מדוע האזרחית הפיליפינית וילדיה שוחררו ממעצר דרך יציאה צדדית?

עשרות חיכו לקיאן בן העשר, אמו ג'רלדין ואחותו קיאנה מחוץ לתא המעצר בנתב"ג, אך לשכת ההגירה העבירה את השלושה לטרמינל 3. "ניסו להבריח אותם, הזוי לחלוטין"

זמן צפייה: 00:47

עשרות בני אדם חיכו היום (שלישי) מחוץ לתא המעצר בנתב"ג לאזרחית הפיליפינית ושני ילדיה ששוחררו ממעצר. אולם, הנוכחים נאלצו לחכות זמן, ורק לאחר כשעה הבינו שלשכת ההגירה העבירה את קיאן בן העשר, אמו ג'רלדין ואחותו קיאנה ביציאה צדדית, ושלחו אותם לטרמינל 3. "אני מחכה פה כדי לוודא שהם קיבלו את כל מה שצריך, לא ראיתי דבר כזה", סיפרה חיה מנע, עורכת דינה של המשפחה. "ניסו להבריח אותם, הזוי לחלוטין".

לעוד כתבות בנושא >> 

בית הדין קבע: האזרחית הפיליפינית וילדיה יגורשו תוך 45 ימים

"לא פושעים": מאות תלמידים הפגינו נגד גירוש הילדים הפיליפינים

האם הפיליפינית ושני ילדיה שנעצרו הבוקר נשלחו לגירוש מיידי

קיאן ומשפחתו בנתב''ג
קיאן ומשפחתו בנתב''ג | צילום: דודי לזר, חדשות 13

קיאן בן העשר סיפר לאחר שחרור כי "אני מתרגש, לא ידעתי שזה יקרה ושאנחנו הולכים הביתה. זה כיף, כל העצב נעלם לי. אני ממש מתרגש להיות עם החברים שלי שוב".

רשות האוכלוסין מסרה בתגובה כי "התקבלה החלטת בית הדין, ונפעל על פיה".

קיאן ומשפחתו עם עורכת הדין המייצגת אותם
קיאן ומשפחתו עם עורכת הדין המייצגת אותם | צילום: דודי לזר, חדשות 13

מוקדם יותר היום, דחה בית הדין לעררים בתל אביב את הערר שהוגש בשם האם הפיליפינית ג'רלדין אסטה, ושני ילדיה קיאן בן העשר וקתרין בת החמש שנולדו בארץ, וקבע כי הם יגורשו מישראל בתוך 45 ימים. עם זאת, הסכים הדיין לשחרר את השלושה ממעצר, בערבות בסך 15 אלף שקלים.

הדיין אילן חלבגה אמר כי החליט על פרק זמן של כחודש וחצי עד לעזיבת המשפחה את הארץ, במטרה לאפשר לה להסדיר את ענייניה ולעתור לבית המשפט המחוזי כנגד הגירוש. עו"ד חיה מנע שמייצגת את המשפחה, מסרה כי בכוונתה לערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי.

המכתב שכתב קיאן
המכתב שכתב קיאן | צילום: חדשות 13

כזכור, לפני כשבוע נעצרו ג׳רלדין וילדיה בביתם שברמת גן - ונשלחו למתקן המעצר יהלום בנתב"ג לקראת גירוש מיידי. מקורבים לאם שמתגוררת בארץ כבר 14 שנים טענו שהיא מעולם לא קיבלה צו גירוש או התרעה עם תאריך גירוש כפי שבדרך כלל נהוג לפני ביצוע מעצר, ועל כן הופתעה כשהפקחים הגיעו לביתה.

יום לאחר המעצר, הפגינו חבריו של קיאן בבית ספרם ברמת גן, וכן מול מתקן המעצר בנתב"ג בו שהתה המשפחה. בני העשר יצאו לפני כמה שבועות לחופש הגדול ככל בני גילם ברחבי הארץ, ומאז שבוע שעבר החליטו להירתם למאבק נגד גירוש חברם לכיתה. הילדים נשאו שלטים שעליהם נכתב "הימין חזק על ילדים", ו"אל תגרשו את קיאן – כולנו משפחה אחת", וקראו קריאות נגד שר הפנים דרעי שהורה על המהלך.

במהלך ההפגנה בנתב"ג העביר קיאן לחבריו מכתב, בו רשם: "אני ישראלי ולא בא לי ללכת לפיליפינים. אני רוצה להישאר בישראל, ואני אוהב אתכם. לא בא לי לעזוב". אמו של אחד מתלמידי הכיתה, רועית לייטנר, סיפרה כי "ילדי והורי הכיתה נסערים וחוששים לשלומו של קיאן ושל אחותו, קיאן הוא ילד ישראלי לכל דבר". לייטנר הוסיפה כי היא מודאגת מהמסר שיעביר הגירוש לשאר ילדי הכיתה. "מעשה גירוש הילדים משאיר חור עצום אצל בני הכיתה ומעלה שאלות רבות. האם בשם החוק נוכל לאבד את האנושיות?".