לימודים למחוסנים ובדיקות מהירות: ההצעה לפתיחת מערכת החינוך

יו"ר ועדת החוקה הציע לשר הבריאות לפתוח את בתי הספר באופן דיפרנציאלי, לפי נתוני הרמזור. כך, הלימודים בערים הכתומות והאדומות יתאפשרו רק למי שהחלים או יצא בעל נוגדנים בבדיקה סרולוגית

חזרה ללימודים
חזרה ללימודים | צילום: רויטרס

יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר הגיש הבוקר (ראשון) לשר הבריאות יולי אדלשטיין הצעה שגיבש באשר לחזרה ללימודים, לפיה יש לפתוח את מוסדות החינוך באופן דיפרנציאלי, לפי נתוני הרמזור. כך למשל, ילדי הערים הירוקות והצהובות יחזרו באופן מלא - אך הדרגתי, לבתי הספר, ואילו בערים הכתומות והאדומות - החזרה תתאפשר רק לילדים מחוסנים.

על פי ההצעה, "מחוסנים" הכוונה לתלמידים שנדבקו בקורונה והחלימו, או כאלו שעברו בדיקה סרולוגית ויצאו בעלי נוגדנים - וגם תלמידים שקיבלו את החיסון נגד הנגיף. בשל כך, ח"כ אשר הציע להרחיב את מבצע החיסונים גם לגילי 18-20, עבור תלמידי י"ג-י"ד.

בנוסף לכך, יו"ר ועדת החוקה הציע להקים בכניסות למוסדות החינוך עמדות לבדיקה מהירה, זאת על מנת לתת הזדמנות שווה גם לתלמידים שאינם מחוסנים. כך, כל תלמיד שיבחר להיבדק ויצא שלילי יקבל אישור כניסה למערכת החינוך למשך חמישה ימים. "בהצעה זו ניתן להחזיר למערכת הלימודים כמעט מיידית כ-60% ממערכת החינוך ללא כל סיכון בריאותי, וללא עלויות כבדות", סיכם אשר.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

ההפרות נמשכות: אלפים משתתפים בהלווית רב בירושלים • תיעוד

40% יותר נדרשו לטיפול פסיכולוגי: השפעות הנגיף על ילדי ישראל

10% מהבדיקות ביממה האחרונה – חיוביות; כ-3 מיליון התחסנו

יו''ר ועדת החוקה יעקב אשר
יו''ר ועדת החוקה יעקב אשר | צילום: דוברות הכנסת

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 13 כי לפי נתונים שהובאו בפני משרד הבריאות, בגל השלישי של התפשטות מגפת הקורונה בישראל נמצאו בסך הכול כ-75 אלף ילדים כחיוביים לנגיף, זאת לעומת כ-58 אלף ילדים מאומתים מהגל הראשון

על פי הנתונים, הזן הבריטי מדבק פי 1.5 יותר מהרגיל, והוא גם יותר פתוגני - כלומר מעורר יותר תסמיני מחלה, ואכן רואים זאת בקרב ילדים, שכן בגל הזה רבים מהילדים המאומתים אושפזו בבתי החולים השונים. בגל השני, למשל, 7% מהילדים אושפזו במצב בינוני ומצבם של 0.8% מהם הוגדר קריטי. לעומת זאת, כיום המספר כבר עלה ל-10.1% במצב בינוני ו-2.1% במצב קריטי.

חיטוי כיתה מקורונה לקראת חזרה ללימודים
חיטוי כיתה מקורונה לקראת חזרה ללימודים | צילום: רויטרס

על פי ההתפלגות המגזרית, 41% מהמאומתים במגזר החרדי הם ילדים, כך גם 21% מהמאומתים במגזר הערבי ו-25% מהמגזר הכללי. יש לציין כי יכול להיות שמדובר בילדים שחולים במחלות אחרות ומאושפזים ממילא, ולאחרונה התגלו כחיוביים לקורונה.

אם כן, נראה כי הילדים הם מקור הדבקה משמעותי מאוד. במשרד הבריאות חוששים כעת שפתיחת מערכת החינוך ללא מתווה של קפסולות קטנות עלולה להוביל את ישראל לגל תחלואה נוסף - אפילו מהר יותר ממה שיכולנו להעריך.