל הארגונים. אין דרך לתקצב ישירות ארגון בודד. [...] בינתיים נוספו ארגונים נוספים לאותו 'דלי' והכסף התחלק על פני יותר גופים".
[brightcove_iframe video_id='geim_vtr2_20161207_v1' autoplay='1' credit='צפו: פעילי "איגי" פונים לשר בנט' kid='' duration=''']

במשרד החינוך לא מסרו עד למועד פרסום כתבה זו את רשימת הארגונים המלאה שקיבלו תמיכה ממשרד החינוך בשנתיים האחרונות, אולם כן גילו כי מספר הארגונים הנתמכים עלה מ-17 ל-19, ומספר החניכים בהן עלה מ-139,747 ל-176,712. עם זאת, לא פורטה כמות החניכים בכל ארגון.

הפגנה נגד הקיצוץ בתקציב איגי, הערב
הפגנה נגד הקיצוץ בתקציב איגי, הערב

"שר החינוך, ח"כ נפתלי בנט כמו קודמו הגדיל את תקציב ארגוני הנוער ולשמחתנו עשה זאת בבסיס התקציב", נמסר ממועצת ארגוני הילדים והנוער. "עם זאת, כפי שהודענו כבר למעלה משנה לשר בנט, התוספת הזו אינה תואמת את הצרכים וכך בפועל ישנה שחיקה בתמיכת המדינה בארגונים רבים וביניהם איגי, תמיכה שגם כך נמוכה מאד ביחס להשקעה ולתרומה לחברה".

בנוסף, גם טענתו של בנט לפיה "אין דרך לתקצב ארגון יחיד" נתקלת בתגובות זועמות. "השר בנט יודע היטב לנהל את תקציב משרדו לצרכים שנראים לו חשובים", הטיחה חברת הכנסת מרב מיכאלי. "רק הבוקר קראנו על 136 מיליון שקלים שמצאו ללימוד יהדות בחו"ל, אבל לעמוד בהבטחות של עצמו קצת פחות. בידיו של בנט נתון החינוך לסבלנות ולקבלת האחר, ואני דורשת ממנו להפסיק להמציא נתונים ולמצוא את הכסף כדי לסיים את המשבר התקציבי שמאיים על פעילותו החשובה והקריטית של ארגון הנוער הגאה", הוסיפה.

''חוסר האונים - שטות גמורה''
''חוסר האונים - שטות גמורה''

"בנט יודע להפוך קרקע גנובה לכשרה, גרעין תורני לעמותה 'חברתית' וכל משרד ממשלתי לסניף מפלגתי", הטיח יונתן לוי, פעיל בקהילה הגאה ועמית מחקר במכון מולד. "כל מי שמכיר את האופן שבו הבית היהודי משתמשים כבר שנים בכספי ציבור, מבין שחוסר האונים של שר החינוך הוא שטות גמורה".