פרסום ראשון: חופשת הלידה תוארך רק בשבוע

ביום ראשון צפויה ועדת השרים לאשר את הרפורמה בחופשת הלידה. החופשה אמנם תתארך רק בשבוע בודד, אולם הרפורמה תקל מעט על ההורים

בשורה צנועה אך משמחת לאמהות לעתיד: ועדת השרים תדון ביום ראשון הקרוב בהצעה להאריך את חופשת הלידה בשבוע כך שהיא תעמוד על 155 שבועות. במקביל, הצוות שהוקם במשרד האוצר בנושא ימשיך לעבוד ולבחון הארכה נוספת במהלך חצי השנה הקרובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצעה שתעלה להצבעה תכלול הקלות נוספות על היולדות: כך, למשל, אמהות שיבחרו להאריך את חופשת הלידה למשך חצי שנה עדיין יוכלו ליהנות מהנחה במעונות היום עבור ילדיהם הנמצאים בהם. כיום, אמהות מוגדרות כלא עובדות לאחר 14 שבועות חופשה, דבר השולל מהן את ההנחה.

גם האבות הטריים ייהנו מהרפורמה החדשה. כך, למשל, בני זוג של סטודנטיות שילדו יוכלו לנצל את חופשת הלידה שלהן במידה והן לא עובדות, ונאלצות לשוב ללימודים עוד בטרם שנגמרה חופשת הלידה שלהן. בנוסף, הזמן המינימלי לניצול חופשת לידה לאבות ירד משלושה שבועות לשבוע בלבד, מה שיאפשר לרבים יותר מהם לנצל את ההזדמנות להשתתף בה.

לדברי שר האוצר כחלון, "אנחנו ממשיכים במאבק על שיפור רמת החיים של ההורים והאזרח העובד בישראל. הארכת החופשה היא צעד מבורך ובשורה עבור כל האמהות והאבות. נמשיך במאבק ביוקר המחייה, בצמצום הפערים החברתיים ובפעולות שיגדילו את רווחתם של כלל העובדים בישראל".

יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה (כולנו), מסרה כי "יש כאן בשורה לכל ההורים בישראל: שיעור הילודה בישראל הוא הגבוה ביותר ב-OECD, וגם שיעור הנשים המועסקות הוא מהגבוהים באיחוד - אולם שוק העבודה אינו מותאם לכך ששני בני הזוג עובדים. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוקות עם הוריהם, כאשר המחקרים מראים שכל שבוע בתקופה הזו משמעותי להתפתחות התינוק. זו השקעה לטווח הרחוק לחברה הישראלית", סיכמה.