היועמ"ש ופרקליט המדינה: "להבדיל בין עמדה אישית למקצועית"

במכתב חריג ששיגרו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לעובדי הפרקליטות אחרי הזעם שעוררה עמדת המדינה, מבהירים השניים כי הם "מודעים לתחושות הקשות שהנושא עורר ומבינים אותן"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן פרסמו הערב (שלישי) מכתב הבהרה חריג לכלל עובדי הפרקליטות בתגובה לסערה שעוררה עמדת המדינה בעניין סוגיית האימוץ על ידי זוגות חד-מיניים. "אנו מודעים לתחושות הקשות שהנושא עורר ומבינים אותן, אך יש להבדיל בין עמדותינו האישיות בסוגיות חברתיות ערכיות, לבין חובתנו המקצועית כפרקליטים להביא לפני בית המשפט את עמדת המדינה", נכתב בפנייה. זמן קצר קודם לכן הודיע בג"ץ על דחיית הדיון בנושא לאמצע חודש ספטמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המכתב נועד להשיב לתגובות הנזעמות שביטאו היום פרקליטים רבים בעקבות נוסח תגובת המדינה. "הפרקליטות ומשרד המשפטים בכללותו תמיד היו ותמיד יהיו בית חם לכל גווני האוכלוסייה, וברור כי אוכלוסיית הלהט"ב המועסקת במשרד היא חלק בלתי נפרד מאתנו", הבהירו בכירי התביעה הכללית.

על אף הדברים, מנדלבליט וניצן טענו כי עמדת המקצועית חייבה אותם להשיב כפי שהשיבו. "לא ניתן לפרש את החוק כמאפשר אימוץ על-ידי זוג חד מיני, נוכח לשון החוק הברורה הנוקטת במילים: 'אין אימוץ אלא על-ידי איש ואשתו יחד'", הבהירו, ובהמשך הטילו את האחריות לשינוי המצב על המחוקקים. "משזהו המצב החוקי, הוסיפה העמדה והבהירה, כי הדרך להתיר אימוץ לזוגות חד מיניים כבקשת העותרים, צריכה להיות מוכרעת במגרשו של המחוקק, ובפרט כשמדובר בנושא הרגיש של אימוץ ילדים".

בג"ץ דחה את מועד הדיון עד לחודש ספטמבר

מוקדם יותר הערב דחה בית המשפט העליון את מועד הדיון בנושא אימוץ על-ידי זוגות חד מיניים. הדיון, שהיה אמור להתקיים ביום חמישי הקרוב נדחה ל-19 בספטמבר לאחר בקשתו של שר הרווחה חיים כ"ץלמתן ארכה לטובת "בחינה מחודשת של הסוגייה". זמן קצר לפני ההודעה על הדחייה, מסרו העותרים כי הם מתנגדים לדחיית הדיון בשלושה חודשים, כפי שביקש השר כ"ץ, אך הבהירו כי יתמכו במתן צו על תנאי למשך 30 יום.

בקשת השר כ"ץ לדחות את הדיון הגיעה בעקבות הסערה שעוררה עמדת המדינה, שהתנגדה לאימוץ ילדים על ידי זוגות חד מיניים. בפנייתו הסביר כ"ץ כי הבקשה נועדה לכך "שגורמי המקצוע יבחנו את הנושא מחדש ויביאו בחשבון את כלל השיקולים העומדים על הפרק". בהסתדרות הפסיכולוגים הבהירו במכתב לכ"ץ: "גידול ילדים במשפחות להט"ביות לא פוגע בבריאות נפשית בקרב ילדים".

''לערוך רפורמה''. השר כץ (Flash90)
''לערוך רפורמה''. השר כץ (Flash90)

עוד כתב כץ בבקשת הדחייה לבג"ץ כי "נדגיש כי תיושם הרפורמה בשירותי האימוץ על מנת לייעל את התהליך לטובת כלל האזרחים הרוצים לאמץ במדינת ישראל". אתמול, יממה לאחר פרסום העמדה, הבהיר כץ באופן חריג כי "הניסוח היה כושל". בתגובת המדינה לבג"ץ, שנוסחה על ידי משרדי הרווחה והמשפטים, נכתב כי "רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת 'מטען נוסף' על הילד".

