"האהבה ניצחה - הדת לא תפריד": הזוגות המעורבים שהקימו משפחה

יש לא מעט זוגות מעורבים בישראל שמראים שאפשר לחיות יחד תחת קורת גג אחת - למרות חילוקי הדעות והפערים המהותיים. קוראים להם "הדתילונים", והם כאן כדי להוכיח שהאהבה מנצחת הכול

זמן צפייה: 11:48

האם האהבה יכולה לגשר בין דתיים וחילונים? יצאנו לפגוש את הזוגות המעורבים, חילוני ודתייה או להיפך, שגרים תחת אותה קורת גג ומנהלים חיי משפחה – למרות המכשולים ועם כל הניגודים, הכעסים והפשרות. קוראים להם "הדתילונים".

כאלו הם נעמה ודניאל וייצמן. היא דתייה והוא אתאיסט, שחושב ש"המפץ הגדול זו אחלה תיאוריה ודרווין הוא תותח-על", כלשונו. שנתיים אחרי שהכירו, עמדו תחת החופה. מאז, הם חיים יחד - אבל הבעיות היום-יומיות צצות בכל פעם מחדש. "ראיתי את הבת שלי עם פלאפון בשבת", סיפרה נעמה. "זה לא משהו שסיכמנו עליו - וזה ביאס אותי".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

סקר חדשות 13: סער והמשותפת צונחים, בן גביר וסמוטריץ' עוברים

הפלסטינים הוכרו כמדינה בהאג, נסללה הדרך לחקירה נגד ישראל

הבעיה של העבודה אחרי סגירת הרשימות – וההישג של רה"מ • פרשנות

אפרת ואורי דויטשר-בראון
אפרת ואורי דויטשר-בראון | צילום: חדשות 13

"אז לא יהיה לי הבית הדתי שפנטזתי עליו כל החיים", הוסיפה נעמה, "בעלי לא ישיר שירי שבת כנראה עם הילדים מסביב לשולחן ולא יגיד דבר תורה". אולם גם דניאל, מצידו, מרגיש שהוא "מוותר על הכול. בשורה התחתונה, יש אחד שאסור לו לוותר כמעט על שום דבר ויש אחד שמבחינת דרך החיים שלו - הוא יכול להחליט על מה הוא כן מוותר ועל מה לא", הסביר, "וזה בדרך כלל הצד החילוני".

ואם אצל נעמה ודניאל עניין האמונה היה ידוע מראש - הסיפור של אפרת ואורי דויטשר-בראון מעט שונה. זמן קצר אחרי שהכירו, אורי חזר בתשובה. מאז, כבר 14 שנים הם יחד, משפחה עם שלושה ילדים. "אחד הדברים שהייתי צריכה להבין זה שבנישואין לאדם דתי יש לך עוד מישהו - שזה הקב"ה או הרבי", הבהירה אפרת, והודתה: "היה לי קשה להכיל את זה, אבל בסוף - אהבה ניצחה".

חני ושניאור הורוביץ
חני ושניאור הורוביץ | צילום: חדשות 13

במקרה של חני ושניאור הורוביץ, שניאור הוא זה שעשה את הצעד ההפוך, מהדת - החוצה. "אני זוכרת שהייתי בהלם", תיארה חני, "הוא אמר לי, 'אני לא כבר לא כזה מאמין בזה'". הוא גילח את הזקן, הוריד את הכיפה - והשניים בכל זאת נשארו יחד, וכל זאת בזכות משפט אחד ששניאור אמר לחני: "הוא אמר, 'התחתנו לא בגלל הדת אלא כי אהבנו אחד את השנייה. הדת לא תפריד בינינו'".