אם הילד שספג התעללות בגן: "המטפלת קשרה אותו במשך 36 דקות"

ניקול דניאל חגבי, שבנה בן השנתיים נקשר לכיסא בפעוטון והושאר לבדו גם לאחר שנפל, הגיעה להפגנה מול הגן ואמרה לחדשות 13: "מאחלת לה גזר דין מוות" • בראשון: הפגנה ב-6 מוקדים ברחבי הארץ

זמן צפייה: 05:39
ניקול דניאל חגבי, אם לפעוט שהיה קורבן להתעללות בגן בראש העין, סיפרה הערב (חמישי) לחדשות 13 כי בנה היה קשור לפרק זמן ארוך. "אתם ראיתם שתי דקות, אני הייתי בתחנת משטרה וראיתי את הילד שלי קשור במשך 36 דקות. גם כשהציעו להריץ אמרתי שאני רוצה לראות הכל. 36 הוא שכב קשור עם הידיים מאחורי הגב, הוא נפל לרצפה והגן מתנהל כרגיל. אף אחד לא ניגש אליו". חגבי הגיעה הערב לגן "בייבי לאב" בו למד בנה בן השנתיים, והפגינה לצד הורים נוספים נגד ההתעללות, שתיעודה נחשף מוקדם יותר. השבוע הוגשה נגד מעודה הצהרת תובע, ובשבוע הבא צפויה הפרקליטות להגיש נגדה כתב אישום בגין התעללות בחסרי ישע. "אני מאחלת לה גזר דין מוות", אמרה חגבי. "זה בחלומות, אבל זה מה שאני מאחלת לה". ביום ראשון תתקיים מחאת הורים בשישה מוקדים ברחבי הארץ, בהם קריית הממשלה שבתל אביב ומעון ראש הממשלה שבירושלים. במסגרת המחאה, דורשים ההורים להחמיר את הענישה למטפלות המתעללות ולהגביר את ההרתעה, לחייב תנאי סף למטפלות, להכפיף חובת יציאה להכשרות שונות ולעגן את תקנות הפיקוח. עוד בחדשות 13: קושרת לכיסא ומצליפה: כך התעללה המטפלת מראש העין בפעוטות "חנקה עם מגבת": הוארך מעצר המטפלת מראש העין החשודה בהתעללות "הכתה מכות רצח": עדויות מפרשת ההתעללות בפעוטון בראש העין
ניקול דניאל חגבי
ניקול דניאל חגבי | צילום: חדשות 13
"זה תקופה ארוכה אנחנו מרגישים סחבת של הממשלה וכתיבת התקנות בחוק הפיקוח, ובינתיים מדי יום אנחנו נחשפים למקרים בהם יש התעללות של אנשי צוות בילדים", הצהיר אחז אגם, יו"ר ועד הורי הגנים הארצי וממארגני המחאה. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות דבר. כל יום שעובר שבו אנחנו לא מקדמים שמירה על הילדים, מוסיפה עוד קורבנות". במהלך החקירה נעצרה גם סייעת שעבדה בגן, ומחקירתה עלה חשד כי הייתה עדה למקרי ההתעללות של הגננת בילדים ואף נקטה בעצמה באלימות כלפי הפעוטות בגן. הסייעת שוחררה בתנאים מגבילים ובהם מעצר בית. בסרטונים ממצלמות האבטחה שפורסמו היום ניתן לראות את כרמל מעודה, המטפלת מראש העין החשודה בהתעללות בפעוטות, קושרת את הפעוטות לכיסא כשידיהם קשורות מאחורי הגב, מצליפה בהם באמצעות מגבת, אוחזת אותם באלימות ובועטת בהם. עדויות ממקרי ההתעללות בגן נחשפו לראשונה בחדשות 13. בתיעוד ניתן לראות כיצד מעודה מרימה פעוטות בחוזקה, מטילה אותם על הכיסא באלימות וקושרת את ידיהם מאחורי הגב. בסרטון נוסף מתועדת מעודה ניגשת לפעוט היושב בכיסא, תופסת בצווארו ודוחפת אותו אחורנית עד שהוא נופל.
כרמל מעודה
כרמל מעודה, החשודה בהתעללות בפעוטות
בסרטון נוסף ניתן לראות את מעודה מרימה פעוט באלימות, ומטילה אותו אל תוך לול התינוקות. בהמשך, היא מתועדת כשהיא מתיישבת על פעוטות השוכבים על מזרון, מכסה את ראשם בבד, אוחזת בראשם ובידיהם, מצליפה בהם במגבת ובועטת בהם. עוד עולה מהחקירה כי הגננת נהגה להעמיד את הפעוטות דקות ארוכות כשפניהם מופנות אל הקיר, ולהאכיל אותם בקיא שפלטו. "בחקירה עלה החשד שהגננת פעלה באלימות ובהתעללות שיטתית כלפי פעוטות בגן – ילדים בגילי שלושה חודשים עד שלוש", סיפרה החוקרת רס"ל פריידי קמינצקי. "היא הכתה אותם בידיה, באמצעות מגבת, הניפה פעוטות באוויר והטיחה אותם למזרון כאילו היו צעצוע. במקרים נוספים החשודה קשרה ילד בחבל דקות ארוכות כשידיו מאחורי גבו, וגם כשנפל המכיסא ידיו של הילד נותרו קשורות. בתחילת השבוע יוגש נגדה כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים".
תיעוד של כרמל מעודה הגננת המתעללת מראש העין
תיעוד של כרמל מעודה הגננת המתעללת מראש העין | צילום: דוברות המשטרה
בעקבות חשיפת מקרי ההתעללות בפעוטות ובילדים, ביום ראשון תתקיים מחאת הורים בשישה מוקדים ברחבי הארץ, בהם קריית הממשלה שבתל אביב ומעון ראש הממשלה שבירושלים. במסגרת המחאה, דורשים ההורים להחמיר את הענישה למטפלות המתעללות ולהגביר את ההרתעה, לחייב תנאי סף למטפלות, להכפיף חובת יציאה להכשרות שונות ולעגן את תקנות הפיקוח. "זה תקופה ארוכה אנחנו מרגישים סחבת של הממשלה וכתיבת התקנות בחוק הפיקוח, ובינתיים מדי יום אנחנו נחשפים למקרים בהם יש התעללות של אנשי צוות בילדים", הצהיר אחז אגם, יו"ר ועד הורי הגנים הארצי וממארגני המחאה . "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות דבר. כל יום שעובר שבו אנחנו לא מקדמים שמירה על הילדים, מוסיפה עוד קורבנות".