הזמר הראל סקעת: אל תתגייסו ואל תשלמו מסים

המדינה טענה כי אין לשנות את החוק כך שיאפשר גם לזוגות חד מיניים לאמץ בישראל, מחשש ל"תחושת חריגות והעמסת מטען על הילד". הזמר הראל סקעת זעם וקרא לנוער גאה לא להתגייס

הראל סקעת, ארכיון (Yonatan Sindel/Flash90)

עמדת המדינה, שמתנגדת לאימוץ ילדים על ידי זוגות חד מיניים, עוררה סערה במערכת הפוליטית וגם בקרב דמויות בולטות בקהילה הגאה בישראל. הזמר הראל סקעת התנגד בחריפות - ואף קרא לחברי הקהילה הגאה לא לשלם מסים ולא ללכת לצבא כאות מחאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפוסט שפרסם אמש (ראשון) התייחס סקעת לאנשי ארגון "איגי" (ארגון הנוער הגאה) בבאר שבע, בפניהם העביר הרצאה, והוסיף: "יום יבוא עוד כמה שנים ותצטרכו להתגייס לצבא ולתרום את חלקכם. בתור ישראלי ששרוף על המדינה שלו וגאה להיות יהודי ומדבר על זה מעל כל במה בעולם, שירת בגאווה בצבא, זה שבן זוגו רב סרן בצה"ל ומשרת קרוב לחודש בשנה עד היום, אני קורא לכם לא להתגייס לצבא!".

סקעת הוסיף וקרא "לא לשלם מיסים על הכסף שתרוויחו בקרוב, בכלל, כל חובה שהמדינה מבקשת מכם למלא פשוט תשימו *** - כי זה מה שהיא שמה עליכם בכל הקשור לזכויות השוות שמגיעות לכם. לכו ותפזרו את כל הטוב הרב שיש לכם לתת מכל הבחינות במקומות שמקבלים אתכם ולא היכן שלא".

עוד מחה הזמר על התנהלות הפוליטיקאים בנושא, ובראשם שרת המשפטים איילת שקד - שמשרדה ניסח את עמדת המדינה, יחד עם משרד הרווחה. "גברת איילת שקד ושאר פוליטיקאים פחדנים מאין כמוכם, אתם לא שווים אותנו. והלוואי ומיליוני האנשים שפקדו את תל אביב במצעד הגאווה האחרון על מנת שתוכלו להתהדר בקבלה הפגומה שלכם בפני העולם הנאור, יהפכו כוח אלקטוראלי ויעיפו אתכם משם כבר. יש פה דור חדש שלא יסבול את הצביעות הזו עוד הרבה זמן".

המדינה נגד זוגות גאים (רויטרס)
המדינה נגד זוגות גאים (רויטרס)

"להימנע מהעמסת מטען נוסף על הילד המאומץ"

אתמול פורסמה תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ, שהוגשה בשבוע שעבר, לקראת דיון שיתקיים בסוגיה ביום חמישי. לפי נימוקי המדינה, במקרה של ילד שנמסר לאימוץ, "רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת 'מטען נוסף' על הילד".

המרכז הרפורמי לדת ומדינה ועמותת אבות גאים עתרו לבג"ץ כדי לאפשר גם לזוגות ידועים בציבור וגם לבני זוג בני אותו מין לאמץ, בעוד החוק העדכני אומר כי "אין אימוץ אלא על ידי איש ואשתו יחד". המדינה ציינה כי בעבר נקבע כי ידועים בציבור יוכלו לאמץ, ללא צורך בשינוי החוק, אך כי הוחלט שלא לשנות את החוק כך שיאפשר גם לזוגות חד מיניים לאמץ.

"לשם הושטת הסעד המבוקש נדרש תיקון חקיקה מתאים", נכתב בעמדת המדינה. "לשון החוק המפורשת אינה מאפשרת את הפרשנות המבוקשת על ידי העותרים. על כן הזירה המתאימה להעלאת הטענות היא בבית המחוקקים".

עוד נכתב בעמדת המדינה כי "השירות למען הילד לא המליץ על שינוי הדין מכיוון שהתפיסה בשירות היא ש'הילד הנמסר לאימוץ נושא תחושה של חריגות', ולכן רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת מטען נוסף על הילד, בדמות השמתו בתא משפחתי שנתפס בחברה הישראלית עדיין כתופעה חדשה ושונה".

בית המשפט העליון ידון בעתירה השבוע (פלאש 90, יוסי זמיר)
בית המשפט העליון ידון בעתירה השבוע (פלאש 90, יוסי זמיר)

עו"ד ריקי שפירא רוזנברג, המייצגת את העותרים מטעם המרכז הרפורמי לדת ומדינה, בירכה על ההחלטה לאפשר לזוגות ידועים בציבור לאמץ, אך הוסיפה כי "אנו מצרים צער רב על כך שהמדינה דבקה בפרשנות לפיה חוק האימוץ אינו מאפשר לזוגות בני אותו המין זכות לאימוץ כמו כל זוג של איש ואישה. זוהי פרשנות בלתי חוקתית של חוק האימוץ, העומדת בניגוד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו ועיקרון השוויון. המשמעות של החלטה זו היא שלעניין אימוץ המדינה רואה זוגות בני אותו המין כזוגות סוג ב'".

אודי לדרגור, יו"ר עמותת אבות גאים, השתמש במילים חריפות עוד יותר. "ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על משפחות להט"ביות, לא פחות", אמר. "שוב ושוב אנחנו נתקלים באטימות הלב והשכל של נציגי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. מדהים בעיניי שמדינת ישראל מוכנה להשקיע משאבים עצומים בהליכים משפטיים, שכל מטרתם היא התנכלות והתעללות במשפחות להט"ביות, במקום להפנות משאבים אלו להטבת חיי האזרחים".

"לשרת המשפטים ולשר הרווחה, שהודיעו השבוע לבג"ץ על דרישתם להמשך האפליה של זוגות להט"בים, שמור פרק חשוך במיוחד בספר ההיסטוריה של קהילת הלהט"ב בישראל", הוסיף לדרגור.