"לצערנו הניסוח שהוגש לבג"ץ היה ניסוח כושל שראוי שלא ייאמר", נמסר אתמול מלשכתו של שר העבודה והרווחה. "לשר אין כל כוונה למנוע או לשלול את היכולת לאמץ מקבוצה כזו או אחרת".

עוד נמסר מלשכת השר כץ כי "מדיניות השר לגבי אימוץ, כפי שנתקבלה על ידי משרד המשפטים ומשרד הרווחה, היא שיש לערוך רפורמה מקיפה בשירותי האימוץ ובמקביל להשקיע יותר בטיפול בקהילה. הרפורמה חיונית משום שמשך הזמן הממוצע עד לאימוץ ילד בישראל כולל אימוץ מחו"ל עומד על יותר מ-7 שנים, ובכל שנה נמסרים לאימוץ 100 ילדים בלבד".

יצביע נגד הקואליציה. אוחנה (Yonatan Sindel ,Flash90)
יצביע נגד הקואליציה. אוחנה (Yonatan Sindel ,Flash90)

בעקבות הסערה: ח"כ אוחנה יצביע נגד הקואליציה

מוקדם יותר היום הודיע חבר הכנסת אמיר אוחנה (ליכוד) כי בעקבות הסערה שהתעוררה בתגובה לעמדת המדינה בנושא אימוץ בידי זוגות להט"בים, הוא לא יצביע עם הקואליציה עד שתשונה העמדה - והודיע על כך ליו"ר הקואליציה דוד ביטן. אוחנה הוסיף וכינה את עמדת המדינה בנושא "קו פרשת המים".

"מדובר בהחלטה לתקן עוול ארוך שנים - כזה שהתחולל לא רק תחת כהונתו של שר הרווחה הנוכחי, אלא גם תחת כהונתם של שרי רווחה מיש עתיד וממפלגת העבודה", הוסיף אוחנה, בפוסט אליו צירף תמונה משפחתית עם בן זוגו וילדיהם. "אני מודיע בזאת שעד שההחלטה לא תשונה מהותית ולא סמנטית ונושא האימוץ ייבחן בכל מקרה לגופו ובאופן שיוויוני שאיננו מפלה קטיגורית בין הורים מיועדים להט"ביים לכאלה שאינם – לא אצביע עם הקואליציה".

אתמול כתב אוחנה בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא "פועל מאחורי הקלעים" בנושא. בפוסט שכתב אתמול הדגיש אוחנה כי "התיקון לא צריך להיות סמנטי - הוא צריך להיות מהותי, ולכך אמשיך לפעול". הוא הוסיף כי "היכולת לספק לילד את כל צרכיו החומריים והרגשיים, אינה תלויה בנטיה מינית או בזהות מגדרית".

"תחושה של חריגות"

תשובת המדינה הוגשה בתגובה לעתירה לבג"ץ, שהוגשה בשבוע שעבר, לקראת הדיון בסוגייה שהיה אמור להתקיים ביום חמישי. לפי נימוקי המדינה, במקרה של ילד שנמסר לאימוץ, העברתו לזוג גאה עלולה להוות "מטען".

עוד נכתב בעמדת המדינה כי "השירות למען הילד לא המליץ על שינוי הדין מכיוון שהתפיסה בשירות היא ש'הילד הנמסר לאימוץ נושא תחושה של חריגות', ולכן רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת מטען נוסף על הילד, בדמות השמתו בתא משפחתי שנתפס בחברה הישראלית עדיין כתופעה חדשה ושונה".

אילוסטרציה (123RF)
אילוסטרציה (123RF)

בהסתדרות הפסיכולוגים שיגרו הבוקר מכתב לשר הרווחה ובו הסבירו כי "עמדת המדינה ומשרד הרווחה עומדת בסתירה לממצאים מעולם מחקרי משמעותי ועשיר". עוד כתבו במכתב כי "גידול ילדים במשפחות להט"ביות לא משפיע באופן שלילי על בריאות נפשית בקרב ילדים ואינו פוגע בהתפתחותם הפסיכולוגית והרגשית".

"הורות נמדדת ביכולת להעניק אהבה בלתי תלויה, יציבות רגשית, גבולות וביטחון לילד", הוסיפו במכתב. "על כן הכרחי להמשיך ולבדוק לטובת הילד את 'המסוגלות ההורית' של המבקשים לאמצו, בדגש על התאמתם האישית והאישיותית וללא התייחסות 'כובלת' של שיקולי מגדר , נטייה מינית וכו'".