סערה בכיכר רבין: פסל נתניהו הופל

עובר אורח הפיל את הפסל, זמן קצר לפני שהעירייה הורתה להסיר את המיצג - שפונה מהמקום על ידי האמן

פסלו המוזהב של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוצב הבוקר (שלישי) בכיכר רבין בתל אביב הופל, זמן קצר לפני שהיה אמור להיות מפונה, על ידי אחד התושבים. שוטר שהיה במקום עיכב את החשוד. הצבת הפסל עוררה תגובות רבות מצד עשרות עוברים ושבים שהתקהלו בכיכר - החל מהתנגדות ועד תמיכה במסר שביקש האמן להעביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

[brightcove_iframe video_id='mepil_pesel_vtr2_n20161206_v1' autoplay='0' credit='' kid='' duration='0'']

זמן קצר לאחר הפרסום חשף האמן את זהותו, ובעירייה מיהרו לפעול והצמידו לפסל הודעת פינוי - עד השעה 12:58. לאחר שהמיצג הופל לרצפה הוא פונה - באיחור של כ-20 דקות - על ידי האמן ומשפחתו.

הבוקר פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי אמן אלמוני שביקש לא להזדהות, הציב פסל זהב ענק של ראש הממשלה נתניהו בכיכר רבין בתל אביב. זמן קצר לאחר מכן חשף האמן - איתי זליאט - את זהותו. "יש כאלה שהדבר יעורר בהם בעתה, ויש לא מעט שהדבר דווקא יעורר בהם תחושת עוצמה וגאווה גדולה", הסביר.

[brightcove_iframe video_id='pesel_aman2_vtr2_n20161206_v1' autoplay='0' credit='האמן שמאחורי הפסל נחשף' kid='' duration='0'']

"אני חושבת שהפסל מייצג את הראוותנות, את הבזבזנות, את הניתוק מהעם, את ההנאה ממנעמי השלטון, זה בעצם מה שביבי ורעייתו מייצגים", הסבירה אחת הנשים שהגיעו לכיכר. "לדעתי זו יצירה גאונית, צינית, נשכנית", אמר אדם נוסף. "זה מעולה, אני ממש אוהב".

התל אביבים לא נשארו אדישים. "זו כיכר רבין, לא ביבי", אמר אחד התושבים. אבל לא כל התגובות היו נלהבות. "זה פסל יפה מאוד, מזהב, כמו עגל הזהב", התריס עובר אורח נוסף. "הדיבר השני אומר 'לא תעשה לך כל פסל' ופה לא רק שעושים פסל, עוד מעט אנשים יסגדו וישתחוו, 'כיכר ביבי'". אישה נוספת שהגיעה למקום אמרה על הפסל כי הוא "מחריד".

רוצה לבחון את גבולות חופש הביטוי

לדברי זליאט, הצבת הפסל, שגובהו 4.5 מטרים, הוא רק התחלה של סדרת פעולות אמנותיות. "המטרה היא לבחון את גבולות חופש הביטוי בישראל 2016 - מה קורה כשאני מציב פסל כזה? האם זה גורר סנקציות, כמו מעצר למשל, או שרק יסירו אותו?", הוא מסביר. "כמו כן, אני רוצה לבחון את האינטראקציה שלו עם הקהל, לאן אנשים לוקחים את זה".

כך נראה הפסל לפני הפלתו (חדשות 2)
כך נראה הפסל לפני הפלתו (חדשות 2)
הודעת הפינוי שתלתה העירייה
הודעת הפינוי שתלתה העירייה

"זו פעם ראשונה שאני עושה דבר כזה פוליטי", הודה זליאט , שעבד על הפסל במשך כשלושה חודשים בהם הרכיב אותו מעץ ופולימרים לפני שהזהיב אותו. "העבודות שלי לרוב עוסקות בחופש, שהאמת מאוד רלוונטי גם כאן, בהקשר הרחב. אבל רק הזמן יגיד אם זו פרובוקציה או ראיית הנולד".

אסף זמיר, סגן ראש העיר תל אביב אמר בתגובה כי "כמובן שאנחנו מעודדים מחאה מכל סוג והדבר הזה יטופל כמו כל דבר שמונח במרחב הציבורי ללא אישור - והוא יוסר. ברור שהמסר הועבר בזה שהדבר הזה הוצג והוא יפונה".

"עד כמה אומן יכול להיות מנותק מהמציאות", כתבה שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב בדף הפייסבוק שלה בתגובה להצבת הפסל. "ישראל היא דמוקרטיה, זכויות פרט, זכויות אזרחיות, רגישות מוסרית, בית משפט אקטיביסטי, תקשורת חופשית ובקיצור, אחת המדינות הסופר חופשיות. אבל אומנות מנותקת, שעגל הזהב היחיד שלה הוא שנאת נתניהו".