"מחנה יהודה של ימינו": האם נמצא השוק של י-ם מתקופת בית שני?

חפץ נדיר שהתגלה בחפירות הארכיאולוגיות בדרך עולי הרגל בעיר דוד, מחזק את הסברה שהמקום שימש ככיכר העיר בתקופת בית שני ושהתנהלה בו פעילות מסחרית ענפה. "כל עולי הרגל עברו דרך הרחבה הזו"

זמן צפייה: 02:01

ממצא נדיר שנחשף לאחרונה בחפירת רשות העתיקות בעיר דוד מחזק את הסברה שנמצאה כיכר העיר התחתונה מימי בית שני, ששימשה את העולים לרגל לבית המקדש והיוותה את מוקד הפעילות המסחרי של העיר.

הממצא, חפץ נדיר ששימש למדידה אחידה של נפח, בן כ-2000 שנה, נמצא בחפירה בדרך עולי הרגל בגן הלאומי סובב חומות ירושלים שבעיר דוד, סמוך לרחבה מרוצפת גדולה ברחוב המדורג שהוביל את עולי הרגל מבריכת השילוח אל הר הבית.

כלי המדידה העתיק
כלי המדידה העתיק | צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד

"אנו מפרשים את הרחבה הזו כמעין כיכר העיר, רחבת השוק של ימי בית שני", הסביר ארי לוי, ארכיאולוג ברשות העתיקות. "בעצם אפשר להקביל את הרחבה הזו לשוק 'מחנה יהודה' של ימינו. ברחבה התקיים מסחר ענף - למשל אוכל ושתייה. כל תנועת עולי הרגל של ימי בית שני, שהגיעו לירושלים ורצו להגיע לבית המקדש, עברה דרך הרחבה הזו".

כתבות נוספות בחדשות 13 >> 

"צריך קולינריה מפותחת": כך הפך שוק הכרמל למעצמת מזון

סקר חנוכה: 90% מדליקים נרות – 63% מכירים היטב את סיפור החג

פרץ נגד חגיגת חנוכה וכריסמס יחד: "לא מוכן להתפשר על זהותנו"

הרחוב המדורג המתוארך לימי בית שני
הרחוב המדורג המתוארך לימי בית שני | צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד

החפץ שנמצא הינו חלק של שולחן אבן לקביעת מידות נפח אחידות, ששימש ככל הנראה את ה"אגרונומוס", מנהל השוק שמפקח על המידות והמשקולות. ממצא זה מחזק את ההערכה לפיה בכיכר התנהלה מרבית הפעילות המסחרית של העיר.

"ככל הנראה האגרונומוס השתמש במתקן כדי לתת לסוחרי השוק נפחים מדויקים", הסביר לוי. "בחלקו העליון של החפץ יש חלל לתוכו היו שופכים נוזלים כדי למדוד את נפחם. בתחתית יש נקב ששימש לניקוז הנוזלים לתוך כלי מדידה, שהיה לכל סוחר בשוק, ובו השתמשו כדי למכור את הנוזלים לפי הנפח שנמדד במדויק".

"מדובר בכלי נדיר מאוד - רק שני כלים למדידת נפחים התגלו עד כה בחפירות", הוסיף פרופסור רוני רייך שחוקר את החפץ. "אחד התגלה בשנות ה-70 בחפירות הרובע היהודי, והשני נמצא בחפירות בשועפאט, שמצפון לירושלים".

הרחוב המדורג המתוארך לימי בית שני
הרחוב המדורג המתוארך לימי בית שני | צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד

כלי אבן היו פופולאריים מאוד בתקופת בית שני ובחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בירושלים הקדומה של ימי הבית השני התגלו מאות משקולות אבן רבות בגדלים שונים, המייצגים ערכים שונים של משקל. לדברי פרופ' רייך, מדובר במשקולות שייחודיות לעיר ומייצגות תופעה ירושלמית מובהקת.

"המשקולות שנמצאו שייכות לטיפוס שהיה אופייני בעיקר לירושלים", הסביר הארכיאולוג לוי. "העובדה שהיו משקולות אופייניות לעיר מעידה על הייחודיות של הכלכלה והמסחר בירושלים של ימי בית שני, ייתכן שבהשפעת המקדש".

"הממצאים מצביעים על כך שייתכן כי באזור זה של העיר נמצא משרדו של המפקח על המידות והמשקולות של העיר ירושלים בימי בית השני", סיכם פרופ' רייך. "מדובר בתפקיד שהיה מקובל בערים אחרות ברחבי האימפריה הרומית בעת העתיקה ומוכר בתואר היווני 'אגרונומוס'".