אחרי הביקורת על הסירוב לעבוד בחופש הגדול: המורים משיבים אש

אנשי החינוך בישראל נמצאים בלב הסערה, לאחר סירובה הפומבי של מזכ"לית הסתדרות המורים לקצר עוד את חופשת הקיץ. כעת, הם משיבים לביקורת ולא חוזרים בהם. "תחושה של חוסר הערכה"

זמן צפייה: 03:51

המורים והמורות בישראל נמצאים בלב הסערה אחרי המתקפה עליהם בעקבות הסירוב להוסיף ימי לימוד בחופש הגדול. אחרי שספגו ביקורת חריפה כמעט 24 שעות בעקבות סירובה הפומבי של מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד לקצר עוד את חופשת הקיץ, המורים עולים למתקפה משלהם. היום הם משיבים לביקורת ולא חוזרים בהם.

יגאל רג'ואן, מורה בתיכון בר"ג ציין: "יש תחושה שלא נותנים אמון במה שאנחנו כמורים עושים, תחושה היא של עלבון, של חוסר הערכה". מיכל רם, מורה בראש העין הוסיפה: "המורים עובדים בצורה מדהימה והרבה יותר קשה ממה שבדרך כלל. הם ממש ממציאים את עצמם מחדש". אלי גבאי, מורה ומנהל בית ספר בחולון: "אני עוד לא ראיתי ולא שמעתי אף אחד באף סקטור, שעובד ונותן שעות נוספות ללא תשלום".

שיעור בזום
שיעור בזום | צילום: חדשות 13

גם היום, למחרת דבריה השנויים במחלוקת שעוררו זעם רב, המזכ"לית עצמה מסרבת לחזור בה: "מאות של אס-אם-אסים, של ווטסאפים, של מיילים מציבור עובדי ההוראה שמודים לי על העמידה האיתנה, על מה שאני הבעתי. אני לא נבחרתי להיות חביבת הקהל ולא חביבת הציבור. אני נבחרתי לקדם את מעמד ציבור עובדי ההוראה".

חלק מרכזי בבעיה הוא העובדה שהשלטון מדבר בשני קולות. בעוד משרד החינוך מתווה תוכנית למידה מרחוק בהיקף נרחב לכל שכבות הגיל, במשרד האוצר טוענים שמדובר בלמידה לא מספיק יעילה ולכן דורשים קיצור ניכר של החופש הגדול והארכת הלימודים. אמנם יש גם קולות אחרים בתוך ציבור המורים והמורות, ועדיין העמדות האלה הן במיעוט ביחס לכלל עובדי ההוראה בכל שכבות הגיל. הם מרגישים שבחסות הקורונה המערכת מפנה להם עורף ודורשת מהם לתת עוד ועוד ללא תמורה.