"ארגון המורים הפך למאפיה"

עוד ועוד מורים יוצאים נגד יו"ר הארגון רן ארז ואומרים כי התנהלותו כוחנית ועבריינית

ארגון המורים התאפיין תמיד בסכסוכים פנימיים, אבל נדמה שהרוח הרעה שם מתגברת. לדברי מורים רבים, יושב הראש רן ארז, ברצותו מכריז על עיצומים וברצותו מפסיקם - בלי להתייעץ או להתריע. מורים אחרים מתלוננים על סתימת פיות ומפחדים להביע את דעתם על התנהלות הארגון. מורות ומורים טוענים שמדובר בהתנהלות "כמעט עבריינית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

40

דוגמה לאווירה העכורה בארגון המורים היא תביעה שהוגשה נגד המורה חן לוי, שכתבה פוסט נגד הארגון. "הגיע לחדר המורים נציג של הארגון והמורים התחילו לשאול שאלות", שחזרה לוי. "ביקשנו שיקשיב לנו כדי להיטיב עם התנאים והוא אמר 'אתם מדברים שטויות', 'אנחנו יודעים הכל' - ואז כתבתי על זה פוסט. האם אנו צריכים להיות חברים בארגון שמזכיר מאפיה?".

הפוסט הזה עלה לחן בתביעה אישית מבית הדין של הארגון. אבל היא הייתה רגועה, הרי לכל מורה שחבר בארגון המורים מגיע ייצוג של עורך דין במקרה שייתבע. אבל את חן תובע הארגון עצמו, שלא מאפשר לה להנות מהזכות הזו.

הנה דוגמא נוספת - בחודשים האחרונים יו"ר הארגון רן ארז החליט לנקוט בעיצומים מול משרד החינוך ולבטל את הטיולים השנתיים. בדיון בבית הדין לעבודה כותב השופט "הודיע ארגון המורים כי טרם החל בעיצומים ולא ינקטו על ידי ארגון המורים עיצומים בכל הנוגע לביצוע פעילות חוץ בית ספרית וזאת עד ליום 13.11.2016".

בניגוד להחלטה הזו, ב-10 לחודש ארז שולח למורים מכתב: "לאור השמועות המופצות הרינו להדגיש שהעיצומים נמשכים". ארז ממרה את פיו של בית המשפט והעיצומים נמשכים עד 30 בנובמבר אז יוצאת הודעה - "ישנן הסכמות, העיצומים מבוטלים".

מורים טוענים: ארז סותם פיות (רויטרס)
מורים טוענים: ארז סותם פיות (רויטרס) | צילום: מורים טוענים: ארז סותם פיות (רויטרס)

למרבה הפלא, 4 ימים אחר כך ביום ראשון האחרון, ארז מכריז על עיצומים חדשים - שביתה בתיכונים. באמצע הלילה בית הדין מבטל את השביתה הזו.

"יש לי המון סיפורים שאני יכולה לספר לך באמת מה קורה ואיך דברים מתנהלים אבל אני לא יכולה לקחת את הסיכון הזה", סיפרה מורה לחדשות 2. "העבודה שלי חשובה לי, אני אוהבת אותה ואני יודעת שאם אפתח את הפה יטפלו בי".

"אני לא רוצה להגיד שזה ארגון עברייני, אבל בהחלט יש כאן סתימת פיות מאד ברורה ומאד בוטה", אומרת מורה אחרת. "מתקשרים אלייך ומאיימים עליך אז כן, את יכולה להגיד שיש כאן ארגון עברייני".

יותר מ60 אלף עובדי הוראה חברים בארגון המורים - ארגון שאמור להגן עליהם אבל למעשה הם חוששים מפניו. כעת רן ארז בלחץ, כי בימים אלה קם ארגון מורים מתחרה - צעירים שלא מפחדים ולא מוכנים לשתוק.

תגובת ארגון המורים: "אין שום סיבה שארגון המורים יממן עו"ד של חבר שמעוניין לתבוע את הארגון. יו"ר הארגון רן ארז לא שיבש את הטיולים כמתחייב מהחלטת בית הדין".