עקב המתיחות בדרום: תלמידי עוטף עזה יקבלו הארכת זמן בבגרויות

לנוכח המצב הביטחוני הנחה השר בנט להאריך את זמן הבחינות ב-25% לכ-2,200 תלמידים בשדות נגב, שער הנגב, חוף אשקלון, אשכול ובשדרות. "לא צריכים לשלם מחיר על המצב"

תלמידי תיכון, אילוסטרציה
תלמידי תיכון, אילוסטרציה | צילום: חדשות 13

שר החינוך נפתלי בנט הנחה היום (ראשון) את מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב להעניק הארכת זמן בבחינות הבגרות הקרובות לתלמידי עוטף עזה. בנט קיבל את ההחלטה לאור המתיחות בדרום בשבועות האחרונים והורה להאריך ב-25% כל שעת בחינה, כלומר כ-15 דקות, ל-2,200 תלמידים במועצות האזוריות שדות נגב, שער הנגב, חוף אשקלון, אשכול ובעיר שדרות.

"תלמידי ישראל בדרום הארץ קמים באמצע הלילה לממ"ד, חיים בצל אזעקות ומפתחים חרדות שמשפיעות על הציונים", מסר בנט בהצהרה לתקשורת. עוד כתב השר כי "חובתנו כממשלה לסייע להם. הם אינם אשמים במצב הביטחוני מול חמאס ברצועת עזה ולא צריכים לשלם עליו את המחיר".

ביום חמישי שעבר הקימו תושבי עוטף עזה עיר אוהלים בשדרות רוטשילד, כשהדרישה המרכזית שעומדת בראש המחאה היא שוויון בביטחון. מיה ביידר, תושבת קיבוץ אור הנר בעוטף עזה, הסבירה על ההחלטה להקים מאהל מחאה: "אנו פונים לכל מי שצריך וחייב לקחת אחריות על המצב שקורה בנגב המערבי. זה פשוט מאוד, אנחנו לא מסוגלים לחיות בצורה הזאת". ביידר התייחסה גם לבחירות הקרבות, וציינה כי לא מדובר במחאה בעד צד פוליטי מסוים: "לא מעניין אותי אם הפתרון יגיע מראש ממשלה מהשמאל או הימין, מעניין אותי שקט ושלום. מאסנו בדיבורים והבטחות, אנחנו רוצים פתרון". את הדברים אמרה ביידר בתוכנית "שש".

לכתבות נוספות בנושא:

המתיחות בדרום: "חמאס והג'יהאד הקפיאו את פעולות הטרור בגבול"

חמאס: "מכחישים את הידיעה על עסקה להחלפת אסירים עם ישראל"

"מאסנו בהבטחות": תושבי עוטף עזה הקימו מאהל מחאה בת"א

מאהל תושבי עוטף עזה ברוטשילד
מאהל תושבי עוטף עזה ברוטשילד | צילום: איתי פכטר

לשאלה איך חווים תושבי עוטף עזה את העובדה שמערכת הבחירות אינה מתמקדת במצוקה שלהם, על אף ההתקפות הבלתי פוסקות על אזור מגוריהם, אמרה ביידר כי "זה עצוב. זאת עוד הוכחה לכך שאנחנו אזרחים סוג ב', שלא רואים אותנו, ושאנחנו שקופים. על אף שאנחנו קרוב ל-90 אלף תושבים, אנחנו צריכים להגיע עד תל אביב כדי שיראו אותנו"

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, התייחס בסוף השבוע למאמצי הרגיעה מול ישראל ואמר כי "אנחנו חוזים במגמה חיובית בשיחות ההסדרה עם ישראל". "לא נפסיק לצאת להפגנות על הגדר בימי שישי, עד שתסתיים השליטה הישראלית ברצועה", הוסיף הנייה. את הדברים אמר בדרשת יום שישי שנשא בבית לאהיא. כמו כן, התייחס הנייה לבחירות בישראל: "אנחנו עם שנמצא תחת כיבוש. נמשיך לדרוש את המגיע לנו מכל ממשלה ישראלית שתקום, בלי קשר למנצח בבחירות. מדובר בבחירות פנימיות בישראל והן לא מעניינות אותנו במיוחד בתור פלסטינים".
עימותים של פלסטינים עם כוחות הביטחון בעזה
עימותים של פלסטינים עם כוחות הביטחון בעזה | צילום: ללא קרדיט
ביום רביעי שעבר, מסרו מקורות יודעי דבר לעיתון הפלסטיני "אל-קודס", כי הפלגים הפלסטיניים ובמיוחד חמאס והג'יהאד האסלאמי, הודיעו לפעילים שלהם על הקפאה של כל האמצעים הקשים שבהם נעשה שימוש בגבול הרצועה. במסגרת ההשהייה, הוחלט על הקפאת ההפגנות הליליות על הגדר והפסקת הפרחת בלוני התבערה והנפץ לעבר העוטף. כמו כן, המקורות טענו כי מזה כמה ימים לא התקיימו הפגנות ליליות וכעת הוחלט להפסיקן באופן מלא, זאת מכיוון שיישום ההבנות על הקלת המצור על עזה מתבצע באופן טוב וללא מכשולים.

במקביל, באתר "אל-ערבי אל-ג'דיד" דווח כי גורמים בחמאס חשפו כי נוסף להתחייבות להפסקת התקיפות, הסכם הרגיעה כולל שיחות מתקדמות לגבי אפשרות לעסקה לחילופי שבויים. עוד דווח כי ממשלת ישראל לחצה לבצע את העסקה טרם הבחירות, אך בחמאס מתנגדים להתחיל במשא ומתן על חילופי שבויים לפני שישוחררו מחדש אסירי עסקת שליט.

img_figure src="https://media.reshet.tv/image/upload/v1554402290/cb_import_33597.jpg" name=" תקיפת צה"ל ברצועה" desc=" תקיפת צה"ל ברצועה" credit=" ללא קרדיט" ratio="1.92"]

נוסף על כך, המקורות ציינו כי אם עסקה כזו תצא לפועל, היא לא תהיה מוגבלת רק לשחרור אסירים, אלא תכלול גם הקלות עבור אסירים שישראל תסרב לשחרר. עוד מסרו המקורות כי במהלך ביקורה במצרים של משלחת חמאס, בראשותו של ראש הלשכה המדינית אסמאעיל הניה לפני כחודש, התבצעו פגישות עם בכירי המודיעין המצרי בנוגע לאפשרות להוציא לפועל עסקה לחילופי שבויים.